Foto: Unsplash
Õhtuleht Kodu 6. september 2021 05:50

Aja jooksul kogunenud väikelaenud ja järelmaksud võivad lõpuks muutuda raskelt hallatavaks, sest ülevaade igakuistest maksetest kipub hajuma. Sellisel juhul on abiks olemasolevate kohustuste liitmine üheks.

Üks peamisi argumente, miks laenud koondatakse, on võimalus maksta oma kohustused mugavalt ühe kuumaksega ühele krediidiandjale. Laenude üheks liitmine tähendabki, et teed tagasimakseid vaid kord kuus ja pead selgeks tegema ainult ühe laenulepingu tingimused. Nii tead täpselt, mis summa sul iga kuu tasuda tuleb ja ülevaade oma rahaasjadest on palju selgem.

Samuti teed oma elu lihtsamaks ja hoiad aega kokku, kui ei pea probleemide või küsimuste korral erinevate asutustega suhtlema, kõiki lepingupunkte taga ajama ja tingimusi meeles pidama. Kui oled laenud üheks koondanud, ajad rahaasju mugavalt ühe pangaga ning kõikide murede või küsimuste korral on abiks sealne laenutugi.

Kuigi üldjuhul väheneb laenude refinantseerimisega ka sinu igakuine kogumakse, tasub meeles pidada, et refinantseerimislaenu eesmärk ei ole makseraskuste eest põgenemine, vaid oma kulude ülevaatamine ja mugavam haldamine.

Järgnevalt on toodud LHV põhjal näide, kuidas refinantseerimislaen sinu kasuks töötab. Oletame, et sul on 3 igakuist kohustust:

  • autolaen jäägiga 7011 eurot, kuumakse 203 eurot, intressiga 17,9% tasuda veel 4 aastat;

  • järelmaks jäägiga 2865 eurot, kuumakse 73 eurot, intressiga 15,9% tasuda veel 4 aastat 7 kuud;

  • väikelaen jäägiga 5938 eurot, kuumakse 111 eurot, intressiga 9,9% tasuda veel 5 aastat 10 kuud.

Sinu igakuised maksed praegu on kokku 387 eurot ja laenude keskmine intress 14,6%. Kui need laenud LHV refinantseerimislaenu abil kokku liita ja sõlmida leping 5 aasta peale, tuleks uue madalama intressiga igakuine makse 360 eurot. Nii säästaksid iga kuu 27 eurot, mis teeb arvestatavad 324 eurot aastas. Varasema kolme erineva arve asemel tasuksid nüüd vaid ühe ning küsimuste korral saad pöörduda LHV poole.

Refinantseerimislaenu taotlemise protsess LHV-s on mugav ega võta kaua aega. Laenu saad taotleda tagasimakse perioodiga kuni kuus aastat, maksimaalne võimalik laenusumma on 20 000 eurot ning lepingu sõlmimine tasuta. Soovi korral saad laenu ka tasuta ennetähtaegselt tagastada või muuta laenu turvalisemaks, lisades sellele ka laenukindlustuse.