Kodu ja Aed

Säilitagem looduslikku mitmekesisust ehk Kuidas luua elurikkust koduaias? 

Kodukiri, 24. mai 2021 06:09
Aina enam inimesi usub, et mitmekesisus on terve ja ilusa aia omadus.Foto: Erda Estremera / Unsplash
Muru regulaarse hooldamise ja niitmise kõrval räägitakse üha enam ka aedade loodusliku mitmekesisuse hoidmise ja suurendamise olulisusest. Mida saab iga aiaomanik teha, et anda mesilastele piisavalt toitu? Kas uuema aja robotniidukid kujutavad aias tärkavale elurikkusele ja ka ringi liikuvatele väikeloomadele mingit ohtu? Teemat aitab lahti mõtestada Husqvarna ekspert Kati Plaamus.

Aina enam inimesi usub, et mitmekesisus on terve ja ilusa aia omadus. Järjest rohkem jäetakse aedadesse niitmata nurkasid ning erinevatest taimedest koosnevaid oaasikesi, mis pakuvad toitu ja elamisruumi mesilastele ja teistele putukatele. Millised on aga mesilastele ja muudele mutukatele sobivad toidud ja pesitsuspaigad?

  • Pärismaised taimed. Putukad eelistavad toitu, millega nad on kohalikus looduses harjunud, seetõttu peaks kultuurtaimedele eelistama pärismaiseid liike. Samuti tasub vältida topeltõitega lilli, mille puhul kroonlehed võivad saada barjääriks, mis takistavad mesilastel nektarit ja õietolmu koguda. Sobivad taimed on mitmesugused aasalilled, näiteks rukkililled, harilik raudrohi ja takjas, samuti kibuvits.

  • Erisugused hekid, põõsad ja puud. Mitmesugused hekid, põõsad ja puud ei ole vaid toiduallikaks, vaid pakuvad putukatele ka varjumis- ja pesakohti, seda eriti linnatingimustes. Seega tuleks erinevatel üksikutel põõsastel lasta valitud kohtades vabalt kasvada ning julgeda kasvatada viljapuid isegi väiksemates aedades. Oluline on ka erinevate liikide olemasolu, et putukad leiaksid toitu igal hooajal. Põõsastest sobib näiteks kibuvits, puudest aga erinevad viljapuud, näiteks õun, aga ka raagremmelgas.

  • Ürdid. Mitmesugused ürdid, näiteks salvei, majoraan, tüümian ja lavendel maitsevad ja lõhnavad hästi ning pakuvad toitu ka putukatele. Maitsetaimed toidavad mesilasi ka aastaringselt: rosmariin õitseb kevadel, salvei suvekuudel, allikkress septembris ja tüümian kuni oktoobrini.

  • Pesitsuspaigad. Putukatele meeldib, kui jätad oma aeda ka vähem haritud osasid – luuderohuga kaetud kivid ja puupakkude hunnikud või vanad müürid pakuvad kõik elupaika paljudele putuka- ja ämblikuliikidele, ka kahepaiksetele, lindudele ja väikeimetajatele. Arvukate aukude, pragude ja õõnsustega kiviktaimlad pakuvad aga putukatele häid paiku järglaste kasvatamiseks. Kevade ja suve vahel munevad mõnda liiki kimalased oma mune puude sees olevatesse või enda uuristatud aukudesse. Kui sa soovid mesilasi aidata, siis võid panna mõne puupaku varjulise põõsa alla.

Mitmesugused hekid, põõsad ja puud ei ole vaid toiduallikaks, vaid pakuvad putukatele ka varjumis- ja pesakohti, seda eriti linnatingimustes. Foto: Es Ma / Unsplash

Ka terrassid ja rõdud sobivad elurikkuse arendamiseks

Ka terrasse ja rõdusid on lihtne muuta mesilaste paradiisiks. Selleks on vaja vaid lillekaste või potte ning mesilastele meeldivaid taimi. Nendeks on näiteks:

  • erinevad hilised õitsejad, mis toovad värve kuni oktoobrini: peiulill, lõvilõug ja allikkress.

