Foto: Silvia Luik
Ia Mihkels 13. mai 2023 11:27

Tartu ülikooli botaanikaaias on avatud keraamikanäitus „Ex terra. Hortus luteus“, kus saab näha keraamika erinevaid vorme, mis on valminud peamiselt puupõletuse meetodil.

Näituse ühe korraldaja Eva Krivonogova sõnul viitab näituse pealkiri – mis maakeeli võiks kõlada „Savist või pinnasest tehtud. Savist aed“ – nii välja pandud tööde materjalile kui ka näitusepaigale.

Enamik töödest on põletatud Tartumaal, Uhti Valge kõrtsi puupõletusahjus ning valmistatud just selle näituse tarbeks. Näitusel osalejaid, kellest paljud on Uhti keraamika puupõletustalgutel kohtunud juba aastaid, ühendabki savi ja keraamika, märkis Krivonogova.

Uhti ahju juurest sai alguse ka idee ühendada keraamilised objektid botaanikaaia lopsaka rohelusega. Näitusel astub üles 13 autorit, nende seas on kutselisi keraamikuid, kellele puupõletus pakub mängulist võimalust veidi erilisema ning üllatusrohkema põletusmeetodi harrastamiseks, aga ka skulptoreid ja maalikunstnikke, kes on võlutud keraamilisest skulptuurist ja puupõletusmeetodi pakutava pinnaviimistluse unikaalusest.

Näitust saab vaadata kuni 31. maini.