Foto: Pixabay
Kodu ja Aed
3. september 2020, 07:36

Köögitrendid! Valamu nutikad lisatarvikud teevad köögi mugavamaks

Kas valge või must – või hoopis värviline? Kas teras, keraamika või graniit? Kas ühe või kahe kausiga, sügav või madal? Kas pealt- või altpoolt paigaldatav – või hoopi süvistatav? Küsimusi tekib seda rohkem, mida enam seda ühte ja õiget köögivalamut otsides asjasse süvened. Kui vastused lõpuks leitud, on kergendus nii suur, et lisatarvikuid küsida läheb hoopis meelest – aga just need teevad köögis askeldamise oluliselt mugavamaks.

„Köögis toimetades veedab perenaine suure osa oma ajast, uuringute järgi ligi 60 protsenti, valamu juures. Just seepärast mõtlevad valamute tootjad üha enam sellele, kuidas oleks mugavam – ja kindlasti ka hügieenilisem – seal toimetada,“ ütleb köögikujundaja Hiie Härm. „Näiteks Ameerikas kasutatakse hästi suuri valamuid, mille põhjas on restid, servadele kinnituvad aga igasugused korvid ja lõikelauad jms. See on terve töötsoon, nagu seal seda nimetatakse.“

Ameerikas on köögivalamu ja selle ümbrus Hiie Härmi sõnul terve omaette töötsoon: valamu põhjas on restid, selle servadele kinnituvad aga igasugused korvid, lõikelauad jms.  Foto: Hiie Härm

Rullmatt ja nõrutusplaat 

Lisatarvikuid saab köögivalamule osta meilgi. „Populaarseim on kindlasti sõelkorv, mis asetatakse kandilise valamu servadele,“ kirjeldab Hiie tellijate eelistusi. „Seal saab pärast pesemist nõrutada viinamarju või salatilehti, panna teelusikad pärast loputamist nõrguma – kas või makarone kurnata.“ Väga populaarne ja igati asjalik abivahend on köögikujundaja kinnitusel ka metallist rullmatt, mille saab samuti asetada kandilise valamu servadele ja kasutada siis nõude või puuviljade nõrutamiseks või mis iganes muul otstarbel. „Kui tarvikut enam vaja pole, saab selle rulli keerata ja pista sahtlisse järgmist kasutuskorda ootama. Väga mugav, võtab vähe ruumi ega jää ette, kui seda parajasti vaja pole,“ ütleb Hiie. „Samaks otstarbeks ja samal viisil kasutamiseks on olemas ka mobiilne nõrutusplaat, mida saab hoida sahtlis või kapis ja võtta välja siis, kui valamukausi kohal on lisapinda vaja.“

Rullmatti on mugav kasutada näiteks nõude, puu- ja köögiviljade vm nõrutamiseks. Kui seda parajasti vaja pole, saab mati rulli keerata ja sahtlisse pista. Foto: tehnikastuudio.ee

Nutikas nuustikuhoidik 

Lõikelaudu, mida saab asetada valamu servadele, pakutakse nii puidust kui ka klaasist. „Igati mugav on näiteks pestud porgandid sealsamas valamu kohal tükeldada ja lõikelauale nõrguv vesi kohe valamusse kallata – või siis valgub see laualt ise valamusse,“ kirjeldab Hiie. Üks lisavidin, mis köögikujundajalt eriti palju kiidusõnu teenib, on valamu siseküljele kinnitatav nuustikuhoidik: „Ei taha ju, et märg nuustik või lauapesulapp kusagil valamu serval vedeleks ja kõigil silma all oleks, aga kuhugi kinnisesse anumasse ei saa seda ka panna – seal see ei kuiva ja hakkab halba lõhna levitama. Kõige mugavam ongi see silma alt ära panna valamu sisse, aga niimoodi, et nuustikul oleks ruumi ka kuivada. Väga nutikas lahendus!“

Nutikas lisavidin laualapi või kööginuustiku hoidmiseks. Foto: Hiie Härm

Hooldusjuhist tasub järgida  

Valamute puhtusele mõeldes tasub meeles pidada põhitarkust: mida siledam pind, seda vähem võtab see mustust külge ja seda lihtsam on vajaduse korral puhastamine. „Mina soovitan klientidele alati: valamut ostma minnes katsuge käega pinnatöötlust,“ juhendab köögikujundaja. „Üheks kõige kergemini puhastatavaks materjaliks peetakse muidugi keraamikat, mis on väga sile ja vastupidav. Aga eks igal materjalil ole oma plussid ja miinused, sellele vastavalt on tootjad kokku pannud ka hooldusjuhised – neist tuleks kindlasti kinni pidada. Kui ikka on soovitatud puhastada kindla pesuainega ja mitte kraapida või väga kareda käsnaga hõõruda, siis nii võikski teha.“ 

Arvamusi seinast seina

Praegu on üsna populaarsed eri tootjate graniitvalamud, nende puhastamise asjus pole aga kasutajadki ühel meelel. „Olen kuulnud oma klientidelt arvamusi seinast seina,“ ütleb Hiie Härm. „Kes soovib ainult tumedat valamut, sest hele määrdub nii kergesti, kes ütleb, et soovib just heledat, sest tumedale teeb tema kraanist tulev vesi valged triibud peale. Mõnele sobib ainult roostevaba teras ja ei miski muu – sest seda oskab ta hoida ja puhastada. Eks valamu materjali valik sõltub suuresti ka kasutajatest. On inimesi, kes pesevad ja kuivatavad oma valamu igal õhtul ära, ja on teisi, kellel lihtsalt pole selleks aega, aga ega nemadki taha, et valamu näeks välja räpane. Siis tulebki valida niisugune, mille pind on rohkem mustust hülgav või millelt iga triip lihtsalt kohe välja ei paista. Ja muidugi on mõistlik enne valamu ostmist tutvuda poes selle hooldusjuhistega.