Kodu ja Aed

10 viisi, kuidas enda teadmata lased halbadel bakteritel kodus vohada 

Helen Serka-Sanchez, 5. juuli 2021 09:09
Foto: Pexels
Isegi, kui väga püüad oma kodu puhtana hoida, võib seal pesitseda vastik nakkuskolle. Selleks, et sa ise ja su pere püsiksid tervena peaksid teadma, kuidas seda vältida.

Pese käsi

Seda teavad praegusel ajal küll kõik, kui oluline on regulaarne kätepesu. Puudutame pidevalt erinevaid pindu ja endalegi märkamatult katsume pidevalt ka oma nina või suud. Peale poes käimist koju tulles satuvad kätel olevad bakterid ka kodus olevatele pindadele, kust need võivad üles korjata teised pereliikmed. Väljast koju jõudes, peale tualeti kasutamist, köögi koristamist ja söögi valmistamist pese kindlasti käsi sooja veega vähemalt 20 sekundit.

Puhastamist vajavad ka käepidemed

Tihti kipub meelest minema puhastada ka kappide nupud, seinalülitid, käepidemed. Kasutame neid tihti ja sealt võib alguse saada nakkuskolle.

Ole pakenditega hoolas

Poest ostude või postiga saabunud saadetisega koju tulles võid kaasa tuua haigusttekitavaid baktereid. Külmkappi minevad toiduainepakendid puhasta eelnevalt lapiga. Postis tulnud ümbrispaber viska prügikasti. Kõige lõpuks pese ka käed põhjalikult.

Puhasta lemmiku käpad

Me ise võtame koju saabudes jalast välisjalanõud, ka õuest tulnud kassi ja koera käpad tuleks tubase puhtuse eesmärgil lapiga puhastada.

Ära unusta regulaarselt kassi liivakasti puhastada ja tihedalt liiva vahetada. Samuti tuleks koeraga õues käies alati tema väljaheited ära koristada, et vältida haigustekitajate levikut.

Kanna kodus koduriideid

Nutiekraan vajab puhastamist

Nutiseadmed on muutunud meile justkui käepikendusteks, mida pidevalt sõrmitseme. Samas puutub see kokku väga erinevate pindadega nagu toidulaud, auto armatuurlaud, valamu äär. Tõstes seejärel telefoni oma näo juurde saavad bakterid ligipääsu haigustele kõige vastuvõtlikumasse piirkonda. Seega peaksid oma telefoni regulaarselt puhastama elektroonikavahenditele turvalise antitseptilise vahendiga.

Klaviatuur – tõeline bakteripesa

Arvuti klaviatuuri peetakse üheks kõige räpasemaks kohaks, kuhu koguneb rasu, nahajäägid, toidujäätmed jmt. Kuna bakterid võivad kõvadel pindadel elutseda isegi 48 tundi, siis võiksid korra päevas klaviatuuri sobiva vahendiga puhastada.

Köögi kraanikauss

Täheldatud on, et köögi kraanikausis leidub rohkem halbu baktereid kui tualettpotil või prügikastil. Peale igat toiduvalmistamist puhasta lisaks köögipindadele ja -vahenditele põhjalikult ka kraanikauss.

Vannituba

Vannituba ja tualetti koristades pööra tähelepanu pisidetailidele. Lisaks kraanikausile, vannile/dušile ja tualettpotile puhasta põhjalikult kõik käepidemed, hambaharjahoidikud, kraanid, peeglid. Hambaharju võiks hoida kapiukse taga, et kaitsta neid vetsus veetõmbamise ja kätepesust tekkiva bakteritulva eest.

Vaheta rätikuid regulaarselt

Kui kuivatad oma äsja pestud käsi määrdunud käterätikuga, siis pole seda puhtust just kauaks. Käte kuivatamiseks mõeldud rätikuid võiks nii vannitoas kui köögis vahetada iga päev. Seda eriti siis, kui käterätiku kasutajaid on palju.

Allikas: Bobvila.com

Samal teemal

27.04.2021
Tähemärgid ritta: kelle kodu on alati korras ja kes on kõige räpakam?
17.03.2021
Ekspert selgitab: kui sageli puhastada oma telefoni ja milline vahend on ekraanile ohutu?
11.02.2021
LUGEJA KÜSIB | Kas tõesti koroonaoht? Kauplus ei müünud mulle salatit oma karpi!
27.01.2021
Testime „Ole valmis!“ äppi – milleks see täpselt valmistuda aitab?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee