Foto: Pixabay.com
Malle Pajula 8. oktoober 2021 08:57

Klaar karge ilm toob sportlikult kilomeetreid kõndijale taratagustest köökidest ninna õhtueinete kangemaid lõhnu. Hiljutine uuring näitas, et igapäevaselt teeb Eestis ise süüa 59% vastanutest. Kaks-kolm korda nädalas aga 27%. On seda vähe või palju?

Räimed, lihapraad, praesibul. Hapukapsad nagu Peeter Oja tegelaskujul Alev Strömil naabrimees Svenssoni lõhnameelt hullutamas…

Klaar karge ilm toob sportlikult kilomeetreid kõndijale taratagustest köökidest ninna õhtueinete kangemaid lõhnu. Hiljutine uuring näitas, et igapäevaselt teeb Eestis ise süüa 59% vastanutest. Kaks-kolm korda nädalas aga 27%. On seda vähe või palju? Ühelt poolt on kodukesksem aeg pakkunud võimalust rohkem ise kokata, teisalt tellitakse ehk tihedamini kulleritoitu või käiakse väljas söömas. Vahelduseks sarnaseks kippuvale käekirjale: justkui väike maitsereis. Tean ka mitmeid üksi elavaid inimesi, kes võtavad päeva suurema sooja eine väljas – nii on toitumine mitmekesisem ja nad näevad selles isegi kokkuhoidu. Kuigi just nn keskmiste kohtade kvaliteedi ja hinna suhe on koroonaperioodil kaotatut tagasi teha püüdes kõige rohkem kannatada saanud. Nii kehtib ka kodumaal rännates kuldreegel – astuge sisse sinna, kus juba rahvas ees.

Foto: Pexels.com

Minu aedlinnaosa jalutusuuring akendest sisse kiigates ütleb aga, et nõnda palju kodukokki pliidi ääres pole ma enne näinud – köögid on siinses planeeringus enamasti tänava poole ja kardinaid väga ei armastata.

„Ebaküdoonia vahuvein“ jäi nädalavahetusel silma Lihula toidukoha suveniiriletil. Kui aastate eest püüdsime Kodukirjas teha siseturistile toidukaarti, siis oli pilt üsna napp ja teada-tuntud: Ave halvaa Saaremaal, Võrumaa sõir, Peipsi sibul… Nüüd saab väiketootjatelt meenena kaasa osta erinevaid mekke. Korraldatakse toidulaatu ja väärtustatakse oma piirkonna pärandtoitu. Näiteks Mulgi korp on kantud Eesti vaimse pärandi nimistusse.

Selles ajakirjas pakub meie köögitoimetaja Pille Enden tänavuse toiduaasta puhul Põhja-Eesti piirkonna maitseid. Järgmises ajakirjas aga säästlikke koduseid retsepte nii rahakoti kui ka kapisisu loodushoidliku ärakasutamise mõttes.

Äkki on vahepealne aeglasem elustiil meid toidunautlejaks rahvaks teinud?!

Head oktoobrikuud!