Foto: Pixabay
Ia Mihkels, Õhtuleht 21. juuli 2020 13:43
Suvine sääsenuhtlus, mis igal aastal tundub hullem kui eelmisel, on nii tüütu, et sääskede peletamiseks ollakse valmis proovima kõike. Sageli on esimene valik poest ostetud sääsetõrjevahend, aga keemia on keemia, tervisele see kasuks ei tule. Portaalis Natural Living Ideas välja pakutud nipid ei ohusta kuidagi inimeste tervist, aga väidetavalt hoiavad sääsed inimestest eemal. Katsetada tasub! 

  • Väidetavalt on sääski koduaias vähem, kui panna kasvama taimed, mis neile ei meeldi: basiilik, lavendel, piparmünt, küüslauk, münt, rosmariin. Miks mitte ühendada meeldiv kasulikuga ja kasvatada neid taimi terrassikastides – nii on käepärane napsata ürte ka toitudele lisamiseks.
  • Põleta lõkkes männipuitu või kuivanud kadakaoksi – tekib lõhn, millest sääsed eelistavad eemale hoida. Samamoodi mõjub neile kohvipuru põlemisel eralduv aroom: aseta tulekindlale alusele foolium, puista sellele kohvipuru ja süüta see.
  • Kui sööd palju küüslauku, eelistavad sääsed seltskonnast neid, kes seda söönud pole ja kes istuvad sinust eemal. (Võimalik muidugi, et kaaslastel on eemalehoidmiseks seesama põhjus mis sääskedel). Kellele küüslauk ei meeldi, võib pista taskutesse peotäie nelgiteri ja neid aeg-ajalt mudida, et lõhna eralduks.
  • Paljude kreemide, parfüümide jm kosmeetika lõhn meelitab sääski ligi. Kui veedad õhtu väljas, arvesta sellega ette ja kasuta kosmeetikat vähem või eelista tooteid, mis sisaldavad lavendlit, basiilikut, rosmariini või eukalüpti – need lõhnad peletavad sääski.

  • Abi võib olla omatehtud pihustest. Vala pihustiga pudelisse vett ja õunaäädikat vahekorras 1:1, tilguta juurde eeterlikke õlisid: 5 tilka eukalüpti-, 5 tilka sidruni- ja 5 tilka teepuuõli. Kui eeterlikke õlisid pole käepärast, võid vee ja õunaäädika lahusele lisada värsket salveid, tüümiani, naistenõgest ja lavendlit. Lase segul üle öö jahedas seista ja pihusta siis nahale, rõivastele või ukse- ja aknapiitadele.
  • Väidetavalt peibutavad sääski tumedad toonid märksa rohkem kui heledad, seega võib abi olla sellestki, kui kannad heledaid rõivaid ja mütsi.
  • Mõnusaks terrassiõhtuks valmistudes tasub välja tuua puhurid ja sättida need õige nurga alla – sääskedel on raske lennata, kui pidevalt puhub tugev vastutuul. Võimalik, et nad tüdinevad ja suunduvad lootusrikkamatele jahimaadele.