Inimesed

HUVITAV AMET: armastusest korrastamise vastu sai elukutse 

Helen Serka-Sanchez, 25. november 2020 13:03
Marie tööks on pakkuda inimestele võimalust muuta oma elu lihtsamaks, korrapärasemaks ja organiseeritumaks. Foto: Erakogu
Marie Pärkma oli pikalt mõelnud, mis tööd ta tõeliselt teha tahaks. Juhuslikult sattus tema kätte raamat Jaapani korrastusmeetodist, mis teda kohe inspireeris. Nüüd on naine omandamas KonMari koristusmeetodi konsultandi sertifikaati, et professionaalina koduomanikke nõustama asuda.

Kahe lapse ema Marie Pärkma (30) tunnistab, et talle tohutult meeldib koristamine ja korrastamine, funktsionaalsete süsteemide loomine ja oma aja võimalikult tõhus kasutamine. „Olen oma kodus juba neli aastat KonMari meetodi järgi korrastanud ja oma edusamme ka blogis jaganud. Mõte sellest elukutse teha tuli aasta alguses, kui oma tegemisi saates „Laser“ tutvustasin. Kuna mulle on süsteemide loomine alati meeldinud, siis otsustasingi asja kätte võtta ja hakata vastavaid sertifikaate taotlema,“ räägib pärnulanna unistuste ametini viinud teest.

Samal teemal

Septembris osales ta KonMari konsultantide koolitusel ja on sertifikaadi kättesaamisele väga lähedal. Puudu on veel mõned detailid, mis temast enam ei sõltu. Selleks, et nimetada end professionaalseks korrastajaks, läbis ta ka teise koolituse, ning kuulub ühingusse nimega NAPO (National Association of Productivity and Organizing Professionals).

Väärtusta asju, mis pakuvad rõõmu

Marie tööks on pakkuda inimestele võimalust muuta oma elu lihtsamaks, korrapärasemaks ja organiseeritumaks. Selle üheks osaks on kasutuna seisvatest asjadest lahti laskmine. Marie tunnistab, et kui ta ise korrastusmeetodit kasutama hakkas, siis ta üllatus, kui lihtne tal oli otsustada, milline asi talle pakub alles jätmiseks piisavalt rõõmu ja milline mitte. „Oma töös klientidega näen väga erinevaid inimesi. Kui ühele on raske loobuda oma riietest, siis teisele oma raamatutest. On ka neid, kellel on raskem otsustada, millele võiks uue omaniku leida ja mis väärib veel riiulisse või kappi tagasi panekut. Selles protsessis saan omalt poolt abistavate küsimustega toeks olla,“ sõnab Marie.

Lisaks klientide abistamisele tahab ta ka ühiskonnale oma tööga midagi tagasi anda. Selleks teeb naine koostööd Uuskasutuskeskusega, kuhu ta oma klientide vanad asjad viib, et need uue võimaluse saaksid.

KonMari korrastamise puhul on ka oma voltimistehnika, mis aitab asjad korras hoida.Foto: Erakogu

Korrastamine pole koristamine

„Kõige tähtsam minu töö juures on selgitada inimestele, et ma ei tegele koristamisega, vaid korrastamisega. Nendel kahel mõistel on väga suur vahe. Korrastamine on asjade sorteerimine, äraviskamine, annetamine, neile kindla koha leidmine ja ka seal edaspidi hoidmine. Koristamine on tolmu pühkimine, põrandate pesemine ja nii-öelda ripakil olevate asjade tagasipanemine,“ toob naine välja olulise seiga.

Korrastajana aitab Marie luue süsteemi kliendi poolt soovitud ruumis või asjade kategoorias. Selle jaoks vaadatakse koos kõik asjad üle, sorteeritakse ja luuakse süsteem, mis püsima jääb ning kliendi elu lihtsamaks muudab. „Selleks, et see protsess edukalt toimiks, peab klient olema endaga aus ja leidma aega see kõik läbi teha. See meetod ei keskendu mitte asjadest loobumisele, vaid sellele, et oluline on omada elus neid asju, mis pakuvad rõõmu,“ sõnab Marie.

Ole teadlik põhjusest, miks korrastamisega alustad. Pead enda jaoks selgeks tegema, miks soovid korrastamisega algust teha ja millisena näed ideaalset lõpptulemust. Selleks võib teha visioonitahvli või oma soovi lühidalt kirja panna. Sellest nägemusest saab sinu teejuht kogu korrastusprotsessi jooksul.

Varu aega ja sihiklindlust. Kuna tegemist on ajamahuka ettevõtmisega, siis tuleb selleks nii ajaliselt kui vaimselt valmis olla.

Enne korda tuleb kaos! Kui oled ettevõtmisega alustanud, siis võib vahepeal tekkida lootusetus, sest asjad vedelevad igal pool laiali. Ammuta jõudu sellest, millisena näed protsessi lõpptulemust, ja ära jäta pooleli.

Korrasta üks asi korraga. Marie soovitab korrastada asjad kategooriate kaupa, sest see aitab kõik sarnased esemed ühekorraga ära sorteerida ja korda seada.

Ole endaga aus! Ära hoia asjadest kinni, kui need sulle tõeliselt rõõmu ei paku. Need seni läbi lugemata raamatud ei saagi kunagi loetud, kui sa neid kohe lugema ei hakka. See mantel, millel on nööp puudu, ei saa kantud, kui sa sellele kohe nööpi ette ei õmble. Teiste kingitud asju, mida sa ei kasuta, ei pea südametunnistuse pärast alles hoidma. Asjadest, mis sulle rõõmu ei paku, tuleks lahti lasta, ja väärtustada tuleb neid, mis rõõmu pakuvad.

Mis on KonMari meetod?

KonMari korrastusmeetodile on aluse pannud mitmete raamatute autor ja ärinaine Marie Kondo. Ülemaailmse kuulsuse tõi jaapanlannast korrastusgurule 2019. aastal ilmunud Netflixi sari „Tidying up with Marie Kondo“.

Teiseks tähtsaks osaks KonMari meetodi puhul on ka asjadesse suhtumise emotsionaalne pool. Nendest asjadest, mida sul vaja pole ja mis sind ei rõõmusta, tuleb loobuda. Enne, kui sa selle ära viskad või annetad, peaks asja tänama. Sellega õpib inimene enda asju rohkem väärtustama ja hoidma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee