Tee ise

Artikkel ilmus ajakirja Käsitöö 2021. aasta augusti–septembrinumbris. 

TÄIENDATUD GALERII | Ajakirja Käsitöö kratikonkursi kõige vahvamad kratid on selgunud! 

Liina Hergauk, Epp Reinmets, 16. august 2021 12:19

Võidukad kratid: Esikolmikusse jõudsid kolm ägedat kratti, lisaks sai eriauhinna kratt Krata.

Foto: Kollaaž (Martin Ahven, erakogud)

Suve alguses kutsusid ajakiri Käsitöö ja kirjanik Evelin Kivimaa osalema konkursil „Vahvad kratid“. Konkursile saadeti väga rõõmustav hulk võluolendeid. Vaata vahvaid kratte lisatud galeriist!

Iga kratikonkursil osaleja sai vabalt valida, millise või millises tehnikas krati ta valmistab. Kratt on kratt ning võis valmida just sellest, mis kodus käepärast oli.

Samal teemal

Oma lemmikkratid valis välja žürii, kuhu kuulusid eesti kultuuriloolane ja folklorist Marju Kõivupuu, kostüümikunstnik ja stilist Gerly Tinn, Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu esindaja Liina Veskimägi Iliste, Kilingi-Nõmme kodunduse- ja käsitööõpetaja Saima Tõigast, kirjanik Evelin Kivimaa, kirjastuse Argo esindaja Lea Adamson, ajakirja Käsitöö toimetajad Marika Ohha ja Lisete Lige ning ajakirja Nipiraamat toimetaja ja isetegemise entusiast Laura Karro.

Konkursi auhinnafondi toetasid: Evelin Kivimaa ja Kirjastus Argo, Õhtuleht Kirjastus ning Rahva Raamatu Kirjastus.

Konkursi žüriiliige, eesti kultuuriloolane ja folklorist Marju Kõivupuu: „Toredatele krattidele punktide andmine ning nende vahvate olevuste pingeritta asetamine oli minu jaoks palju-palju keerulisem töö, kui näiteks mõne artikli kirjutamine. Kõik konkursile esitatud kratid olid valmistatud hoole ja armastusega ning sooviga oma meisterdamisoskust ka teistega jagada.

Mulle meeldisid veidi rohkem need kratid, kus meisterdaja oli kõik lõpuni hoolega läbi mõelnud ning vahva kratt tundus olevat äge iseloomuga tegelane – nii nagu see on kratirahvale kohane. Eriti tore oli, kui vahva kratt ja krati lugu ka teineteist toetasid.

Rohkem punkte said minu käest ka need kratid, kellel olid meisterdatud vähemasti käed ja jalad – kuidas kratid muidu tegutseda saavad, kui neil üldse käsi ja jalgu (või tiibu) pole. Kuigi tõsi – muinasjutumaal on muidugi kõik võimalik. Ka see, et krattide käed ja jalad on vahepeal peidus.“

I koht. Autorid Mirjam Puhm ja Anet Ilves. Foto: Erakogu

I koht

Mirjam Puhm, 17aastane, ja Anet Ilves, 15aastane – kratt Uru

„Valmistasime krati Uru papist, lõngast, kuumliimist, isekuivavast savist, metsast leitud oksadest, spreivärvist ja söetükkidest. 
Alguses lõikasime papist välja sobivad tükid ning liimisime need seejärel kokku. Siis värvisime papist pea valgeks. Kui pea oli kuivanud, lisasime liimi kasutades silmadeks söetükid ja oksadest sarved. Keha jaoks võtsime jämedama oksa, mille kinnitasime pea külge savi ja liimiga. Lõpuks punusime lõngast kaks jalaosa ning meisterdasime papi ja liimiga veel kaks jalaosa. Need jupid panime kokku ning kinnitasime keha külge jällegi liimiga. Lõpuks oli vaja kratile ka käsi. Nendeks võtsime ühe puuoksa ning liimisime ning sidusime lõngaga risti krati keha külge. Ja nii ta valmis saigi!“ kirjutavad Mirjam ja Anet.

Auhind: Evelin Kivimaa lasteraamat „Kratitüdruk Krata aitab libahundikutsikat“, Käsitöö šokolaad, Maja Lunde lasteraamat „Päikesevalvaja“

II koht. Nelja-aastane Eva Lotta tegi oma tädi Aidi Avarsaluga koos selle vahva krati. Foto: Erakogu

II koht

Aidi Avarsalu ja tema 4aastane õetütar Eva Lotta.

„Kõik on kuulnud lugusid krattidest, kes teevad pahandust ja varastavad varandust. Oma halbade tegude pärast on nad musta värvi ning tigedad. Aga see kratt, kes on minu sõber, ei ole sellist sorti. Tema on rõõmsa olemisega ja talle meeldib hoopis varastada laste halba tuju. Vastutasuks jagab ta lastele asemele lõbusaid asju. Mina heegeldasin selle krati oma õetütre Eva Lotta joonistuse ja jutustuse põhjal,“ kirjutab Aidi.

Auhind: Evelin Kivimaa lasteraamat „Kratitüdruk Krata aitab libahundikutsikat“, Käsitöö šokolaad, Kaidi Kruus lasteraamat „Pilve teel“ 

III koht. Tuuli Hanson omaloodud kratiga. Foto: Erakogu

III koht

Tuuli Hanson, 14aastane, Kalamaja Põhikooli õpilane.

„Minu krati valmimiseks läks vaja kannatlikkust, kangajuppe, mulineed, vatiini ja pärleid. Kõige keerulisem oli juuste õmblemine, ülejäänud töö oli vahva nokitsemine.“

Auhind: Evelin Kivimaa lasteraamat „Kratitüdruk Krata aitab libahundikutsikat“, Käsitöö šokolaad, Riina ja Sami Kaarla lasteraamat „Loomaabi on teel“ 

Eriauhinna pälvinud Katrin Paas viis kratt Krata kohvikusse. Foto: Erakogu

TÄISKASVANU ERIAUHIND!

Katrin Paas – kratt Krata

„Kratitegu algas sellest, et leida sobivat tooni kangas. Kuigi otsustasin, et kõike raamatus mainitut ma kratitüdruk Krata tegemisel ei kasuta, lihtsalt fantaasia ei vea välja, siis kere sai tehtud just nimelt vanast padjapüürist. Tegin paberist šabloonid, et proportsioonid paika loksutada, ja siis lõikasin kõik kehaosad välja. Õmblesin masinal käed-jalad-keretükid omavahel kokku, jättes vati sisse toppimiseks avad.

Kampsuni kudusin, teksad õmblesin enda vanadest teksapükstest. Teksadel on saba jaoks sabaauk. Kui punane kampsungi valmis, hakkas krati nägu juba mõttes ilmet võtma. Et silmad oleksid enam-vähem ühesuurused, kasutasin nende jaoks šablooni. Nina, suu ja tedretäpid tulid täpselt nii, kuis tahtsid.

Ilusa lokkis soengu jaoks leidsin oranži lõnga, mida ei arvanudki oma varudes olevat. Lokkide saavutamiseks kudusin lõngast midagi sallitaolist, aurutasin ja kuivatasin seda, kuni lõng oli võtnud vajaliku kuju. Pisut tegin kääridega lõikust ka. Saba on villasest lõngast laisavöö tehnikas heegeldatud peenike toru koos sabatutiga.

Krati küljes ei ole ühtki plastmassist ega muust kõvemast materjalist asja, et teda oleks hea nii päeval kui ka öösel kaissu haarata.“

Auhind: Evelin Kivimaa lasteraamat „Kratitüdruk Krata aitab libahundikutsikat“, Käsitöö šokolaad, Simon James Greeni raamat „Riley elu. Algaja õnn“

VEEL VAHVAID KRATTE:

Karola Karu meisterdatud kratt. Foto: Erakogu
  • Karola Karu, Melliste Algkool-Lasteaia 6. klassi õpilane. „Kasutatud on vanu pükse, kunstkarusnahka, joogikõrsi, pastakaid, nööpe, helmepaela, rihmapannalt, paberit ja vana märki,“ kirjeldab Karola.

Carmen Sofia Kivi meisterdatud kratt. Foto: Erakogu
  • Carmen Sofia Kivi, Melliste Algkool-Lasteaia 6. klassi õpilane. „Valmistasin krati linasest riidest. Õmblesin ääred kokku ja toppisin vilti täis. Kõhu alla jätsin rippuma jalad. Nende külge viltisin erinevad värvid vilti nagu leegid. Kätega tegin sama. Kaela ümber on iseliimuv pitslint. Juuksed on tehtud pabernöörist ja nägu sulgedest ja puupärlitest ning suu on õmmeldud karvatraadist,“ kirjeldab Carmen Sofia.

Karlos Aadu valmistatud kratt. Foto: Erakogu
  • Karlos Aadu, Suure-Jaani kooli 3. klassi õpilane: „Krati valmistamiseks kasutasin sokki, sammalt, puuoksi, käbisid, kaseurbasid ja svammi. Töö valmistamisel läks vaja ka niiti, nõela ja kuumliimi. Panin soki svammi täis ja nõelusin soki otsa kinni. Siis liimisin jalad külge ja panin samblajuuksed liimiga kinni. Seejärel liimisin käbidest silmad, kaseurvast suu ja käed. Minu krati nimi on Paharet ja tema lemmiktegevus on pahanduste tegemine.“

Vivian Arvisto tehtud kratt. Foto: Erakogu
  • Vivian Arvisto, Kalamaja Põhikooli 8. klassi õpilane: „Lõika kangast välja keha natukese õmblusvaruga. Õmble tükid kokku nii, et pea peale jääks auk, kust saaks töö ümber pöörata ja vati sisse panna. Kui vatt on sees, siis õmble auk kinni. Lõika välja mantlitükid, õmble kokku ja pane kratile selga. Keri mantli ümber pitsiline kangas ja liimi see kinni. Kinnita liimipüstoliga lõngast juuksed, nööbid silmadeks jms detailid.“

Vaata artikli päises olevast galeriist kindlasti ka teisi vahvaid kratte!

Samal teemal

09.06.2021
SUUR KONKURSS „VAHVAD KRATID“ | Ajakiri Käsitöö ja kirjanik Evelin Kivimaa kutsuvad krattima: valmista oma kätega võluolend ja võida ägedaid auhindu!
29.11.2020
Ajakiri Käsitöö tunnustab oma lemmikuid Käsitöö Paiga! 
08.04.2020
Käsitöö konkursi „Aksessuaarid perele ja koju“ rahvahääletus on lõppenud! Võitjad selguvad peagi!
27.11.2019
Käsitöö konkurss „Pitsilised kaunitarid“ rahvahääletus on lõppenud!