Foto: James Orr / Unsplash
Aleksandra Tšufarina, K-rauta 14. jaanuar 2021 06:34
Leidub kodusid, kus valgustil on pelgalt sisekujunduslik eesmärk, ja neid, kus valgusti on tarbeese. Hästi läbimõeldud kodus täidab valgusti edukalt mõlemat rolli. K-rauta sisekujundaja Aleksandra Tšufarina toob välja viis praktilist aspekti, mida valgusteid valides ja paigaldades silmas pidada.Igal valgustil on ülesanne

Valgusti võib olla pilgupüüdja, aga sellel peaks olema ka praktiline ülesanne, milleks võib olla toa üldvalguse tagamine, mõne eseme või piirkonna väljavalgustamine, töötegemise soodustamine, soovitud emotsiooni loomine.

Kodus on soe valgus parem kui külm

Eluruumi sobib soe valgus reeglina paremini kui külm. Valguse soojust mõõdetakse kelvinites ja mida väiksem on number, seda soojem on valgus. Eluruumi sobib üldjuhul valgus, mille soojus jääb vahemikku 2700-3000 kelvinit. Samas kodukontoris töötegemiseks sobib ka kõrgema numbriga külmem valgus, mis aitab detaile paremini välja valgustada.

Valgusvoo tugevus tuleb valida ruumist lähtuvalt

Lisaks valguse soojusele on tähtis valgusvoo tugevus, eriti oluline on see kodukontoris töötegemisel, köögis söögivalmistamisel, lastel õppetegevuses. Valgusvoogu mõõdetakse luumenites, mida arvestatakse ruutmeetri kohta. Magamistoas piisab mahedamast valgusest, seal võib olla valgustugevus ruutmeetri kohta 150 luumenit, elutoas võiks see olla 200 luumeni kandis, samas kui köögis võiks olla valgustugevus ruutmeetri kohta vähemalt 200-250 luumenit. Kui inimene armastab intensiivset valgust, võib valida ka tugevama valgusvooga valgusti, aga sellega kaasneb risk, et valgus hakkab silmi väsitama. Samas näiteks legosid ja puslesid on mugav kokku panna valgusti all, mille voo tugevus on 300-400 luumenit.

Valgusallikas ei tohi olla takistuseks ega ohuks

Valgusallikad tuleb paigutada ruumis nii, et need ei takistaks liikumist ega tekitaks lastele ja koduloomadele ohtlikke olukordi. Enne valgustite paigaldamist tuleb veenduda, et need ei takista uste, kappide või sahtlite avamist.

Valgusintensiivsust saab hoida kontrolli all

Laste- ja magamistubades on oluline jälgida, et valgus ei hakkaks väsitama, seetõttu sobivad sinna hästi reguleeritava valgusvooga lambid. Kui valgusti on avatud või läbipaistev, võiks selles kasutada mattklaasiga valguspirni, mis vähendab valguse intensiivsust, samuti on hea eelistada halogeenidele leede, mis hoiavad kokku nii elektrit kui säästavad silmi.