Psühholoogide kinnitusel murrab enamik inimestest oma lubadusi kahe nädalaga.Foto: Polina Zimmerman / Pexels
Nipid
1. veebruar 2021, 11:30

Uusaastalubadused on juba unustatud? 10 tegevust, mille abil on sul võimalik ennast tõestada (1)

Kui lubasid endale, et oled alates 2021. aastast parem inimene, on viimane aeg ennast kokku võtta. Jäätmeteta eluviisi eestkõneleja Liisa Aavik on kokku kogunud nutikad eesmärgid, millega teed head nii endale, kaaskodanikele kui ka meie koduplaneedile.

Kui mitu korda oled sa endale lubanud, et alustad uuest aastast uue hobiga, loobud suitsetamisest, võtad rahaasjad kontrolli alla, toitud tervislikumalt, teed rohkem trenni, hakkad uut võõrkeelt õppima või loed läbi vähemalt 12 raamatut? Kuna psühholoogide kinnitusel murrab enamik inimestest niikuinii oma lubadusi kahe nädalaga, siis soovitame siinkohal mitte lubada endale asju, mis niikuinii ei juhtu.

Alljärgnevalt on välja toodud kümme õilist tegevust, mille abil on sul võimalus ennast tõestada:

1. Käi loomade varjupaigas koertega jalutamas

Õues liikumine on igas olukorras tervislik tegevus. See, kui kingid varjupaigakoerale jalutuskäiguga oma aega ja tähelepanu, on tõhus stressimaandaja nii neljajalgsele sõbrale kui ka tema saatjale.

Varjupaikade MTÜ kodulehelt leiad mugavalt kontaktid külastuse kokkuleppimiseks. Kui sul on kodus ja aias rohkem ruumi, on alati võimalus pakkuda omanikuta loomale ajutist hoiu- või päriskodu. 

2. Mine väikese koormusega kooli õpetajaks

Oled mõelnud, et võiks oma tööalaseid teadmisi noortega jagada? Astuda klassi ette ja õpetada tulevikutegijaid? Edumus kutsub töötavaid spetsialiste panustama väikese koormusega haridusse, õpetades ühe aasta ühes koolis ühele klassile ühte ainet. Tagasi Kooli programmiga saad alustada juba ühest külalistunnist.

3. Pane end kirja vabatahtlikuks kohalikku Toidupanka

Vabatahtlikud on aastaringselt oodatud liituma Toidupanga meeskonnaga. Kuna koroonapandeemia on kahekordistanud Toidupanga abivajajate arvu, napib regiooniti ka abikäsi. Vabatahtlike abiga jõuab toit kaubandusest Toidupanka, saab hoole ja hoolitsusega sorteeritud, ladustatud, komplekteeritud ja laiali jagatud.

4. Paku tuge üksi elavatele eakatele

Kui niisamagi on Eestimaa kaugemates nurkades palju vanemaealisi, kelleni linnas elavad lähedased ei jõua, siis koroonakriisi ajal on olukord olnud eriti nukker. Helpificu tugikeskkonna kaudu saad eakatele kontaktivabalt pakkuda abi toidukaupade, majapidamistarvete ja ravimite kojutoomisel või muudes igapäevatoimingutes.

Tänuväärt mõte on ka end üksi tundvatele inimestele telefoni teel seltsi pakkuda. Kui su enda suhtlusringkonnas keegi otseselt vestluspartnerit ei vaja, siis saad vabatahtlikuna kaasa lüüa Abitaja tegemistes.

5. Anna vanad asjad taaskasutusse

Vana aasta lõpp ja uue algus on hea aeg, mil sorteerida kodust või kontorist välja vanu asju. Esimene variant on neid müüa näiteks Facebook Marketplace'i kaudu, kustkaudu jõuad paljude enda piirkonnas asuvate inimesteni. Kui sa ise müümisega jännata ei soovi, vii need kasutatud asjade poodi. 

Uuskasutuskeskusse saad annetada esemeid, mis on muutunud üleliigseks, kuid mis on jätkuvalt kasutuskõlblikud, puhtad ja terved. Annetuskastid leiad mugavalt nii Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas kui ka Paides.

Ka katkistele, kaubandusliku välimuseta või väärtuseta asjadele võid leida kodu Facebookis „Prügi aardeks taaskasutus“ gruppide kaudu. Grupi liikmed kasutavad jääke näiteks käsitööks ja meisterdamiseks. Nendest gruppidest võid leida ka head infot, kuhu jooksvalt jääke pakkuda. Näiteks mitmed teise ringi asju müüvad poed rõõmustavad vanade ühekordsete kandekottide üle.

