Millise teibiga soojustada talveks vana maja aknaid?

Foto: TAIRO LUTTER
Laura Liinat 29. november 2021 14:18

Need, kes harjunud enne igat talvehooaega soojuse hoidmiseks teipima oma vana maja aknaid, teavad, et õige vahendi valimine on paras peavalu. Millist teipi soovitab asjatundja, et kodu hoiaks paremini sooja ja mis pärast akendelt ka lihtsasti maha tuleb, et see ei võtaks aknaraamidelt värvi maha ega teeks muul moel kahju? Vastab Tarmo A. Elvisto, Säästve Renoveerimise Infokeskuse juhataja.

Talvel on sise- ja välistemperatuuride suurema vahe tõttu suurem ka õhurõhkude vahe. Seetõttu toimub läbi traditsiooniliste puidust akende pragude õueõhuga kontrollimatu õhuvahetus ja on ka suur soojakadu. Kõige tavapärasem meetod selle vastu on olnud akende talvine kleepimine. Mitmed ehituskauplustes müüdavad teibid põhjustavad tõesti probleeme, sest:

  • neid on keeruline kevadel eemaldada, ilma et kahjustuks akende värv;

  • nende eemaldamine nõuab sageli väga suurt vaeva.

 Mida kasutada?

Sobivaimad aknateibid on paberist ja sellise liimiga, mis eraldub aknalt lihtsasti pärast kerget svammiga niisutamist. Sellised teibid on saadaval näiteks Majatohtri kaupluses aknapaberi nime all. Kasutamiseks tuleb neid niisutada veega ja seejärel kleepida akna äärtesse.

 Aknapaberit saab ka ise teha!

Sobivaid talviseid aknatihendeid saab väga lihtsalt ise valmistada. Selleks läheb tarvis valget kirjapaberit või kasutatud paberit ja metüültselluloosliimi.

 Tee aknapaberit nii:

1. Lõika paberist sellised ribad, mis kataksid varuga aknaprao.
2. Lahusta metüültselluloosi soojas vees ja lase seista vastavalt juhendile.
3. Kata paberi üks külg liimiga, kasutatud paberil vali selleks alati trükitud kirjaga pool.
4. Kleebi paber akna äärtesse.

 Kust saab metüültselluloosliimi?
Pulber, millest saad vett lisades liimi, on müügil näiteks Majatohtri poes, Hea Maja Poes, Coloratumis ja mujal.