Kodu ja Aed

Sinisem kui taevas – kaunid taimed, mis aia särama panevad 

Janne Põlluaas, aiakujundaja, 19. juuni 2021 10:49
Sinine käoking (Aconitum napellus)Foto: Istockphoto

Paljude lemmikvärv sinine äratab usaldust ja rahustab. Helesinine mõjub helgelt ja lootusrikkalt, tumesinine on aga väärikuse etalon ja kindlustunde tekitaja. Sinise tooni aeda toomiseks on mitmeid kauneid õitsvaid taimi sinisest käokingast lihtsa kurerehani.

Aeda üksnes siniste õitega siiski kujundada ei või, sest üheskoos hakkavad need meeleolu mõjutama ja võivad isegi kurvameelsust tekitada. 

Samal teemal

Puhast sinist tooni on emajuured, Siberi võhumõõk, käoking, kukekannus ja mõned kurereha sordid. Sini-siniseid õisi tasub otsida veel mailaste, jumikate, kevad-nabaseemikute, iiriste ja ebamagunate seast. Siniseõieliste sortidega suvililled on rukkilill, lobeelia, petuunia, salvei, varsapõlv, võõrasema, aed-raudürt, Türgi mustköömen, meelespea jmt. Sibullilledest meenuvad kõigepealt võrkiirised, kirgaslilled, sillad ja kobarhüatsindid.

Paljud siniseõielised püsikud on aga pigem violetset või lillakat tooni ega sobigi puhta sinisega kokku. Violetse poole kalduvaid värvinüansse esindavad kellukad, naistenõgesed, metssalveid ja lavendlid, nagu ka akakapsad, elulõngad ja igihalid. 

Sinine ei mõju üksi kaugeltki nii hästi kui koos mõne sobivat tooni kaaslasega. Kollase kahvatud ja pastelsed toonid ning soe oranž tõstavad sinise kaunilt püünele! Sinisele annavad mõjujõu ka roosa- ja valgeõielised naabrid. Halli ja hõbedase lehestikuga taimed muudavad sinised õitsejad suursuguseks, pisut jahedakski. Punasega tuleks sinist sobitada aga ettevaatusega, sest tulemus võib liiga intensiivne saada.

Taimede kasvukuju, kõrguse, lehestiku vormi ja värvi, nagu ka õievärvi, -kuju ja -suuruse ning õitsemise aja kokkupanek nõuab head tunnetust, kujutlusvõimet, katsetamist. Ent seda suurem on rahulolu, kui õnnestub luua silmapaitav kooslus!

Aed-kukekannus (Delfinium)

Foto: Istockphoto

Kannusega õied võivad olla sinisemast sinised, ent ka roosad või valged. Eelistavad viljakat, sügavalt haritud parasniisket mulda. Õitsemiseks vajavad kõdusõnniku, komposti ja mineraalväetiste tuge. Kõrge, kuni 180 cm kasvu tõttu sobib tuulte eest kaitstud koht, kuhu päeval paistab päike, ent õhk ei seisa. Pärast õitsemist lõigatakse õievarred madalalt maha.

Sügisene emajuur (Gentiana septemfida)

Foto: Istockphoto

Sinine käoking (Aconitum napellus)

Aconite flower or wolf root is a poisonous plant. Violet flowers.Foto: Valerii Maksimov

Omanäoliste kiivrikujuliste õitega vana taluaia taim, kelle liigid ja sordid on eri tooni sinised. Kõrgus kuni 150 cm. Kui parasniiske, huumusrikas ja sügavapõhjaline muld pole liiga raske, kasvab samal kohal aastaid. Ei talu liigniiskust, eriti seisma jäänud vett. Liiga suureks kasvanud puhmik tuleks jagada, et oleks jaksu õitseda. Taim on mürgine.

Siberi võhumõõk (Iris sibirica)

Foto: Istockphoto

Silmatorkavalt siniste õitega, ajapikku moodustab suuri puhmaid. Õitseb juunis-juulis, õievarred kõrguvad kuni meetri kõrgusel kauni lehestiku kohal. Niiskuslembene, sobivad tiigiperved ja parasniisked paigad. Paljundamine sügisel seemnete ja kevadel piisavalt paljude juurte ja kasvupungadega risoomitükkidega, millel ei lasta enne istutamist kuivada.

Kurereha (Geranium) ’Rozanne’ 

Foto: Istockphoto

Üks siniseõielisemaid kurerehasid. Kõrgus kuni 50 cm. Lisaväärtus on pikk õitseaeg – õisi jagub juunist oktoobrini. Mõjub paremini suurte kogumitena. Sobib peenraserva. Pikaealise ja vähenõudliku püsikuna lihtne kasvatada – eelistab päikeselist, parasniiske huumusrikka mullaga kohta, taludes ka poolvarju. Paljundatakse kevadel jagamisega.


REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee