Foto: Unsplash
Toimetas Helen Serka-Sanchez 22. juuli 2021 08:31

Kaunilt kaetud laud loob einestamiseks mõnusa meeleolu. Kindlasti ei pea lauanõude soetamine olema kallis ettevõtmine. Seda saab teha väga mõistliku hinna ja praktiliste kaalutlustega.

Sööginõud pole õhtustamisel üksnes kasulikud tarvikud, vaid aitavad ka õiget meeleolu luua. Esimene samm peolauale sobivate söögiriistade ja -nõude leidmiseks on saada selge ülevaade, mis on kodus olemas. Seejärel on kergem otsustada, kas on tarvis soetada midagi uut või on võimalus juba olemasolevaid tooteid kombineerides kaunis laud katta.

IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi leiab, et majapidamises võiks olla 8 kuni 12 viieosalist söögiriistade komplekti. Nii on kindel, et kodus on piisavalt söögiriistu nii igapäevaseks kasutamiseks, kui ka pidulikemateks puhkudeks. „Kui olete otsustanud soetada endale komplektid nii igapäevaseks kasutamiseks kui ka pidupäevadeks, võiks igapäevaseid söögiriistade komplekte valida neli kuni kuus ja pidulikke kuni 12 komplekti. See otsus sõltub muidugi ka pere suurusest ja tähistamise traditsioonidest,” lisab Tammekivi.

Samuti tasub üle vaadata kodus olev vaba pind, kuhu söögiriistu ja -nõusid hiljem paigutada. Enne uute nõude soetamist võib võtta laua, kappide, riiulite ning muude hoiustamiskohtade mõõdud. Tänu sellele on kergem valida õige suurusega nõusid, mille mahutamisega hiljem probleeme ei teki.

Vali nõud, mis on praktilised

Nõude valimisel soovitab sisekujundaja trendide asemel järgida klassikalist joont, kuna see ei lähe moest välja. „Valged nõud on klassikaline ja praktiline valik, kuna neid võib vabalt nõudepesumasinas pesta ning kasutada ka mikrolaineahjus. Lisaks need ei kulu ja on teiste värvidega hõlpsasti kombineeritavad. Valgete nõude eeliseks on ka see, et neil tuleb toidu hõrk välimus suurepäraselt esile,“ kirjeldab Tammekivi. Ühtlasi on valgeid nõusid kergem asendada. Lisaks valgele värvile on kerge kombineerida ka helehalle või muid neutraalseid toone. Vältida tuleks aga ühe värvi erinevate toonide kombineerimist, mis võib laua üldilme kirjuks muuta.

Serveerimisnõude puhul on peamine leida sööginõudega kattuv stiil. Näiteks, kui sööginõud on moodsad ja stiilipuhastes vormides, siis peaksid serveerimisnõud olema samuti sarnase stiiliga, kuid erinevas toonis. Siinkohal võib eelistada värve, mis sobivad sööginõudega, kuid on koloriidilt julgemad.

Eelista multifunktsionaalseid klaase

Joogiklaase sobitades tasub eelistada klaase, mis sobivad erinevate jookide serveerimiseks ning mida saab kasutusele võtta mitmel erineval juhul. Näiteks sobivad valge veini pokaalid suurepäraselt ka šampanja serveerimiseks ning veeklaasi saab segada uhkeid ja eksootilisi kokteile. Kohvitasside puhul sobivad multifunktsionaalsuse ja elegantsema väljanägemise kombineerimiseks kõige paremini alustassiga tassid. Neid saab kasutada nii tee kui kohvi serveerimiseks ning alustassil saab vajaduse korral serveerida ka erinevaid magustoite.

Juhul, kui enda või külaliste peres on lapsi, tasub kaaluda purunemiskindlate nõude soetamist. Need pakuvad väikelaste võõrustamisel meelerahu. „Tassid võib taldrikutega samast kollektsioonist võtta või kombineerida neid kontrastipõhimõttega. Näiteks sobitada valgeid taldrikuid ja tasse sobivas värvitoonis serveerimisnõude või tekstiiliga. Soovitatav on laual hoida kahte kuni kolme värvitooni, et tagada ühtne joon laua dekoreerimisel,“ selgitab Tammekivi.

Kombineeri tekstiile ja aksessuaare

Nõusid lauakatetega sobitades on üheks olulisemaks esemeks valge laudlina. See ajatu lauakate sobib nii pidulikemal, kui ka argisematel puhkudel. Laudlinale saab särtsu anda erinevate detailidega, näiteks lauamattide ja salvrätikutega. „Lauamatid sobivad suurepäraselt hubase ilme loomiseks, kuna need on enamasti valmistatud keskkonnasõbralikest materjalidest, näiteks bambusest või rotangist. Salvrätikud, mis on lauanõudega sarnast tooni ning sarnasest materjalist, toimivad hea täiendusena. Kontrastset värvi salvrätikud aitavad aga esile tuua isikupärast stiili ning lisavad lauale aktsenti,” soovitab Tammekivi. Salvrätikute ja muude lauakaunistuste puhul tasub arvesse võtta ka kogu ülejäänud sisustust. Näiteks valida kaks värvipaletti kodus olevate tekstiilide, aksessuaaride ja küünlaaluste jaoks. Ühtlasema ilme saamiseks tuleks valida lauadekoratsioonid kas neutraalsemas või samas koloriidis nagu on olemasolevad söögiriistad.

"Suvel toome koju ka värskeid lilli, millest saab sageli laua esteetiline keskpunkt. Lauanõude sobitamiseks on soovitatav omada vähemalt kahte kuni kolme erineva suurusega vaasi erinevat tüüpi kimpude jaoks. Klaasist vaasid sobivad ideaalselt erineva stiiliga klaasnõude ja dekoratsioonidega,” lisab sisekujundaja.