Foto: Õhtuleht
Inkari Lindve 10. märts 2023 16:00

Koeral on ninas 50 korda rohkem haistmisrakke kui inimese omas. Lõhnade analüüsimise ja tõlgendamisega tegelev osa koera ajus on samuti oluliselt suurem. Seekordses taskuhäälingus räägime Laura Kiirojaga. Saadet juhib loomaarst Tiina Toomet.

Koertel on niinimetatud stereohaistmine, mis tähendab, et koer on võimeline töötlema lõhnasignaale kummagi ninasõõrmega eraldiseisvalt ning see omakorda aitab eksimatult tuvastada lõhnaallika asukoha.

Koerad on võimelised ära tundma lõhna 100 miljonit korda väiksemast ainekogusest kui inimesed.

Koerad on suutelised nina abil teada saama, mida teised nende keskkonnas tunnevad või läbi elavad. Koera vomeronasaalorgan tuvastab hormoone, mida eritavad kõik loomad, kaasa arvatud inimene. See aitab neil leida kadunud inimesi, vähkkasvajaid, lõhkekehasid, keelatud aineid jne.

Seekordses taskuhäälingus räägime Laura Kiirojaga, kuidas koerad on võimelised lõhna abil ära tundma posttraumaatilise stressihäirega inimese algavaid paanikahooge, mälupilte ja teisi stressi tekitavaid sümptomeid. Samuti sellest, kuidas seda oskust rakendada posttraumaatilise stressihäirega inimeste abikoerte treenimisel.