Juunis käib võidujooks umbrohuga aias enamasti täistuuridel. Kas need tuleks hävitada viimse libleni või on neist ka mingit kasu?Foto: photoAC / Pixabay
Helen Serka-Sanchez, Nipiraamat 27. mai 2021 05:42
Juunis käib võidujooks umbrohuga aias enamasti täistuuridel. Kas need tuleks hävitada viimse libleni või on neist ka mingit kasu?

KUI HALB VÕI HEA ...

... on kõik võililled aiast välja juurida?

Võililledega võitlemine võib olla üsna tulutu. Pigem tasuks oma närve säästa ja väärtustada selle taime häid külgi. Peale selle, et võilill on inimesele mitmeti kasulik ravimtaim, on see hea söögipoolis ka erinevatele aias kasulikele putukatele nagu kimalased, mesilased, liblikad ja teised. Samuti toovad sügaval asuvad võilillejuured mulla pinnakihtidesse mineraale, mis muutuvad tänu võilillele lihtsamalt kättesaadavaks lühemate juurtega taimedele.

Vastus: HALB

... on kasutada aias taimemürke?

Selleks, et saada kiirelt kaunis murulapp või peenrad umbrohust puhtaks, on ahvatlev sirutada käsi taimemürkide järele. Mürkide puhul on oluline teada, et peale umbrohtude kahjustavad need ka teisi taimi, mida aias kasvatada soovid, sest rikuvad mulla kvaliteeti. Nõrgad taimed on omakorda vastuvõtlikud haigustele ja kahjuritele.

Keemilised tõrjevahendid on kahjulikud ka mesilastele, kimalastele ja teistele putukatele, samuti lindudele ja aiast läbi jalutavatele siilidele, rääkimata koduloomadest ja -lindudest ning aias mängivatest lastest.

Vastus: VÄGA HALB

... on teha umbrohust väetist?

Vastavalt murele õigesti valitud toimega taimed turgutavad ja kaitsevad nii inimeste kui ka loomade tervist. Samasugune mõju on taimedel teistele taimedelegi, kaitstes neid haiguste ja kahjurite eest. Näiteks sisaldavad tüümian, salvei ja saialill tugevaid eeterlikke õlisid, mispärast käib enamik kahjureid neist kaarega mööda. Haigustekitajaid hävitavad oblikhapperikkast rabarbrist ja eriti tõhusalt küüslaugust tehtud leotised.

Taimedele annavad kasvuks jõudu aga nõgese- ja varemerohu lehed, varred ning juured. Nendest tehtud taimevirts sobib hästi rammu andmiseks tomatitele ja kartulitele ning teistele suure toitainevajadusega taimedele.

Valmista nõgesest või varemerohust taimevirtsa nii:

  • Pane suurde anumasse 1,5 kg värskeid lehti ja taimevarsi ning kalla üle 10 l veega.

  • Kata anum kaane või võrguga nii, et sealt pääseks õhk läbi.

  • Sega vett roiskumise vältimiseks kord päevas. Soojade ilmadega on virts nädala pärast valmis. Kasutamiskõlblik virts on tume ega vahuta enam.

  • Kastmiseks lahjenda taimevirtsa veega 1 : 5 või 1 : 10, pritsimiseks 1 : 20. Mida nooremate taimede osi virtsa valmistamisel kasutad, seda rohkem tuleks virtsa lahjendada.

Vastus: VÄGA HEA

... hävitada umbrohtu just kuiva ilmaga?

Üheaastaseid umbrohutaimi on eriti kerge kõplaga eemaldada just kuivemast pinnasest. Isegi kui kogu juurt kätte ei saa, hävineb see suure tõenäosusega kuivas mullas. Sügaval maa sees asuva juurestikuga püsiumbrohtu saab paremini kätte aga märjast mullast. Seega tuleks oodata ära üks korralik vihmasadu või maapinda voolikust põhjalikult niisutada. Seejärel saad juurestiku kätte labida või umbrohujuurijaga. Investeerida tasub korralikesse tööriistadesse, millega on lihtne soovimatuid taimi täielikult eemaldada. Vastasel juhul kasvab mulda jäänud juuretükkidest mitu taime, mis teeb sulle tööd lõpuks juurde. 

Vastus: NII JA NAA