See, mida sa enam ei loe, paki kastidesse ja vii uuskasutuskeskusse.

Foto: Unsplash.com
Ia Mihkels / Õhtuleht, Malle Pajula 8. jaanuar 2022 09:18

Võib juhtuda, et raamatud ei taha koju enam ära mahtuda... Kui palju võiks riiulitel olla köiteid, mida sa tõenäoliselt kunagi enam kätte ei võta? Ehk oleks aeg midagi ette võtta, et need leiaksid tee uue lugejani.

Anna sõbrale. Üks võimalus on jagada ülearuseks osutunud raamatuid sõpradele-tuttavatele. Muidugi on oht, et kui lähed oma kasutult seisvaid raamatuid ära viima, tuled tagasi sama suure kotitäie sõbra raamaturiiulitest leitud lugemisvaraga – aga need loed tõenäoliselt läbi. Hiljem leiad sealt tooduile ehk taas uue omaniku.

Vii taaskasutusse. Võta koduses raamatukogus ette põhjalik inventuur. See, mida sa enam ei loe, paki kastidesse ja vii uuskasutuskeskusse. Sest mis ühele tarbetu, võib teisele vägagi huvi pakkuda. Lisaks raamatutele võib viia ka ajakirju, rääkimata muust majakraamist.

Liitu raamatuvahetusega. Kui su kodukandis on tänavaraamatukogu, saad oma raamatutega aeg-ajalt sellele täiendust pakkuda, aga sinna pole neid kastikaupa võimalik mahutada. Olemas on ka raamatuvahetuse veebikeskkond (raamatuvahetus.ee), kuhu saad üles panna teosed, mida soovid mõne teise vastu vahetada. Kiireks ja suure hulga raamatute loovutamiseks see siiski ei sobi.

Paku (kooli)raamatukokku! Kohustusliku kirjanduse kättesaamisega on õpilastel tihtilugu raskusi: raamatukogus lihtsalt pole nii palju eksemplare, kui korraga vaja oleks. Uuri, kas (kooli)raamatukogu võiks sinu pakutava vastu huvi tunda.

Anneta Hoiuraamatukogule. Tallinnas Suur-Sõjamäel asuv Hoiuraamatukogu võtab vastu üle jäänud raamatuid, et jagada need teistele raamatukogudele, lasteasutustele, haiglatele, vanglatele jne. Pole vahet, kui vana või mis keeles. Küll aga ei maksa kohale viia kontrollimata raamatuid, näiteks aastaid keldris kastides seisnud köiteid – võib-olla on need sobimatutes tingimustes hallitama läinud.

Foto: Unsplash.com

Raamatupood Siuru majas

Tallinnas, Pikk tn 34 asub raamatu­poeke REaD, mis toimib sotsiaalse ettevõttena. Raamatuid võetakse vastu tasuta, aga toojale pakub pood võimalust mõni raamat tänutäheks kaasa valida. Ostjale maksab raamat 3 eurot – just seda summat peab pood mõistlikuks, et pakkuda võimalust uut teise ringi lugemisvara soetada ja seeläbi soodustada huvi raamatute vastu üleüldiselt. Pood asub kultuurilooliselt märkimisväärses majas – selles tegutses 1917. aastal loodud rühmitus Siuru. Vaata ka raamaturead.ee