Selleks, et sadu ja tuhandeid kasse mitte juurde produtseerida, tuleb lasta oma kass opereerida.Foto: Õhtuleht
Tiina Toomet 15. märts 2021 13:30
Taskuhääling „Loomaarst taskus“ on jõudnud juba oma 10. episoodini. Loomaarst Tiina Toometi vestluspartneriks on MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik Küllike Tohver ning juttu tuleb märtsis hoogu saavast kassikontserdist. Selle tulemused avalduvad kahe kuu pärast, kui soovimatutest kassipoegadest saavad „märtsikassid“ või „eikellegi kassid“. Milline on nende saatus?

Kuula saadet:


Selleks, et sadu ja tuhandeid kasse mitte juurde produtseerida, tuleb lasta oma kass opereerida.

Operatsiooni plussid:

  • Hoitakse ära soovimatute järglaste sünd.
  • Hoitakse ära suguhormoonidest tingitud käitumine.
  • Kastreeritud loomad elavad kauem.
  • Vähenevad õnnetusjuhtumid, sest kastreeritud loomad püsivad rohkem kodus.
  • Uurimused on tõestanud, et enne esimest eluaastat kastreeritud loomad on edaspidises elus aktiivsemad ja justki lapsemeelsemad.
  • Opereeritud emast kassi ei ohusta kunagi emakapõletik ning väheneb piimanäärmekasvajate oht. Isastel esineb varase kastreerimise korral vähem eesnäärmepõletikku.
  • Isaste kasside uriin ei haise enam nii vängelt.

Operatsiooni miinused:

  • Kirurgilised protseduurid on alati seotud teatud riskidega. Tänu tänapäevastele ravimitele on need minimaalsed, aga anesteesiariski ei saa kunagi 100%-liselt välistada.
  • Loomad lähevad peale operatsiooni paksuks. See on tõsi, et teatud hormonaalsed muutused soodustavad ülekaalu, aga kuna kass ise külmkapi kallal ei käi, siis paksuks söödavad looma ikka omanikud ise. Kohe peale operatsiooni on mõistlik hakata kassi söötma madalakalorilise toiduga.

Kastratsioon või sterilisatsioon?

Isase kassi lõikus on kastratsioon, mille korral eemaldatakse mõlemad munandid. Seda tehakse üldanesteesias ning operatsioon vältab paar minutit. Haavad paranevad kiiresti ning mingit hooldust kass ei vaja.

Emase kassi lõikust nimetatakse ekslikult sterilisatsiooniks, aga see on oma olemuselt samuti kastratsioon, mille korral eemaldatakse munasarjad ja emakas. Seda tehakse üldanesteesias ning operatsioon vältab umbes veerand tundi. Haava paranemine võtab umbes nädala. Et kass ei pääseks oma haava ise „hooldama“, kasutatakse kraed või kostüümi.

Kuula saadet siin!