  • ürtide ja lillede kooslus: sidrunmeliss ja tüümian koos kelluka või peiulillega.

  • kõhutäiteks ja mesilaste jälgimiseks sobivad maasikas, paprika, tšillipipar ja tomatid. 

  • lõhnavad ürdipotid: lavendel, salvei, sidruntüümian ja pune.

Paku putukatele ka vett

Ka putukad tahavad juua! Selleks sobivad hästi väikesed lohud suurtes kivides või linnuvannid, mis on veega täidetud – need loovad koha, kust mesilased päikeselisel päeval juua saavad. Sobivad veeallikad putukatele ja loomadele on ka aiatiigid.

Kasuta vaid looduslikku väetist

Elurikkus ja robotniidukid

Paljudes aedades liiguvad ringi robotmuruniidukid ning murelikumad aiaomanikud on uurinud, kas see võib aias tekitatavat elurikkust kuidagi häirida või teha haiget aeda sattuvatele väiksematele metsloomadele, näiteks siilidele.

Tänu akutehnoloogiale on robotniidukid erakordselt vaiksed töömasinad ning ka heitmevabad ehk ei mürgita aias esinevat looduslikku mitmekesisust. Niidukite kerge kaal ei suru pinnast tihedamaks, mistõttu saavad seal jätkuvalt tekkida erinevad taimed. Ära lõigatud muruotsad jäävad aga maapinnale naturaalseks väetiseks.

Järjest rohkem jäetakse aedadesse niitmata nurkasid ning erinevatest taimedest koosnevaid oaasikesi, mis pakuvad toitu ja elamisruumi mesilastele ja teistele putukatele. Foto: Christian Widell / Unsplash

Kui rääkida võimalikust ohust väikestele metsloomadele, siis võib siinkohal näiteks tuua, et Husqvarna kiireima robotniiduki maksimumkiirus on 2,4 km/h. Siilid on aga võimelised liikuma 5,5 km/h, mis teeb nad kaks korda robotniidukist kiiremaks. Seega jõuavad väikesed loomad vajadusel kergesti eest ära liikuda.

Isegi kui väike loom otsustab paigale jääda, on tänapäevased robotniidukid varustatud kaasaaegsete turvasüsteemide ja tarkvaraga, mis vastavad ohutusnõuetele ning mida ka pidevalt täiustatakse. Näiteks on mitmetel robotniidukitel olemas kokkupõrkeandur: takistusega kokku põrgates jääb niiduk seisma, seejärel pöörab ennast ringi ja liigub takistusest eemale. Samuti on robotitel lendterad, mis kokkupõrke puhul liiguvad ketta taha peitu ning ei vigasta looma.

Olenevalt mudelist on paljudel robotniidukitel ka ultraheliandurid, mis enne takistuseni jõudmist aeglustavad niiduki liikumiskiirust. See aitab kaasa sellele, et kokkupõrge oleks võimalikult kerge. Robotniiduki terad asuvad välimisest korpuse äärest ka niivõrd kaugel, et isegi kui masin põrkab vastu takistust, ei ulatu terad selleni ning niiduk pöörab end ka ringi. Kui tahad olla aga täiesti kindel, et ükski siil sinu robotniidukiga ei kohtu, on soovitatav vältida niitmist videvikus ja koidikul.

Samal teemal

08.08.2021
Kibuvits – kas imetleda või välja tõrjuda?
22.07.2021
OTSE LOODUSEST: nipid, kuidas ise kodus taimseid väetisi valmistada
21.07.2021
HAKKA PLAANIMA! Häid soovitusi, kuidas ise oma aeda kujundada
29.06.2021
KOLI ELUTUBA ÕUE! Millest lähtuda terrassimööbli ostmisel?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee