Kodu ja Aed

Ekspert selgitab: millal valida kallim aiatööriist ja millal sobib soodsam 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 26. mai 2021 08:36

Muruniidukite, -traktorite, -trimmerite, rohu- ja hekilõikurite ning teiste aiatööriistade pika eluea tagamisel tuleb kõiki tööriistu otstarbepäraselt kasutada ning regulaarselt hooldada.

Foto: Unsplash

Aiatehnika kasutamise kõrghooaeg on käes – kuidas valida ja hooldada sobivat aiatööriista, et tagada selle töökindlus ning pikk eluiga? Selle juures pole vähe tähtis ka õige kütuse valik.

„Aiatööriistade valik oleneb eelkõige tarbija rahakoti paksusest. Kuna erinevaid brände ja masinaid on väga palju, siis on keeruline otsust teha. Enamasti vastab siiski tõele, et mida kallim masin, seda kvaliteetsem, kuid see ei tähenda, et ei tohi osta ka soodsamaid. Kõik oleneb aiatööriista kasutamise tihedusest,“ selgitab Ehituse ABC Järve kaupluse vanemkonsultant Marek-Hannes Kõun. Kui tööriista kasutatakse pigem harva, võib osta ka soodsama vahendi.

Bensiinimootoriga aiatööriistad kõige populaarsemad

Kuigi tänapäeval on valikus nii bensiinimootori, elektri kui akuga töötavad tööriistad, siis tarbijad on akutööriistade osas veel skeptilised. „Enamasti ostetakse siiski bensiinimootoriga aiatööriistu, kuid on ka neid, kes teadlikult valivad elektrilise või akul töötava vahendi. Akutööriistad on paraku kallimad ja elektritööriistad võivad olla ebamugavad, kuna toide peab tulema pistikust. Just seetõttu langeb otsus enamasti bensiinimootoriga vahendi kasuks, mis annab suurema liikumisvabaduse aias,“ lisab Kõun. 

Bensiinijaamades on väiksemates kanistrites kütusemüük juba hoogustunud, mis on märk sellest, et kevadised aiatööd on täies hoos. „Tänavu hakkasid inimesed eriti varakult toimetama, kuna piirangute tõttu oldi rohkem kodused. Tavapäraselt kasvab väikemootoritele ostetav 5L ja 10L kanistrites kütusetarbimine alles suvekuudel,“ ütleb Circle K mootorikütuste tootejuhi Teedo Melts.

Kasuta õiget kütust 

Muruniidukite, -traktorite, -trimmerite, rohu- ja hekilõikurite ning teiste aiatööriistade pika eluea tagamisel tuleb kõiki tööriistu otstarbepäraselt kasutada ning regulaarselt hooldada.  Ääretult oluline on lugeda läbi kasutusjuhend, sest igal seadmel on oma spetsiifika nii toimimiseks kui hooldamiseks.  „Peamine on enne aiamasinale kütuse ostmist selgeks teha, millist kütust tohib konkreetses seadmes kasutada. Kuigi enamus aiatööriistadele sobib mootoribensiin 95 ja 98, mis ei sisalda etanooli, siis osa masinaid vajab spetsiaalset alkülaatbensiini,“ selgitab Melts, lisades, et Circle K teenindusjaamades on kõik mootorikütused bioetanooli vabad.

Alkülaatbensiin see-eest on spetsiaalselt väikemootoritele välja töötatud fossiilne kütus, mis on küll kõige masinasõbralikum ja keskkonna suhtes säästlikum, kuid see-eest ka kõige kallim. 

Kodune tööriista remont võib rikkuda seadme

Lisaks õige kütuse valimisele on oluline ka kütuse õige säilitamine. Soovituslik on osta korraga nii palju kütust, kui lähiajal ära tarbitakse, sest kütuse omaduste ja kvaliteedi säilitamiseks on tarvis stabiilset keskkonda. Näiteks ei tohi kanister sattuda puuriida ääres päikese kätte ja kindlasti ei tohiks kütust säilitada kanistris üle talve. 

Pika eluea tagamiseks tuleb tööriistu regulaarselt hooldada, kuid ainuke hooldus, mida ise kodus teha, on puhastamine. Kui kogemust või väljaõpet ei ole, siis on kasulikum viia seade teenindusse. 4-taktiliste mootoritega masinatel peab hooaja jooksul kindlasti vahetama mootoriõli, vajadusel ka õhufiltrit. Samuti tuleb kontrollida, teritada või vahetada lõikevarustust. Seda kõike üksi kodus tehes võib tekitada pigem rohkem kahju kui kasu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee