Sisustus

Koolilapse tuba vajab värskendamist: kolm nippi, kuidas seda teha väheste kulutustega 

Toimetas Helen Serka-Sanchez, 3. august 2021 14:44
Foto: Pexels

Uue kooliaasta algus tekitab paljudes vanemates ärevust, sest sellega kaasnevad sageli suured väljaminekud. Eriti kui lapse tuba vajab enne kooli värskenduskuuri, või mis veelgi pingelisem, täiesti nullist loomist. IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi annab koolilapse toa sisustamiseks kolm praktilist näpunäidet.

Eelista mööblit, mis kasvab koos lapsega

Samal teemal

Kõige sagedamini vajab lastetuba muutmist, sest lapsed kasvavad kiiresti ja nende tuba peab nende arenguga kaasas käima. Kulutuste kokku hoidmiseks valivatakse tuba sisustades kohe täiskasvanutele mõeldud mööbel, et laps neist liiga kiirelt välja ei kasvaks. Paremaks lahenduseks on siiski osta lapsele sobiv mööbel, mida saab tema kasvades reguleerida.

„Üks levinumaid vigu, mida lapsevanemad teevad, on lapsele liiga suure kirjutuslaua või tooli valimine. Põhjuseks on tavaliselt see, et lapsed kasvad kiiresti ning vanemad ei taha neile iga paari aasta tagant uut mööblit osta. Liiga suur või väike mööbel on esiteks koolilapsele ebamugav, teiseks võib see lapsele põhjustada ka tervisehädasid,” hoiatab Tammekivi.

Toolil mugavalt ja õiges asendis istumiseks peavad jalad ergonoomikareeglite järgi 90-kraadise nurga all kõverdatuna korralikult maha ulatuma. Seetõttu soovitab Tammekivi valida lapsele reguleeritava kõrgusega laua ja tooli – nii saab mööbel koos tema vajadustega kasvada. Lastele disainitud mööbel ei säästa ainult nende tervist, vaid hoiab kokku ka vanemate raha. Lisaks toolile ja lauale kehtib see ka lapse voodi ning riiulite kohta. Peale selle annab lastele mõeldud mööbel võimaluse kujundada tuba, mis ka neile endale meeldib. Spetsiaalselt disainitud mööbel lubab lapsel tunda ennast kui oma toa peremees ja loob eeldused iseseisvuseks.

Muuda suhtumist „kõik või mitte midagi”

Olgu käsil uue toa loomine või olemasoleva värskendamine, vanemad tahavad tihti lapsele kõik vajaliku korraga ära osta. Nii võib aga sisekujundaja sõnul eelarve üpriski suur tunduda ja lapsetoa uuendamise õhin sootuks kaduda. Selle asemel tuleks kulutused jagada ära pikema aja ning isegi aastate peale ja luua sellest hoolimata hästi sisustatud ning korralikult varustatud lastetoa.

„Kõike ei peagi korraga ostma, vaid lähtuda võiks kasvava lapse muutuvatest vajadustest. Kõigepealt võib soetada hädavajaliku – voodi, tooli, laua ja hoiulahendused – ning seejärel aja jooksul detaile lisada. Parem on elada avaras ja valgusküllases ruumis, kui toas, mida pole ammu värskendatud ja mis pole seetõttu inspireeriv,” leiab Tammekivi. Ta lisas, et moodulmööbli korral saab sellele igal ajal lisada uusi detaile või seda ümber kujundada. Näiteks riiulile saab lisada juurde uusi osi või töölauale sahtleid.

Ettevaatust värvidega!

Lastetuba peaks olema lapsemeelne ning unustada ei tohi kaunistusi ja aksessuaare, sest need lisavad toale mängulisust, ergutavad loovust ja on pealekauba sageli ka funktsionaalsed. Samas tuleks läbi mõelda värvilahendus, et kõik liiga kirjuks ei läheks. Lisaks sellele, et seal on üsna väsitav viibida, on seda ka hiljem keeruline värskendada.

Suurema mööbli ja seinte puhul võiks eelistada neutraalseid toone ning toas võiks mängulisust luua värviliste tekstiilide ja aksessuaaridega. Kardinad, vaibad, voodikatted, padjapüürid, süsteemid asjade korrastamiseks ja muud väikesed tarvikud saab välja vahetada hõlpsalt ja väikeste kulutustega. Pärast selliseid pisikesi muudatusi näeb tuba täiesti erinev välja. Olukorras, kus seinad ja mööbel on värvilised, nõuaks ruumi värskendamine palju rohkem pingutust ja raha. Ruumi uuendamisel annab lisavõimalusi see, kui valida vahetavate esipaneelidega riiulisüsteemid, mis lubavad ruumi värvilahendust muuta.

Veel üks lihtne nipp, kuidas soodsalt tuppa värskust ja avarust tuua, on vaadata kooliaasta eel üle kõik, mis lastetoas on, ning visata välja need asjad, mida enam vaja ei lähe. 

Samal teemal

12.09.2021
FOTOLUGU | Oh, mis põnevad värvid ja detailid! 5 lapsega koos kasvav maja Kloogal
10.08.2021
INSPIRATSIOONIKS: Eesti disaini Eesti lastele
06.08.2021
SISUSTUSVÄLJAKUTSE LAHENDATUD: nii kujundad mõnusa toa mitmele lapsele