Inimesed

Peatoimetaja Malle Pajula kolumn: paljud 1990ndate meenutused on praegu üpris naljakad ja uskumatudki. Aga see oli kõigest olme! 

Malle Pajula, 2. september 2021 06:33

Kodukirja peatoimetaja Malle Pajula arutleb oma kolumnis, milline kontrast valitseb kodukujundamise võimaluste vahel praegu ja 30 aastat tagasi.

„Oh, küll te olete kulutanud! Tõite nii uhke asja,“ lõi käsi kokku proua ilmselt ikka veel Fedjuninski nime kandvalt tänavalt. Umbes nii nagu Ülesoo vanaperenaine roosidega rätti ja hõbedasi sukavardaid Tootsilt vastu võttes.

Samal teemal

Väike pakk Domino küpsiseid paigutati teelaua ehteks. Olin need ostnud kallilt, 9 krooni eest väiksest erakioskist, suures poes eriti midagi polnud. See hetk on 1992. aastast. Kroonieelsest ajast mäletan, kuidas ema otsustas kord töölt tulles läbi käia kõik pikale koduteele jäävad kauplused ja sai saagiks kaalika. Talongide eest ette varutud seepe on tal alles siiani. Mina aga olin rublaaja lõpus stipendiumivolinik ja lugesin kursuseõega väärtuse kaotanud raha suure kilekoti seest portsudesse, seda Toomemäe murule laotades. Kõrval oli rahvajooks, aga vargust polnud karta.

Aasta hiljem kujundasin oma esimest isiklikku kodu uue vabariigi eest sünnimaale läinute korteris. Naabruse prügikasti oli demonstratiivselt torgatud põletatud servadega rahvuslipp. Tapeedid poodides olid veel kunagised jäänukid ja üht-teist võis leida kodumaistelt kauaaegsetelt tootjatelt, aga muu tuli lihtsalt kuidagi klapitada. Kardinaid sain uuest restijääkide poest. Köögi omad osutusid hilisemate teadmiste valguses liitlasvägede kõrbevormi kangaks. Sündis poeg. Õmblesin ise talle sipukaid ja keetsin marlimähkmeid. Laste allergiaravimeid polnud saada.

Paljud 1990ndate meenutused on praegu üpris naljakad ja uskumatudki. Aga see oli kõigest olme! Oleme ka selles käinud pika tee, mille edusammude eest uhke ja tänulik olla. Ka kodukujunduse võimalustest rääkides pole meil kunagi nii hästi läinud kui praegu – valik on lai ja kauneid asju leiab ka soodsama hinnaga ning nagu hiljuti kogesime – remondiks saab valmistuda lausa diivanilt tõusmata, osteldes netist üle maailma. Nii laiapõhjalist kujundusinfot pole ka olnud varem leida kui nüüd, vali oma maitse järgi vaid suund ette.

PS! Kodukiri hakkas ilmuma aastal 1992.

Head septembrikuud!

Samal teemal

18.08.2021
FOTOLUGU | Tõeline interjööriemotsioon! Väike kalurielamu mõõtu maja Käsmus lööb külastaja lihtsalt pahviks
28.07.2021
„OLEME KODUS!“ | 12. saade: Tagasi kodukontori laua taga