Nipid

TEEME SELGEKS: mida kujutab endast raskustekk ja kas see toob sügavama une? 

Laura Liinat, 14. veebruar 2021 17:20
Aastakümneid meditsiinis kasutusel olnud raskustekid on viimastel aastatel jõudnud ka tavakasutajate magamistuppa.Foto: Susan Wilkinson / Unsplash
Paljud mäletavad vana head ja lõpmatult rasket vatitekki, mis nii mõnegi heale unele suigutas! Kui legendaarne voodivaip on kasutusest kadunud, siis raske teki all magamine on siiani aktuaalne. Aastakümneid meditsiinis kasutusel olnud raskustekid on viimastel aastatel jõudnud ka tavakasutajate magamistuppa. Uurisime, mis kasu sellisest tekist saab.

Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus võeti raskustekid kasutusele 2014. aastal. Seda ajendasid õppereisid Soome ja Hollandisse, kus nähti, et need aitavad erinevate vaevustega patsientidel paremini magada. «Raskustekist on abi neil, kes tunnevad ülemäärast ärevust ja stressi,» ütleb psühhiaatriakliiniku ülemõde Reet Tohvre. «Erinevate uuringute põhjal on leitud, et sellest võib olla kasu ka unetuse ja uinumisraskuste ning rahutute jalgade sündroomi korral. Raske tekk aitab neidki, kelle uni on häiritud üleminekueast tingitud muutuste pärast,» põhjendab ülemõde teki kasutamist haiglas. Kliinikumi praktikas on raskustekk õigustanud end ka laste puhul, kel on pervasiivsed arenguhäired (sh autism), mõnede närvisüsteemi haiguste korral ning dementsusega eakate hoolduses.

Samal teemal

23.10.2021
Põhjalik ülevaade, kuidas leida endale sobiv padi
28.05.2021
Spetsialistid annavad nõu: kuidas leida tekk, mis vastab just sinu uneharjumustele?
16.02.2021
Tugev kaisutus aitab paremini magada: tee ise pehmest pleedist rahustav raskustekk!
08.03.2020
Spetsialist annab nõu: kuidas valida madratsit, mis tagaks kosutava une?