Sisustus

Lugu ilmus ajakirjas Tiiu

Inspiratsioon! Teise ringi poest leitud toolid said värvikihi ja ornamendi 

Liisi Seil, ajakiri Tiiu, 12. mai 2020 10:17
Ave näitab oma värskelt taastatud toole. Tema selja taga on kamin, mida kaunistab keerdus rabamänni tüvi.Foto: Liisi Seil
Tuka talu perenaine Ave Mürel (56) leidis tänavu jaanuaris teise ringi poest luitunud toolid, milles tema silm nägi kenasid istumisaluseid. Veidi liimimist, lihvimist ja värvimist ning hopsti! – toolid on justkui uued.

Kena „disaini“ saanud toolid seisavad Tori külje all Tuka talu saunamajas soojust õhkava kamina ees. Need sobivad sinna imehästi, sest ka teised selle toa mööbliesemed on saanud perenaiselt uue elu. Seal on vana voodi, nõudekapp, öökapid, järi, õmblusmasina laud. Kõikidel neil on olnud mitu omanikku.

„Ostsin need toolid jaanuaris Pärnu poest Sõbralt Sõbrale. Sain need äsja taastatud ja olen tulemusest väga vaimustuses,“ jagab Ave oma rõõmu. Iga mööblitükk, mis värske ilme saab, on tema jaoks nagu väike õnnestunud kunstitöö. Pealegi on ta saanud need endale väga soodsa hinnaga – poes maksis üks tool vaid 20 eurot.

Ave elab Tuka talus koos abikaasaga, lapsed on juba pesast välja lennanud, kuid mööblit armastab ta korrastada üksinda. See on tema hobi! „Mulle meeldib näha arengut, kuidas ese läheb hoopis teistsuguseks,“ selgitab ta.

Kõigepealt oli vaja muidugi liimida, sest tapid olid lahti. Siis lihvis Ave puitosadelt laki maha. Värvimiseks on ta varem kasutanud mööbli- ja kriitvärvi, aga hiljuti avastas ta ühel koolitusel mineraalvärvid.

„Sellesse värvi olen ma täiesti armunud,“ näitab ta värvipurki. „Enne värvimist on vaja pinda natuke karestada ja siis hoolikalt puhastada, kuid tulemus on väga ilus. Need toolid ongi sellega tehtud!“

Samasuguse mineraalvärviga võõpas Ave üle toolide polstrit katva kunstnaha, mis on nüüd rohelise asemel beež. Istumisosale maalis ta šablooni abil tumepruuni mustri. 

Šablooni sai ta Pärnu Mööblisahvrist, nii nagu ka kõik teised vajalikud vahendid. „Tupsutad pintsliga üle ja saadki ilusa mustri!“ näitab Ave tehnikat. „Tänapäeval on nii palju põnevaid võimalusi, et tuleb vaid lasta inspiratsioonil lennata.“

Ave tõdeb, et kasutatud mööbliesemed on odavamad kui poest ostetud uued asjad. „Ja minu jaoks huvitavamad,“ lisab ta. „Mulle meeldivad vanad asjad. Olen kogunud ka igasuguseid väiksemaid asju, vokke ja arvelaudu, et neid kodus välja panna. Kandiline euroremont on minu jaoks hingetu.“

Perenaise kätega korrastatud esemeid on saanud imetleda ka kõik Tuka talu külalised – olgu siis omad või võõrad. Kuus aastat tagasi rajas Ave hoovi peale 1890. aastal ehitatud majja kodumajutuse. See töötab küll vaid suvel, sest muul ajal pole nii palju kliente, et oleks mõtet kütet sees hoida. 

„Püüan kõik need esemed, mis on vanas majas, kuidagi uueks teha. Siis on seal nagu minu disainitud mööbli näitus,“ tutvustab Ave hiljuti idanema hakanud ideed. „Üks laud või tool võib aja jooksul saada minu juures neli nägu. Nii et mul on kogu aeg nagu uued asjad!“

Kodumajutusega alustas naine seetõttu, et reuma ei lase tal enam kaheksa tundi päevas tööl käia. Oma puhkemaja annab vabaduse töötada siis, kui ta tahab ja jõuab. See toob ka suhtlemist, sest külastajate hulgas on põnevaid inimesi kogu maailmast. „Olen teinud Tuka talust endale elustiiliettevõtte. Suurt raha see sisse ei too, aga niipalju ikkagi korvab, et saan rahumeeles mööblit värvida,“ muigab Ave.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee