Lemmikloom

NAGU FILMIS: hulkurkass Lasso teekond Jordaaniast Eestisse takerdus Rootsis (5)

Ohtuleht.ee, 10. november 2021 13:52

Jordaania hulkurkassi teekond uude koju Eestisse kestis aasta

Foto: Eesti Loomakaitse Selts

Jordaania hulkurkass Lasso võitis oma armsa olekuga Eesti filmitegijate südamed. Kass otsustati Eestisse tuua, mis sujus hästi, kuni Rootsi piirini. Looma dokumendid olid Jordaania veterinaari poolt võltsitud, mille tõttu anti valida – panna kass magama või saata loom tagasi Jordaaniasse. Eesti Loomakaitse Seltsi ja põllumajandus- ja toiduameti abiga jõudis Lasso oktoobrikuus koju. Jordaania hulkurkassi teekond uude koju Eestisse kestis aasta.

Lasso lugu algas eelmisel sügisel Jordaanias Wadi Rumi kõrbes, kus ta valis endale peremeheks eestlasest filmitegija Mihkli. Kiisupoiss oli väga julge iseloomuga ning veetis enamus oma ajast filmigrupiga mängides, süles põõnates või toitu kerjates. Peagi oli ta kõigi südamed vallutanud ning otsustati ta tuua Eestisse. Pealinnas Amannis külastati veterinaari, kus tehti tervisekontroll ja reisiks vajalikud vaktsiinid. Kahjuks ei saanud paberid Mihkli riigist lahkumise ajaks valmis ning Lasso jäi arsti juurde kojuminekut ootama. 

Võltsitud reisipaberid

Pandeemia tõttu oli kassikesel võimalus alustada oma teekonda Eestisse alles märtsi keskel. Vahepeatuses Rootsis tuli aga välja, et reisipaberid ja marutaudi vaktsiin on veterinaari poolt võltsitud. Lennujaamas anti valida, kas kass eutaneerida või saata tagasi Jordaaniasse. Muidugi otsustati Lasso tagasi saata, kus alustati taaskord paberimajandusega ning tehti vajalikud vaktsiinid. Koostöös Eesti Loomakaitse Seltsi, põllumajandus- ja toiduameti ning annetajatega alustati Lasso kojutoomise planeerimist. Kassike elas seni Jordaanias lemmikloomade rahvusvahelise transpordi korraldamisega tegeleva ja loomakaitsjast vabatahtliku kodus.

Lasso lugu algas eelmisel sügisel Jordaanias Wadi Rumi kõrbes.

Leiti õige veterinaar

Looma vaktsineerimine ja uute korrektsete reisidokumentide vormistamine võttis aega rohkem kui 6 kuud. „Kõige tähtsam on see, et kui oled otsustanud Euroopa Liidust väljaspool asuvast riigist looma Eestisse tuua, siis alati veendu, et kõik vaktsiinid on vastavalt EU regulatsioonidele tehtud ja reisidokumendid õigesti vormistatud. Väga tähtis on leida usaldusväärne veterinaar looma asukohariigis. Kontrolli loomakliiniku tausta kasvõi sada-miljon korda. Samuti soovitan igal juhul konsulteerida Põllumajandus- ja toiduametiga, kes saab kõigi dokumentide õigsust ja vastavust EU nõuetele kontrollida,“ jagas oma kogemust Lasso kojutoomise organiseerija Aet.

Teekond oli kassile stressirohke

Aet ja Lasso alustasid taas teekonda Eestisse oktoobrikuus. Kuigi teekond oli pikk ja kassile stressirohke, pidas kassipoiss ennast väga hästi üleval. „Lasso on uskumatult hea reisikaaslane. Ta on sõbralik ja šarmikas ning varateismelise kassipoisi kohta äärmiselt kannatlik ja kuulekas. Ta ei jätnud mitte kedagi meie ligi 15-tunnise teekonna jooksul külmaks. Lennuki õhkutõusmisel ta natuke ehmus, aga kui tema põski ja pead sügasin, siis ta rahunes ja enamuse lennureisist magas kerratõmbunult,“ sõnas Aet. 

Toimus ametlik päästeoperatsioon

Päästeoperatsioonile aitasid kaasa Eesti Loomakaitse Selts ja Põllumajandus- ja Toiduamet. Selts kogus annetusi 1597.73 euro väärtuses ning nõustas projekti eestvedajat Aet Laigut. Reisidokumentide olemasolu ja õigsust aitas kontrollida Põllumajandus- ja toiduamet.

INFOKS: Eesti Loomakaitse Selts on 2000. aasta kevadest tegutsev loomasõpru ühendav mittetulundusühing, mille missiooniks on abivajavate loomade heaolu tagamine ja parandamine ning loomade väärkohtlemise ennetamine. Missiooni viiakse ellu loomade otsese abistamise, avalikkuse teavitamise, inimeste koolitamise ning õigusloomes osalemise ja loomakaitsealase järelevalve teel

Samal teemal

14.10.2021
NÕIALOOM?! 5 käpaotsteni põnevat fakti mustade kasside kohta
13.08.2021
Tiit Maran: „Veel kaks aastat tagasi Venemaal käies küsiti, kuidas isal läheb. Sealsete loodusringkondade jaoks on ta tänini suurkuju.“
13.08.2011
Eesti tuntuim loodusfilmide looja Rein Maran sai täna 80aastaseks!