Milliseid oskusi lihvida, et oma väljavaateid tööturul parandada või vahetada hoopis eriala ja alustada millegi täiesti uuega? Foto: Scott Graham / Unsplash
Tööelu
3. september 2020, 05:27

Karjäärinõustaja: tuleviku kindlustamisele tasub mõelda ka neil, kel praegu töökoht olemas

Kevadine eriolukord pööras paljude inimeste elukorralduse mitmes valdkonnas täiesti pea peale, puudutamata ei jäänud ka tööturg. Uutes oludes on eriti teravalt päevakorda kerkinud tuleviku kindlustamise olulisus. Sellele tasub mõelda kõigil – ka neil, kel praegu töökoht olemas. Milliseid oskusi lihvida, et oma väljavaateid tööturul parandada või vahetada hoopis eriala ja alustada millegi täiesti uuega? Millest alustada, mis suunas liikuda, mida õppida?

Alusta küsimustest iseendale

Üks võimalus on arutada seda teemat oma sõprade ja pereliikmetega, küsida nõu tuttavatelt – mitu pead on ikka mitu pead. Töötukassa Tartumaa osakonna juht Jane Väli ütleb aga, et sageli tuleb kasuks hoopis väljastpoolt tulnud arvamus: „Oma elukaaslaselt või emalt-isalt nõu küsides tuleb arvestada, et nende soovitused on mõnevõrra kallutatud, ka ei pruugi nende visioon sinu tulevikust ühtida sinu enda omaga.“

Väli soovitab alustada küsimustest iseendale. „Mine seisa peegli ette ja vaata, kas sa saad soravalt ja kiiresti nimetada vähemalt kümmet asja, mida oskad,“ juhendab ta. „Ja sama kiiresti veel viis asja, mida sulle väga teha meeldiks, aga mida sa veel ei oska.“

Kui isegi pärast mõningast mõtlemist on vastuseid keeruline leida, on vaja kiiremas korras hakata iseendaga tegelema. Väli soovitab tähelepanu pöörata ka sellele, kuidas inimene valikute ees seistes iseendast mõtleb. „Kas ma näiteks uut tööd otsides mõtlen pakkumisi lugedes: oi, see töökoht on mulle liiga raske, siin nõutakse keelt, mida ei oska –, või olen oma väljavaadete asjus pigem enesekindel.“

Muutust ei pea tegema üksi

Kõige lihtsam on tulevikuplaane sättima hakates otsida abi karjäärinõustajalt. Selleks võiks pöörduda näiteks töötukassasse. „Töötukassa karjäärinõustajad on väga täpselt kursis tööturul toimuvaga ning oskavad üpris hästi tõlgendada ka tulevikutrende ja prognoose,“ ütles Väli. „Ideaalis peaks inimese töö olema kombinatsioon sellest, mida ta oskab, mida ta armastab, mis piisavalt raha sisse toob ja mida hetkel tööturg vajab. Kõik need teemad on võrdselt tähtsad. Ei saa keskenduda ainult unistusele, ignoreerides seda, mida tööturul tegelikult vaja on.“ Töötukassa karjäärinõustajad aitavad sihte seadval inimesel ootuste-lootuste ja tööturu tegelikkuse vahel tasakaalu hoida.

Jane Väli märgib, et sageli arvatakse ekslikult, justkui oleks karjäärinõustamine mõeldud vaid noortele. „Ka 50–60aastane ei pruugi veel olla leidnud seda päris oma kohta – või siis arvas seni, et on leidnud, aga nüüd toimus suurem muutus ja ongi pea laiali otsas, üldse ei tea enam, mida teha,“ toob ta näite „Karjäärinõustamine on mõeldud kõigile inimestele, kes soovivad oma tuleviku asjus rohkem selgust saada.“

Toetusi ka tööandjaile

Töötukassa pakub ka tööandjaile võimalusi oma töötajate koolitamiseks. „Kui pead tööandjana oluliseks ja vajalikuks oma töötajate arendamist, aga sinu võimalused on piiratud, siis saad töötukassa kaudu taotleda töötajate teadmiste ja oskuste arendamiseks toetust,“ selgitas Jane Väli.

Näiteks toetab töötukassa tööandjaid, kes värbavad erialahariduseta üle 50aastaseid või vähese eesti keele oskusega inimesi, keda on vaja ametiülesannete täitmiseks koolitada. „Kui Mailis Reps ütleb, et kõik lasteaiaõpetajad peavad tundma nutiseadmeid ja oskama neid lastele õpetada, siis see on jällegi asi, mille puhul tasub töötukassasse pöörduda,“ toob Väli näite.