Anname teatepulga üle!

Meik: Make up by Mika

Rõivad: Kriss Soonik, Margit Salk

Foto: Stanislav Moshkov
Epp Reinmets 13. veebruar 2022 11:15

Uus aasta on alati toonud Käsitöö toimetusse ka muutusi – viimased aastad küll peamiselt uute rubriikide või fookusteemade kujul. Sel aastal aastal aga vahetub osaliselt ka toimetus. Tegevtoimetaja Liina 8 aastat ja peatoimetaja Epu 6 aastat ajakirja Käsitöö eesootsas saavad läbi ning anname teatepulga südamerahuga üle uutele tegijatele. 

Peatoimetaja Epp Reinmets: 

Oleme koos Liinaga teinud seda tööd suure armastusega, saanud teekonnal sõbraks niivõrd paljude kaasautoritega ja õppinud hulgaliselt juurde väärt käsitöövõtteid.

Seadsime eesmärgiks muuta ajakiri Käsitöö Eesti käsitöömaailma lipulaevaks ja platvormiks, kus meistrid saavad jagada meistritele nõu ja ammutada üksteiselt inspiratsiooni. Olen tänulik, et ajakiri hakkaski lugeja abil elama ja kasvas oma ala arvamusliidriks.

Tunnen uhkust, et andsime välja mitu erifookusega numbrit: rahvarõiva-eri, kodu-eri, laste-eri, koolinoorte tööde eri ja veel teisigi. Just koolinoorte number, mille raames tegime koostööd käsitööõpetajate ja noorte käsitöö-õpilastega, tõestas, et Eesti käsitöö tulevik on kindlates kätes. Meie noored on käsitöö-usku!

Pean väga oluliseks, et kutsusime kaks aastat tagasi ellu traditsiooni tunnustada väärt tegijaid Käsitöö-paiga ning võtsime aega, et vaadata Käsitöö 15. sünnipäeva puhul tagasi ja oleme toonud esile ajakirja mahuka arhiivi silmapaistvamaid töid. 

Tegevtoimetaja Liina Hergauk: 

Kuue ühise tööaasta jooksul lükkasime koos peatoimetaja Epuga käima iga-aastaste Käsitöö-konkursside traditsiooni, mille kaudu jõudis ajakirja nii palju uusi käsitöömeistreid. Jõudsime korraldada 14 konkurssi, milles osales sadu meistreid ja tuhandeid töid. Niiviisi tekkis ajakirjale juurde hindamatu lisaväärtus. 

Seisin alati südamega selle eest, et me ei oleks pelgalt välismaa käsitööajakirjade koopiad, vaid meie ainulaadsus avalduks kohalike töövõtete ja rahvusliku käsitöö propageerimises, noorte ja vanade meistrite tunnustamises ning ka meeste kätetööle tähelepanu tõmbamises.

Tõstan esile sellegi, et alates eelmisest aastast on võimalik Käsitööd lugeda ka internetis, nii on kõik mustrid ja õpetused digitaalselt kättesaadavad ning Eesti käsitööga saab tegeleda igal pool üle maailma. Kindlasti on siin veel pikk tee minna, kuid käsitöö digihüpe on tehtud!

Käsitöö on ajakiri, mida poleks võimalik teha valmis üksinda toimetuses. Eriliselt tore oli terve selle töise teekonna ajal toetuda pikaaegsetele kaasautoritele, kelle tööd on ilmestanud ajakirja korduvalt ning kelle loomingu ja korrektse tööjuhendite vormistamise üle saime ainult rõõmu tunda. Aitäh, Helena Tikunova, Ruta Tännav, Anna Verschik, Laine Vettik, Margit Salk, Siire Vanaselja ning palju-paljud käsitöömeistrid üle kogu Eesti!

Tuult tiibadesse meie heale sõbrale, uuele peatoimetajale Laura Karrole, kellega kohtute siin lehel juba järgmise ajakirja kaante vahel.

Meie Käsitöö-teekond ei saa kindlasti üleöö otsa, käsitöö ühendab eluks ajaks ja on rohkem kui töö, see on elustiil. Meie jääme huviga jälgima ja kaasa elama uute ajakirjanumbrite ilmumist ja kindlasti kohtume paljude lugejatega edaspidigi käsitöökursustel või laatadel.  

Käsitöö-armastusega, alati teie 

Epp Reinmets ja Liina Hergauk