Foto: Õhtuleht
Tiina Toomet 22. jaanuar 2021 11:33
Uus aasta on hooga käima läinud ja nii ka lemmikloomade tervisest pajatav taskuhääling „Loomaarst Taskus“. Tiina Toometi vestluskaaslaseks on seekord Viljandi Männimäe Loomakliiniku veterinaar Helen Valk ning teemaks lemmikute hambahooldus ehk kuidas hammaste eest hoolt kanda, nii et need meie lemmikloomadel ka suus püsiksid.

Kuula saadet:

Koeral on 28 piimahammast ja 42 jäävhammast, kassil vastavalt 26 ja 30. Jäävhambad peavad neid teenima elu lõpuni ning uusi jäävhambaid enam ei juurde ei kasva, vastupidiselt küülikule või hobusele, kellel kasvavad hambad kogu elu vältel.

Koertel algab hambavahetus 3,5-4kuuselt. Selleks ajaks piimahamba juur lüüsub ning piimahambad „kaovad“ koera suust üsna märkamatult. Vahel on nad aga ikka veel kõvasti kinni ja kutsikal esinevad „topelthambad“, kui piimahammas ei ole veel ära tulnud, aga uus hammas on juba välja lõikunud. Jääv- ja piimahamba vahele hakkab aga kogunema toidujäänuseid ja muud sodi ning sellisel juhul peab piimahamba eemaldama üldanesteesias.

Kassil hakkavad piimahambad vahetuma umbes 11 nädala vanuselt ja see kulgeb enamasti probleemideta.

Hambakatt ja hambakivi

Lemmikloomad on sageli hädas hambakatu ja hambakiviga. Enamasti on selle esimeseks märgiks ebameeldiv lõhn suust. Hambakattu ja -kivi põhjustavad suus normaalselt esinevad bakterid, mis hamba pinnale hakkavad kogunema. Probleemi süvenedes võib tekkida kaaries, periodondiit, valulikkus söömisel, mille tõttu loom sööb vähem ja aeglasemalt. Kassid näiteks neelavad krõbinaid ilma närimata tervenisti alla.

Hambaprobleemid on üks kolmest suurimast ohust koerte heaolule, ütleb Royal Veterinary College'i uurimus, mis tehti 455 557 koera hulgas. Hambaprobleeme esines 9,6%-l uuritud patsientidest.

Foto: Tadeusz Lakota / Unsplash

Hambaid tuleb hakata varakult kontrollima

Kutsikat ja kassipoega peab hakkama juba varakult harjutama, et inimene vaatab talle suhu ning katsub ta hambaid. Seejärel saab hakata hambaid harjama. Kindlasti tuleb kasutada loomadele mõeldud hambapastat. Ideaalne oleks hambapesu teha iga päev, aga enamasti pole selleks aega. Nende loomade puhul, kellel on eelsoodumus hambakivi tekkeks, võiks kasutada ka täiendavaid meetmeid nagu spetsiaalne suurema graanuliga toit, närimiskondid ning toidulisandid, mis vähendavad hambakatu teket.

Näiteks on Veterinary Oral Health Council (Suuõõne Tervise Vet Nõukogu) andnud oma heakskiidu toodetele, mis sisaldavad merevetikat Ascophyllum Nodosum D1070. Eestis müügil olevatest preparaatidest on sellise koostisega Plaque Off tooted toidule lisatava pulbri, maiuste ja närimiskontide näol.

Kindlasti tuleb käia regulaarselt suu ja hammaste ülevaatusel, näiteks teha seda iga-aastasel vaktsineerimise protseduuril. Sageli ei piisa vaid looma suhu vaatamisest, vaid tuleb teha korralik suuõõne kontroll tuimastatud loomal ja vajadusel ka hambaröntgen.

Juba tekkinud hambakivi ei saa mingite imevahenditega eemaldada. Ainuke viis sellest lahti saada on korralik hambahooldus, mis eeldab, et loom magab ning laseb suus rahulikult toimetada. Hambakivi eemaldamisele ultraheliga peab järgnema hammaste poleerimine. Protseduuri käigus eemaldatakse ka kahjustunud ning loksuvad hambad. Ilma hammasteta on söömine kindlasti mugavam kui valutavate ja logisevate hammastega.

Närimiskont hambapesu ei asenda

Närimiskont hambapesu ei asenda, vaid vale suuruse ja konsistentsiga kont võib hoopis põhjustada hambamurde. Murdunud hammas tuleb eemaldada, sest see põhjustab tugevat valu ning avatud juurekanal on sissepääsuteeks bakteritele.

Ka ainult hambakivi eemaldusest ei pruugi piisata, sest loomal, kellel on suurem eelsoodumus hambakivi tekkeks, tekib see üsna varsti peale anesteesias tehtud suuõõne protseduuri uuesti. Et hambakivi ei peaks nii sagedasti eemaldama, on mõistlik kombineerida hambapesu muude hambakatu teket takistavate vahenditega nagu eelpool nimetatud Plaque Off preparaadid, spetsiaalne toit või närimiskondid, millel on veterinaarstomatoloogide heakskiit.

Kuula vestlust siin!