Facebooki grupid, mis aitavad prügi teket vähendada, leiad siit!

6. Toeta kohalikke väikeettevõtjaid

Kuigi koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on paljud toitlustusasutused avatud piiratud ajal, siis toidu kaasaostmisega saab neid siiski toetada. Miks mitte teha maale sõites sisseostud suure supermarketi asemel toredas pisikeses külapoes või haarata jalutuskäigul kohalikust kohvikust värskeid saiakesi? Samamoodi saab talukaubad tellida otse väiketootjalt.

Tasub kiigata ka e-poodidesse, kus müüakse säästvamat elu soosivaid tooteid. Miks mitte soetada vajaduse korral endale kvaliteetne lekkekindel termos, rännata sellega nii linnas kui ka metsas ja vältida selle abil rahakulu ning prügi ühekordsetest pudelitest ja kohvitopsidest?

Loetelu poodidest, kust saab näiteks Tallinnas kaupu koju tellida, leiad siit

7. Keeldu rämpspostist ja e-reklaamidest

Järgmine kord, kui näed e-postkastis reklaamkirju, keeldu neist, vajutades unsubscribe-nuppu. Ühe spämmkirja süsinikujälg (CO2 ehk süsinikdioksiidi ekvivalent) on 3 grammi, korralikul kirjal 4 grammi ja manusega pikal kirjal 50 grammi. Kui selliseid kirju on palju, on neil üsna kopsakas jälg. Taolised kirjad annavad meile ka ideid kulutada asjadele, mida tegelikult vaja pole. Seega loobu neist!

Samuti on mõistlik tühjendada oma e-postkasti tarbetutest kirjadest, et nende talletamisele energiat ei kuluks. Kustuta kõik ebavajalik, arhiveeri vajalik ja lükka snooze-nupu abil tulevikus vajalikud kirjad ilmuma sinu postkasti sel päeval, kui pead neid vaatama.

Tarbetust paberrämpsust keeldumine oma füüsilises postkastis on veelgi lihtsam. Mine Omniva kodulehele ja täida reklaamist loobumise vorm siin. Seejärel saadetakse sulle soovi korral kleeps, mille saad reklaami vältimiseks oma postkastile kleepida. Võid ennast õlale patsutada, sest keskmise soovimatu kirja süsinikujälg on 200 grammi ja sorteerimata jäetud reklaamkataloogi süsinikujälg võib olla lausa 1600 grammi.

8. Pane netipangas paika automaatmaksed

Iga kord, kui keeldud tarbetutest ülesannetest, delegeerid need edasi või automatiseerid, säästad aega. Üks lihtne näide on automaatmaksed. Kui sulle laekub igakuiselt kindel sissetulek, võid hõlpsasti paika panna automaatmaksed: üür, arved, meelerahufond (sinu isiklik konto, kust võtad raha hädaolukordadeks), kasvukonto või säästud suuremateks ostudeks jne. Seejärel rõõmustavad nii sinu rahakott kui ka inimene, kes raha alati õigeaegselt kätte saab.

9. Hakka kiirelt kliimaneutraalseks

Võime ju igatepidi pingutada – süüa vähem liha, kasutada rohkem oma jalgu ja ühistransporti ning tarbida vähem –, aga ikka on meie tegevusel mingisugune jälg. Lihtsaim nipp on iga kuu annetada organisatsioonile, mis toetab projekte, mis sinu keskkonnamõju ära neutraliseerivad. Mindful Missioni kodulehel saad välja arvutada oma keskkonnamõju ja selle, kui palju raha selle neutraliseerimiseks tuleks iga kuu annetada (tavaliselt vahemikus 8–15 eurot).

10. Tekita endale jäätmete liigiti kogumise süsteem

Jäätmete liigiti kogumise harjumuse tekitamine on imelihtne. Tutvu, mida saad enda piirkonnas sorteerida ja tekita selleks vajalikud anumad. Edaspidi ei pea sellele enam pikalt mõtlema. 

Kui kodu juures kõiki võimalusi pole, vaata kuhuviia.ee lehelt, kus on sulle lähim kogumiskonteiner (nt papp ja paber, pakendid, korralikud riided, klaas). Kui elad korteriühistus, kirjuta juhatusele ja palu tekitada liigiti kogumise võimalus (nt biojäätmete konteiner on paljudes piirkondades enam kui kümne korteriga majades kohustuslik). Paljudele eramajadele pakub aga Ragn-Sells tasuta pakendikoti teenust. 

Biojäätmeid saad koguda näiteks sügavkülmakarpi, suurde kaanega ämbrisse või mugavalt toidu valmistamise ajal köögipinnale asetatavasse anumakesse (pakutakse ka filtriga variante).