Käesolevast aastast jõustus liiklusseaduse muudatus, mille kohaselt on seaduses uus sõidukiliik – kergliikur.

Foto: Okai Vehicles / Unsplash
Toimetas Annaliisa Köss 17. mai 2021 05:05
Kevade saabumine toob linnatänavatele uut tüüpi liiklusohu – elektrilised tõukerattad ja teised kergliikurid. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on tänavu registreerinud üheksa kergliikuritega seotud inimvigastustega liiklusõnnetust. Tõukeratastega seotud kahjujuhtumite hulga kasvu on täheldanud ka kindlustusfirmad. 

Peapõrutus ja katkised hambad

Lepvaltsi sõnul on suurem osa kergliikurite õnnetusi seotud just õnnetusjuhtumikindlustusega, kuna pahatihti saavad nende õnnetuste tagajärjel inimesed vigastusi. Ta tõi näiteks juhtumi, kus tõukerattur sõitis 15 kilomeetrise tunnikiirusega kruusateel, kuid pöörates pea seljataha abikaasa poole, sõitis läbi augu, kaotas tasakaalu, kukkus ning veeres kraavi, mille tagajärjel sai peapõrutuse. Või olukord, kus inimene kukkus pumptrack’il ning vigastas lõuga ja hambaid. „Oli ka juhtum, kus inimene rentis tõukeratta, sõitis sellega väikese kivi otsa ja lendas üle pea,“ lisas Lepvalts. 

Samas võib ette tulla ka olukordi, kus kergliikurite juhid on ise õnnetuse põhjustamises süüdi. Lepvalts tõi näite liiklusõnnetusest, kus elektritõukeratta juht ületas sõiduteed punase tulega ja liikus ette paremalt poolt rohelise tulega tulnud sõidukile. Kergliikuri juht sai kehavigastusi ning põhjustas kahju ka autole. „Kuna tõukerattur oli selgelt ise vastutav endale kahju tekkimise eest, siis jääb ka kogu kahju tema enda kanda,“ selgitas ta. 

8 nõuannet, kuidas hoida elektritõukeratastega liiklemisel nii ennast kui teisi: 

  • Kanna kindlasti kiivrit. See kaitseb kõige nõrgemat kohta ehk pead suuremate vigastuste eest. 

  • Järgi liiklusreegleid. Ära sõida autoteel, ära ületa kiirust, hoia jalakäijatega vahet. 

  • Eelista jalgrattateed. Kuigi elektritõukerattaga võib sõita ka kõnniteel, kasuta võimalusel jalgratturitele mõeldud teed.

  • Ära tee ohtlikke manöövreid. Väldi ootamatut kiirendamist, ebaühtlast sõidustiili ja äärekividest üles-alla hüppeid.

  • Tee kindlaks, et tõukeratas oleks enne sõiduga alustamist tehniliselt korras

  • Vihmase ilmaga arvesta libedusega. Kui tee on märg või libe, siis vali madalam sõidukiirus ja ole eriti tähelepanelik. 

  • Hoia ümbritseva suhtes silmad-kõrvad lahti. Liikluses võib ette tulla ootamatuid olukordi ja takistusi, mistõttu tuleb olla väga tähelepanelik. Liikluses osaledes ära hoia kõrvaklappe kõrvas, kuna need vähendavad tähelepanuvõimet.

  • Ära sõida kergliikuriga, kui oled tarvitanud alkoholi – statistika näitab, et paljud õnnetused juhtuvad just joobes juhtidega.

Kas teadsid?

Käesolevast aastast jõustus liiklusseaduse muudatus, mille kohaselt on seaduses uus sõidukiliik – kergliikur, kuhu lisaks elektritõukeratastele liigituvad ka näiteks üksrattad, tasakaaluliikurid ja muud ühe inimese vedamiseks ettenähtud istekohata elektri jõul liikuvad sõidukid. Loe lähemalt siit!