Nipid

Tarbijakaitseamet juhib tähelepanu: näomaski soetades jälgi maski filtreerimistõhusust, kasutusjuhendit ja maski tüüpi 

Toimetas Annaliisa Köss, 13. november 2020 10:20
Mask aitab vähendada erinevate viirushaiguste levikut eelkõige koos teiste ennetusmeetmete ja inimeste enda hoolsusega.Foto: Vera Davidova / Unsplash
Kuivõrd igasuguste riidest ja logodega ning erinevate isetehtud maskide kandmine muutub järjest populaarsemaks, selgitab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA), mida eri tüüpi maski soetades jälgida.

Maskide kvaliteet ning omadused on väga erinevad ja ainult peale vaadates ei ole võimalik öelda, millise kvaliteediga maski keegi kannab. Ise võib teha igasuguseid maske ja neid võib ka igal pool soovi korral kanda, kuid nende müümisel tuleb täita erinevaid nõudeid.

Kuna isetehtud ja riidest maskidega on segadust palju, on TTJA kokku pannud nn miinimumnõuded, mis peavad maskide turustamisel olema täidetud. Miinimumnõuete koostamisel on võetud aluseks Euroopa Standardiorganisatsiooni (CEN) juhendi CWA 17553 sisu, millest olulisim on:

  • maskide filtreerimisomadused peavad olema testitud ning pakendil kirjas;
  • sangade tugevus peab olema testitud;
  • pakend peab sisaldama kasutusjuhendit.

„Näiteks ei tohi pakendi märgistusel olla viiteid kaitsemaskile, sest tegu ei ole isikukaitsevahendiga, mis on mõeldud kaitsma kandjat,“ selgitas TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa. „Laiatarbemaskid toimivad sarnaselt kirurgiliste maskidega ja on mõeldud eelkõige vähendama viiruse levikut.“

Müügil oleva maski pakendilt tasub otsida järgmisi viiteid:

  • kas tegu on korduskasutatava või ühekordse näomaskiga;
  • korduskasutatava maski puhul peab kaasas olema õpetus, kuidas seda pesta.

Samal teemal

„Viroloogid on öelnud, et viirusosakeste hävitamiseks on tarvis pesemist vähemalt 60 kraadiga, seega peab korduskasutatav mask olema tehtud materjalist, mis kannatab 60kraadist pesemist. Kui pakendil on viide näiteks 40kraadisele pesule ja ei ole viidet triikimisele või desinfitseerimisele, mis tagaks viirusosakeste hävinemise, on tegemist ühekordselt kasutatava maskiga,“ selgitab Teinemaa. 

Nõuded, mida müügiks pakutavate maskide korral tuleks täita, sõltuvadki maski omadustest. Isetehtud maskid liigituvad reeglina kogukonna- ehk laiatarbemaskideks ja nende valmistamisel on soovitatav järgida kogukonnamaskide nõudeid kirjeldavat Euroopa Standardiorganisatsiooni juhendit CWA 17553, kus on kirjas miinimumnõuded maskidele, nende katsetamisele ja kasutamisele. 

Maski tuleb kanda õigesti!

Teinemaa lisab, et mask ei ole imerohi viirusest hoidumise vastu – seda on rõhutanud nii tervishoiutöötajad kui viroloogid. Kuna inimene ise ei pruugi teada, kas ta on haige, sest nähtavaid sümptomeid ei ole, tuleb ka maskiga hoida distantsi, et võimalikud nähtamatud viirusosakesed ei kanduks teiste inimesteni. Samuti tuleb desinfitseerida käsi, sest kätega katsutakse oma nägu ja erinevaid pindu ning seetõttu kantakse haigusi edasi ka kätega. Mask aitab vähendada erinevate viirushaiguste levikut eelkõige koos teiste ennetusmeetmete ja inimeste enda hoolsusega.

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet on turujärelevalveasutus, kes kontrollib, et turule lastavad ja müügiks pakutavad tooted vastaksid nõuetele, oleksid ohutud ja nende kohta esitatav info oleks õige. TTJA ei saa öelda, kus ja millal on mingisuguse maski või muu isikukaitsevahendi kandmine kohustuslik. Seda, kus ja millal maski või muud isikukaitsevahendit peaks kandma, ütlevad juba viroloogid ja Terviseamet.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee