Kodu ja Aed

Ole valvas! Kolm kodus pesitsevat tervistkahjustavat ohtu 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 5. mai 2021 05:55
Foto: Pexels
Kauaoodatud kevad on käes! Kahjuks tähendab see paljudele vesist nina, pidevalt vesiseid silmi ning sagedast aevastamist, mida põhjustavad levinud allergeenid – bakterid, tolmulestad ja hallitus. Kuigi paljud inimesed püüavad paratamatusega leppida, on siiski võimalik ise nende allergeenide põhjustatud ebamugavustunnet ja sümptomeid leevendada.

Bakterid

Kuigi täna käime avalikes kohtades pigem harva ning püüame vähem puudutada erinevaid pindu ühistranspordis või poes, puutuvad meie riided päeva jooksul paratamatult kokku mitmete erinevate bakterite ning mikroobidega, mille me seejärel koju kanname.

Samal teemal

Selleks, et riietelt erinevaid baktereid hävitada tuleks neid pesta kõrgel temperatuuril ehk üle 60°C vees. Kõik tekstiilid nii tugevat kuumust siiski ei kannata. Abiks tuleb sellisel juhul kuivati kasutamine ja ka triikimine.

Tolmulestad

Tolmulestade vastu on allergilised umbes 10% kõikidest allergiahaigetest. Selle allergilisi toimeid täheldatakse kõige sagedamini varakevadel või -sügisel. Mikroskoopiliste mõõtmetega tolmulestad väldivad valgust, mistõttu peidavad nad end madratsite, voodilinade, pehme mööbli ja vaipade sisse, samuti auto- ja turvaistmetesse ning pehmete mänguasjade kiududesse. Seal on soe ja hubane, mis loob tolmulestade paljunemiseks kõige soodsama pinnase. Need on ühtlasi ka kohad, kus enamik inimesi veedab suure osa oma päevast, mis loob eelduse ebameeldivate sümptomite avaldumiseks.

Kõige tõhusam viis tolmulestade vastu võitlemiseks on iga päev vähemalt korra nii toad kui ka mööbel märja lapiga üle käia, eelistatud on mikrokiust tolmulapp. Et vähendada kohti, kus tolmulestad elada võiksid, tuleks vältida pehmeid põrandaid ja vaipu ning asendada need hõlpsasti puhastatava põrandapinnaga. Pehmeid mänguasju, raamatuid ning ajalehti on soovituslik hoida suletud kappides ning sahtlites.

Et vältida tolmulestade kogunemist voodisse, tuleks voodipesu pesta kõrgel temperatuuril (taas üle 60°C). Samuti tuleks madratseid, patju ja tekke regulaarselt tuulutada. Eriti hea on seda teha päikeselise ilmaga, mis aitab seal vohavaid baktereid ja tolmulestasid vähendada.

Foto: Pexels

Hallitus

Korterites ja majades elab hallitus tavaliselt erinevatel niisketel pindadel, seda eriti hoone põhjaosas, kus seinad jahtuvad talvel kiiremini, kui ülejäänud majas. Kõige sagedamini esineb hallitus laikudena akende ümbrustes, välisseintel, pesuruumide plaadivuukides, silikoontihenditel ning mööblitagustel pindadel, põhjustades mitmeid terviseprobleeme, sealhulgas allergilisi reaktsioone.

Peamine abinõu hallituse vastu on kvaliteetne soojustamine. Kuigi parim temperatuur on iga inimese jaoks erinev, varieerub reeglina õhutemperatuur eluruumides 19 ja 22 kraadi vahel. Õhuniiskuse vähendamiseks on soovitatav tuba sageli tuulutada ja kuivatada pesu ainult välisingimustes või kuivatis. Kui  seda võimalust ei ole, tuleks tubastes tingimustes pesu kuivatades avada aken või lülitada sisse ventilatsioon.

Tuba peaks õhutama vähemalt 15 minutit päevas, sest juba inimese hingeõhk suudab tekitada märkimisväärse koguse niiskust. Kui hallitus on näiteks akna servas juba silmaga näha, peaks kindlasti uurima, mis toimub seina taga. Nähtava hallitusega kohti tuleks regulaarselt puhastada, sest see kujutab tervisele olulist ohtu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee