Jõulud

JÕULUD | Kuidas hoolitseda jõululillede eest? 

Victoria Parmas, 6. detsember 2018 14:17
Jõulutäht on kõige klassikalisem jõulutaim.Foto: angelinaelv, Pixabay
Lisaks jõuluehetele kaunistavad pühadeajal kodusid ka erinevad jõululilled. Paljud neist on üsnagi kapriissed ning kipuvad ruttu oma lehti langetama. Teiste ilu on võimalik nautida aastaid. Anname nõu, kuidas selliste toataimede eest hoolitseda.

Nii nagu on jõuluajal oma söögid, ehted, laulud, kingid, nii on sel ajal ka oma
lilled – juba nende nimetamine toob silme ette selle pimeda aja särava püha.
Enamikul jõululilledel torkab silma midagi punast, olgu siis õied, viljad või lehed.
Aga kuna inimene pole juba loomult päris rahul sellega, mida loodus pakub, vaid püüdleb erilise poole, siis on traditsiooniliste punaste alpikannide, jõulutähtede ja jõulukaktuste kõrval nüüd ka samade lillede kreemid, valged, lillad, roosad ja oranžid sordid. Mõned jõulutaimed peavad vastu aastaid, mõned on rohkem müügil hooajalille nime all.

Jõulutäht ehk kaunis piimalill - kõige klassikalisem jõulutaim, mis õige hoolduse korral püsib kaunis paar kuud. Kui tema hooldamisel vigu teha, siis kipub taim lehti langetama.
Lehtede varisemisel on viis võimalikku põhjust:

  • tuntav asukohamuutus, nt poest koju toomine;
  • liiga jahe ruum ja temperatuurikõikumised;
  • vale kastmine- liiga kauaks kuivale jäänud või läbivettinud juurepall;
  • valguse ja toitainete puudus;
  • tuuletõmme, mis kimbutab uksele või tuulutusaknale liiga lähedal seisevat taime

Samal teemal

Uuteks jõuludeks õnnestub kõrglehed punastama panna vähestel entusiastidel,
mistõttu enamikus peredes jääb jõulutäht vaid ühe hooaja taimeks. Kõrglehed värvuvad, kui katta taime alates septembri keskpaigast nii, et ta näeks
valgust vaid 9–10 tundi ööpäevas. Umbes 10 nädala pärast on siis oodata värvikaid kõrglehti ja taim peaks hakkama ka õitsema.


Jõulukaktus – kasvab kodus aastaid, õitseb igal aastal rikkalikult, kuid on kaunis ka õiteta. Õitsemiseks on vaja täita mõned tingimused: taim peab saama olla rahulikult oma kohal, ta ei tohi olla liiga ereda päikese käes ega liiga külmas ega liiga jahedas (sobib 15–20°), muld ei tohi olla pikemat aega läbivettinud.


Alpikann – talvine potilill, mis rõõmustab oma heledate õitega meid terve pimeda aja ning õige hoolduse korral võib õisi jätkuda lihavõteteni välja. Erinevalt jõulutähest ja jõulukaktusest tunneb alpikann end paremini märksa jahedamas ruumis (13–18°). Heades tingimustes võib alpikanni pidada aastaid, kuid enamikul juhtudel peab ta siiski vastu vaid ühe hooaja. Mina olen hoidnud oma alpikanni pärast jõule võimalikult jahedas ruumis (10–15°), sest valgust on meie kliimas vähe, ja kastnud harva, sest jahedas muld nii ruttu ei kuiva. Kevadel olen istutanud mugulad puu alla priimulate kõrvale mulda, kus nad
siis suvi läbi omasoodu kasvavad ja puhkavad. Sügisel, kui ilmad külmaks lähevad, kaevan mugulad välja, istutan potti ja toon tuppa. Selleks ajaks on mugul kasvatanud peale juba uued lehed ja õiepungadki.

Ratsuritäht – talipühade lill, millest saab järgmisel aastal kevadpühade lill. Kuigi aiandites ajatatakse taime ka jõuludeks, õitseb ta õige kasvutsükli korral hoopis kevadel ning detsembris magab lehtedeta sibul oma potis soojas ja kuivas pimedas kohas talveund, valmistudes nii uue õisikuvarre kasvatamiseks.

Ardiisia – täkilisele ardiisiale annavad dekoratiivsust punased viljad, mis võivad
taimel püsida kaua, jahedamas paigas (10–16 °C) isegi järgmise õitsemiseni keset suve. Ardiisia armastab palju valgust ja suvel rikkalikku kastmist. Kasuks tuleb rohke piserdamine. Talvel kasta mõõdukalt. Keskküttega kuiva õhuga ruumis võib taim lehed langetada. 

Allikas Kodukiri

Samal teemal

12.09.2021
Koduõhk puhtaks! Need toalilled niisutavad õhku ja võitlevad haigustekitajatega
15.02.2021
10 NIPPI | Muuda kodune lilleriiul põnevaks väljapanekuks
03.04.2019
Supertaim, mida kindlasti oma koju vajad!
04.00.2019
Mida teha kingiks saadud sibullilledega pärast õitsemist?