Üritused

JAANIPÄEVA MEELESPEA: kuidas suvekuumuses ohutult lõket teha  

Katariina Loog, 22. juuni 2021 15:00

Jaanituld tehes veendu ohutuses

Foto: Joshua Newton/Unsplash

Juba mitmendat aastat järjest on vihmase ja tuulise jaaninädala asemel troopiline ja eriti palav ilm, mis lõkke tegemise juures võib mängida ohtlikku rolli. Kuidas teha turvalist ja ohutut jaanituld ning kes on lõkkevalvur?

Tea ohutu lõkke tegemise retsepti

Samal teemal

Vali õige ja ohutu kaugus, kus lõke ei ohustaks lähedal asuvaid hooneid, metsa ega muud põlevmaterjali. „Igasuguse lõkke puhul on väikseim ohutu kaugus 8 meetrit ehk umbes 13 sammu, kuid tegelik ohutu kaugus sõltub sellest, kui suurt lõket teha plaanitakse,“ sõnab päästeameti ohutusjärelevalve osakonna ekspert Kadi Laanemäe ning lisab, et suurema kui meetrise läbimõõduga lõkke puhul peab kaugus olema vähemalt 15 meetrit, kui mitte rohkem.

Valmista lõkkeplats põhjalikult ette. Näiteks soovitatakse väljavalitud kohas pikem muru ära niita ning koristada ära kõik kergestisüttivad asjad. Laanemäe toob veel välja, et eriti hea oleks, kui lõkkekoht on ettevalmistatud, nii et selle alla jääks mittesüttiv pinnas, milleks on näiteks eelnevalt veega niisutatud või liivasepõhjaga maapind.

Hoia lähedal stardivalmis tulekustutusvahendid. „ Ämbritäis vett või liiva on väga head tulekustutamisvahendid, kuid loomulikult sobib ka tavaline tulekustuti ,“ lausub Laanemäe. Samas ei pruugi suurema lõkke puhul piisata ainult ühest ämbritäiest veest, seega tuleks välja mõelda täpne plaan, kuidas halvema stsenaariumi puhul tegutseda.

Ära põleta lõkkes prügi! Oluline on teada, et põletada tohib vaid puhast puitu ja paberit ning seda teha ainult tuuletu või tuulevaikse ilmaga, seda eriti praegu.

Päästeamet on kõrgendatud valmisolekuga.

Kui päästjad on jaanipäeviti juba nagunii kõrgendatud valmisolekuga, siis praeguse kuumalainega on nad eriti valvel. „Kuna praegusel hetkel on tõesti erakordne kuumus ja tuleoht on üle Eesti väga kõrgeks minemas või juba läinud, siis seda rohkem valmis me kindlasti ka oleme,“ sõnab Laanemäe, kes tahab inimestele panna südamele, et kuumaperioodil tuleb lõkketegemist väga hoolikalt kaaluda. Jaanirõõmuks piisab ka väikesest lõkkest!

Praegu on käimas kampaania, kus kutsutakse üles igale jaanitulele leidma lõkkevalvurit. Tema ülesandeks on jälgida, et lõke oleks ohutu ning turvaline, ja et jaaniseltskond järgiks ohutusnõudeid. Lõkkevalvuri ülesandeks on ka jaanitule korralik kustutamine. Päästeameti lõkkevalvuri kampaania toimub juba neljandat aastat, mullu registreerus lõkkevalvuriks 729 inimest. Oma ohutu jaanitule, koos lõkkevalvuriga, saab registreerida https://jaanituli.geoape.com veebilehel.

Meelespea jaanilõkke valvurile:

· Registreeri end jaanipäevalõkke valvuriks ja märgi kaardile oma ohutu lõke.

· Hoia kindlasti käepärast laetud mobiiltelefon, et saaksid vajadusel numbrilt 112 abi kutsuda.

· Jälgi, et lõke oleks hoonetest, metsast ja põlevmaterjalist ohutus kauguses. Ohutu kaugus sõltub eelkõige lõkke suurusest ja vähim ohutu kaugus igasuguse lõkke puhul peaks olema vähemalt 8 meetrit. Meeste puhul teeb see umbes 10 sammu, naiste puhul umbes 13 sammu.

· Jaanilõke tee selleks ettevalmistatud mittepõlevale pinnasele ning hoia lõkkeaseme ümbrus süttivast materjalist puhtana. Lõkkes tohib põletada vaid puhast (immutamata) puitu ning pappi ja paberit.

· Tuld võib teha tuulevaikuses või nõrga tuulega. Jälgi ka tuulesuunda, et sädemed ei lendaks põlevmaterjalidele või et lõkkesuits ei häiriks naabreid.

· Jaanipäevatunde ja hea meeleolu loomiseks piisab ka väiksest lõkkest. Tähtis ei ole lõkke suurus, vaid meeleolu, mida see loob.

· Nii lõkke tegemisel kui grillimisel hoia käepärast esmased kustutusvahendid, nt pangetäis vett, liiva või tulekustuti.

· Tuld ei tohi jätta hetkekski järelevalveta. Lõkkevalvurina kanna hoolt selle eest, et tuli saaks kindlalt kustutatud.

· Lõkete tegemise, grillimise ja muude tuleohutusalaste küsimustega võib helistada riigiinfo telefonile 1247.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee