Nipid

Statistikaameti uuring: piirikaubandus meelitab eestlasi nii soodsama alkoholi, kütuse kui toiduga 

Nipiraamat, 17. juuni 2020 13:22
Valka alkoholikauplus Alko1000.Foto: Aldo Luud
Arutelud piirikaubanduse teemadel kerkisid Eestis päevakorda seoses alkoholiaktsiisi märgatava tõusuga mitu aastat tagasi ja pole pärast seda õigupoolest vaibunudki. Piirikaubanduse ulatuse hindamiseks uuris statistikaamet, kui palju ja millele Eesti inimesed lõunanaabrite juures kõige enam kulutavad.

Statistikaameti analüütiku Katriin Põlluääre ja praktikandi Karl Musta koostatud ülevaatest selgub, et leibkonna eelarve uuringu tulemuste põhjal kulutas iga Eesti elanik eelmisel aastal välisriikides kokku keskmiselt 190 eurot. Eesti naaberriikidest kulutati kõige enam Lätis (34 eurot), Soomes (20 eurot) ja Venemaal (18 eurot).

Läti näitel kujunesid Eesti elanike poolt aasta jooksul tehtud kulutused järgmiselt:

  • esikohal olid alkohoolsed joogid ja tubakas, millele iga inimene kulutas keskmiselt 9,5 eurot;
  • kütusele, määrdeainetele ja transpordile kulutati iga inimese kohta 7,9 eurot;
  • toidule ja mittealkohoolsetele jookidele kulutati iga inimese kohta 3,9 eurot.

Samal teemal

Soodsam alkohol ei meelita ainult piirilinna elanikke

Kõige enam ostavad Lätist alkohoolseid jooke ja tubakatooteid Lääne-Eesti elanikud – ühe inimese kohta keskmiselt 20,9 euro eest aastas ehk Eesti keskmisest enam kui kaks korda rohkem. Võrdluseks võib tuua, et Eestis kulutavad Lääne-Eesti inimesed keskmiselt aastas alkoholi peale 189,4 eurot, mis ületab samuti Eesti keskmist (169,5 eurot).

Maakondade võrdluses ostavad Lätist kõige enam alkohoolseid jooke ja tubakat Valgamaa elanikud: nende poolt naaberriigist soetatud kesvamärjukese ja tubakatoodete kogus ületab viiekordselt Eesti keskmise. Kui Lätis kulutavad valgamaalased alkohoolsetele jookidele ja tubakale aastas keskmiselt 49,5 eurot, siis Eestis kulutavad nad lisaks sellele veel 99,9 eurot.

Maakondade lõikes paistavavad Lätis alkoholile tehtud kulutuste poolest silma ka Pärnumaa inimesed. Keskmiselt kulutas iga maakonna inimene alkoholi või tubakatoodete ostule Lätis aastas 32,1 eurot ja Eestis täiendavad 178,9 eurot. Võrdluseks saab tuua kõige suurema elanikkonnaga maakonna Harjumaa, kus iga inimene kulutas alkoholi ja tubaka ostmisele keskmiselt 6,4 eurot Lätis ja 181,4 eurot Eestis.

Kütust tarbivad eelkõige lõunaeestlased

Kütusele ja transpordile kulutasid Lätis eelmisel aastal kõige enam Lõuna-Eesti inimesed, keskmiselt 16,5 eurot iga inimese kohta aastas. Kodumaal kulutavad lõunaeestlased aastas kütusele ja transpordile keskmiselt 820,6 eurot, mis on veidi üle Eesti keskmise (815,1 eurot).

Ostmas käiakse ka toitu

Suure osa eestimaalaste poolt lõunanaabrite juures tehtud kulutustest moodustab toit ja mittealkohoolsed joogid. Näiteks kulutab iga Lõuna-Eesti inimene keskmiselt 9,5 ning Lääne-Eesti inimene 5,2 eurot Lätis just toidule ja mittealkohoolsetele jookidele.

Kõige rohkem kulutavad Lätis toidule Valgamaa inimesed, keskmiselt 43,9 eurot iga inimese kohta aastas, järgnevad Võrumaa inimesed 11,6 euroga. Harjumaa inimesed ostavad Lätist toitu ja mittealkohoolseid jooke keskmiselt kahe euro eest aastas. Eestis kulub võrdluseks keskmisel inimesel toidule ja mittealkohoolsetele jookidele aastas 1239,3 eurot.

Allikas: Statistikaameti ajaveeb blog.stat.ee

Samal teemal

29.07.2020
TÖÖTURG ON ELAVNEMAS! 8 oskust, mida tööandjad kõrgelt hindavad ja mis sulle edu tagavad
22.06.2020
HINNAÜLEVAADE | Millisest poeketist saab jaanipäevaks soodsaima šašlõki, arbuusi ja õlle?
20.06.2020
TV3 VIDEO | Eestlaste nõudlus Läti odava alkoholi järele pole raugenud
17.06.2020
Puhkuseplaanid vastu koroonataevast: kas reisisellid juba julgevad minna uutele rännakutele?