Kodu ja Aed

Maailma aiatrendid 2021. aastal rõhutavad stressivabamat elu 

Ingrid Sembach-Hõbemägi, 4. jaanuar 2021 06:41
#cottagegardenFoto: Priit Grepp
Kuigi aianduse põhitõed on alati samad, muutuvad aiapidamise vormid. Lõppenud aasta surus meid kõiki koduseinte vahele ning pani mõtlema, kuidas oma keskkonda stressivabamaks muuta.

Hüppeliselt kasvas kodude ja aedade korrastamise-kaunistamise soov ning selle tungi vaibumist pole veel näha. Siin toodud aiandustrendidest räägitakse tänavu üle maailma ehk need on Instagramis kõige enam esil.

#sustainablegardenFoto: Priit Grepp

Samal teemal

Kestlik aiandus / #sustainablegarden / See hõlmab endas nii materjalide kui ressursside säästlikku kasutust. Peenraservad vanast laudmaterjalist, vanade uste-­akende taaskasutamine näiteks kasvuhoone ehitamisel, aga ka vihmavee kogumine aiataimede kastmiseks, taimejäänuste kompostimine, kompostiga multšimine ja orgaaniliste väetistega väetamine. Ei midagi keerulist! Hea muld on suur väärtus ning mullatervise ja -viljakuse eest hoolitsemine iga aiapidaja kätes. Loo puid-põõsaid istutades elupaiku ka kasulikele selgrootutele ja lindudele – nemad aitavad koduaia kahjurite arvukust vähendada. Nii ei pea ostma kemikaale toidutaimedelt söödikute hävitamiseks ning saab koduaia hoida puhta ja ohutuna kõigile. Järgida võib ka permakultuuri põhimõtteid.

#raisedbedsFoto: Priit Grepp

Tõstetud peenramaa ehk kõrgpeenrad / #raisedbeds / Kas on põhjuseks kehv liivane muld, maanappus või aiakujunduslikud printsiibid – kõrgpeenrad koguvad üha suuremat populaarsust. Neid rajatakse nii katustele kui moodsatesse koduaedadesse. Kõrgpeenrad lasevad aiapidamisest rõõmu tunda ka neil inimestel, kes ei saa või ei jaksa traditsioonilisel viisil aeda pidada, sest on hõlpsalt igast küljest ligipääsetavad ning taimede eest hoolitsemine ei nõua füüsilist lisapingutust. Ükski hoolealune ei jää tähelepanuta, umbrohul pole võimalust võimutseda ning lisaks kõigele on tõstetud peenrad ka silmale ilusad vaadata. Ainus asi, mis vajab tähelepanu, on mullaniiskus, sest kõrgpeenardes soojeneb muld kiiremini ja aurustumine on kiirem.

#balconygardening #indiseoutsideFoto: floradania.dk

Rõduaiandus / #balconygardening #indiseoutside / Kõige kiiremini kasvavav trend linnades üle maailma. Eestis on rohealasid suhteliselt palju võrreldes paljude suurlinnadega, kuid võimalusi privaatselt loodusesse tõmbumiseks või päris oma aialapi kasutamiseks napib. Rõdud ja terrassid annavad võimaluse end siiski rohelusega ümbritseda, kujundada oma miniaed vastavalt soovidele või siseruume väliskeskkonda „pikendada“. Võib luua lopsaka džungli, kasvatada aasataimi liblikatele ja kimalastele, rajada lõhnaaia või hoopis konteinerites köögiviljaaia. Võib teha idamaise või kaasaegselt napi joonega kujunduse, väljapeetud ühevärvilise või eklektilise – fantaasia ei tunne piire. Pane selle keskmesse kaunis aiamööblikomplekt või ehita ise euroalustest lebola, lisa sinna kaunid tekstiilid ja mugavad padjad ning voilà! Pane oma mõtted paberile ja valmistu peagi algavaks õuehooajaks juba täna.

#wildgardenFoto: pexels.com

Looduslähedase ilmega aiad / #wildgarden / Suure osa aednike jaoks on möödas need ajad, mil kaunis aed tähendas vaid eeskujulikult madalana hoitud võilillevaba muru, ilma ühegi umbrohulibleta peenraid ja hoolikalt pügatud põõsaid-puid. Loodus võtab ikka võimust ning aiast võib tunda rõõmu ka taimede kasvamisse nii sagedasti sekkumata. Looduslähedane aed annab võimaluse oma kätega loodud ilu lõpuks ometi ka imetleda ning sekkuda ainult siis, kui mõni taim tõesti ülekäte läheb ja ohjeldamist nõuab. Ka muruniitmisse ei pea nii valulikult suhtuma, vaid kaugemat aianurka niitmata jättes saab hoopis vaadelda, millised taimed seal kasvama hakkavad ja milliseks kujunevad kooslused. Võib teha oma aiast pelgupaiga siilidele, kimalastele ja liblikatele – viimastele meeldivad eriti lihtõielised taimed.

#cottagegardenFoto: Priit Grepp
#windowsillgardeningFoto: pexels.com

Aknalaua-aiandus / #windowsillgardening / on küll kõige piiratumate valikuvõimalustega, kuid paadunud rohenäppu see ei heiduta. Ta külvab potikestesse tomati- ja paprikaseemned juba varakult, annab neile lisavalgust ja käib kasvavaid võrseid heldimusega iga päev mitu korda imetlemas. Kõige lihtsam ja levinum on maitsetaimede ja ürtide kasvatamine toidule värske maitsenüansi lisamiseks, kuid kuhugi pole kadunud ka traditsiooniline toalillekasvatus. Aknalauale võib luua minimaastiku, vähenõudliku kaktuse- või sukulendikollektsiooni, kasvatada seal orhideekollektsiooni või luua hoopis lopsaka troopilise taimestuse. Ideid ja võimalusi on mustmiljon!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee