Tee ise

Artikkel ilmus Nipiraamatu erinumbris Tee Ise Pulmad 2019.

Mummud, nahktagid ja haagissuvila ehk Häid isetegemisideid retrostiilis pulmapeoks 

Laura Liinat, 9. juuli 2020 11:56
Pruutpaari toolileenid olgu silmatorkavad! Foto: Laura Liinat
Värvi- ja mustriteküllus võib näida pulmade jaoks üllatav valik, kuid paneb kiiremini põksuma nende südame, kelle lemmikajastud jäävad aastakümnete taha. Retropulmi korraldades pole midagi tabu ja leidlikud lahendused sünnivad just asjadele vindi peale keeramisest!

Härrad-prouad, palume lauda!

 • Ükskõik, kas pulmad toimuvad vanas sööklas, tänavarestoranis või haagisteparklas, katke seinad ajastule sobilike plakatitega: paarid reklaamimas parimaid kodumasinaid, joogipoolist või seinavärve – kõik läheb käiku!
 • Pruutpaari toolileenid olgu silmatorkavad! Asetage neile nahk- või teksatagid, mille külge riputage uute tiitlitega sildid. Võite need teha viltkangast ja kettidest. Inspiratsiooni kujunduse osas ammutage aga meremeeste tätoveeringutelt: roosid, ankrud, tiivulised ja südametega ümbrikud, armastusest nõretavad sõnumid.
 • Toolide vahele ja laua äärde asetatud kohvridki annavad märku seiklejalikest abiellujatest. Samas on neisse hea peita õhtutundideks värvilisi pleede, arstimeid või vahvaid mänge. Nii jätkub avastamist ka pisematele külalistele või saab pruutpaar otsejoones mesinädalatelegi sõita.

Muusikast imbunud kohad

 • Katke pulmalauad erinevate kangastega. Kui kardate mustreid sobitada, siis lihtsamini aitavad stiilipuhtust hoida kahevärvilised konkreetsete trükkidega riidetükid: mummud, südamed, ruudud, triibud. Võite neid kombineerida ka ühe laua peal aluslinade ning suupühkimisrättidena.
 • Taldrikute alla passivad hästi vanad vinüülplaadid, mida riiulitesse hulgim kogunenud, kuid enam kuulamist ei leia. Ümbriseidki saate kasutada pulmaruumi kujundusel, ladudes neid lauale hunnikusse või kleepides seinale.
 • Kohakaartideks otsige välja aga kassetid. Eriti hea idee on lindistada neile peale teie pulmadele iseloomulikku muusikat, et külalistel hiljem midagi meenutamiseks kaasa oleks võtta!
 • Noad-kahvlid pistke lokirullidesse. Võite neile sekka panna ka salvrätiku või mõne lilleõie.
 • Lauanumbrid kirjutage popkunstile omaste tekstimullide või plahvatusi meenutavate hüüatuste sisse. Numbrite asemel kasutage sõnu, et need mõjuksid retrohõngulisemalt. Kinnitage mullid grilltiku külge kleeplindiga ja torgake lillede või maiustuste sekka.
 • Nõude valimisel lähtuge laudlinadele sarnasest loogikast. Siduge omavahel lihtsaid mustreid ja kasutage elemente, mis lisavad sööklalikku muljet.

Kohakaartideks otsige välja kassetid. Foto: Laura Liinat

Trükitud õnnesoovid

 • Kui mõnel külalisel jäi ajanappuses kaart kirjutamata, asetage lauale vanakooli trükimasin. See annab võimaluse jätta pruutpaarile nõuandeid, nippe ja muid tarkuseteri, mis õhtu edenedes kindlasti aina sisukamaks muutuvad!
 • Pange nähtavale ka kuldse sisu ja hea väljanägemisega raamatuid. Need on peokujunduses seni olnud alahinnatud! Samas võib trükimasinal tippides just sealt saada häid ideid ja tsitaate, mida oma soovidesse ja sõnavõttudesse siduda.
 • Lõigake värvilistest kangastest välja, keerake rulli ja siduge paelaga kinni korvitäis salvrätikuid, sest teadagi võivad mõned pulmahetked liigutada pisarateni. Siis on tükike pühkimiseks käepärast võtta.
 • Riputage peopaika ja laudade taustaks ka meeleolukaid lipukesi. Vahest on mõni aastakümnetetagune teos kaotanud oma lehti, et sellest raatsiks nöörile vimplid lõigata!?
Kui mõnel külalisel jäi ajanappuses kaart kirjutamata, asetage lauale vanakooli trükimasin. Foto: Laura Liinat

Uued rollid fotonurgas

 • Kaunistage pulmaalad üle peade kõrguvate tulekettide, tuttide ja kangaribadega. Tuules hõljudes loovad need parasjagu meeleolu, löövad ruumi särama ja annavad värvi juurde. Puude vahel kõõluvad ribad on head märgistamaks ka paaripaneku kohta. Fotonurka saab nende külge riputada aga riideesemeid, mis aitavad külalistel ümberkehastuda.
 • Tõepoolest, pildistamiseks ei pea ronima kuuti või raami taha, retropulmas lisab mängulisust uutesse rollidesse astumine. Laske külalistel võtta snitti 1950ndate reklaamplakateilt ja neid järele aimata. Selleks varustage ala:
  • pesukorviga, kust ei puudu puhtad kangad, siidsallid ja nailonsukad;
  • fööni ja lokirullidega, mis vajadusel siduda pearätiku alla;
  • pakitäite imeliste pesuvahenditega – selleks kleepige papp-pakenditele peale sobivad vanaaegsed sildid;
  • kohvri, telefoni, fotoaparaadi, triikraua ja köögitarvikutega. Võite valmistada pildiraamist ka teleka – nii leiab igaüks omale sobiva rolli;
  • peegliga – sest hüüatavate ja imestavate näoilmete harjutamine on see kõige olulisem!
Uued rollid fotonurgas: laske külalistel võtta snitti 1950ndate reklaamplakateilt ja neid järele aimata. Foto: Laura Liinat

Puuviljalaua võidukäik

 • Et retropulmade juures on ainuõige pakkuda tänavatoitu, siis võiks seda tasakaalustada kommi- ja sefiirikausside kõrval ka puuviljalauaga. Igapäevaste korvide asemel pistke õunad-pirnid-ploomid-marjad aga muffinivormidesse. See teeb nende nosimise palju pidulikumaks ja põnevamaks!
 • Asetage kõikidele laudadele kaunistuseks nii looduses leiduvaid kui isetehtud värvilisi õisi. Neid ei pea panema punti korrapäraselt, kuid oma pikkuselt võiksid need ulatuda napilt üle purgiserva.
 • Lillevaasideks ja muu vajaliku hoidmiseks on kõige paremad plekkpurgid. Kleepige või joonistage neile peale mida vanakoolilikku – olgu tegu hoidise-, värvi-, või limonaadisildiga.
Et retropulmade juures on ainuõige pakkuda tänavatoitu, siis võiks seda tasakaalustada kommi- ja sefiirikausside kõrval ka puuviljalauaga. Foto: Laura Liinat

Täname: Kadi Märk, Uuskasutuskeskus, Helen Serka-Sanchez

Samal teemal

30.05.2021
SUVISED JUUBELID JA PULMAD: kas kinkida raha ja kui palju ümbrikusse panna?
28.05.2021
PIDU RANNAS | Häid isetegemisideid mereteemaliseks pulmapeoks!
28.05.2021
Ekspert annab nõu: kasutatud haagissuvilat ostes pane rõhku detailidele!
23.04.2021
Looduslähedane ja muretu atmosfäär: häid isetegemisideid boho-stiilis pulmadeks