pg-9344Foto: Priit Grepp
Ideesahver 22. jaanuar 2014 09:30

Valgus, selle toon ja tugevus mõjutavad oluliselt inimese enesetunnet ja meeleolu. Lisaks on valgusel väga oluline roll mängida ka sisekujunduses: valesti valitud valgus võib sisekujunduse värvitoonid suisa inetuks muuta.


Hõõglambi ning halogeenlambi valgus soosivad sooje värvitoone: punane, kollane, pruun, oranž ning soe valgus tekitavad õdusa äraolemise. Külmad toonid ei pääse sageli soojas valguses esile ning võivad näida määrdununa.Päevavalguslambid panevad särama jälle ja rohelised toonid, ent soojad ja õdusad muutuvad külmemateks ning hubasust on vähem. Valgust valides mõelda ka ruumi otstarbele: kui ruum on mõeldud puhkamiseks, siis päevavalguslamp ei peaks olema ilmselt see esimene valik. See sobib pigem aktiivsematesse elukeskkondadesse: kauplustesse, kontoritesse. Kodustes tingimustes võib päevavalguslampi kasutada näiteks ka vannitoas, peegli ees, ent sel juhul tasuks eelistada pehmema valgusega lampe.
Hästi toob värvitoone esile halogeenlamp, mis jätab need erinevalt teistest lambiliikidest loomulikumateks, kuna valgus sarnaneb enam loomulikule valgusele. Parimaks peetakse aga LED-lampe, mis pakuvad kaunist sooja valget valgust, pikka kasutusiga ja märkimisväärset energiasäästu. LED-lampide hinnad on seetõttu ka märkimisväärselt kõrgemad.Paljudele lambipirni pakenditele on märgitud värvustemperatuur. Siin tasub arvestada, et mida madalam see on, seda soojem on valgus. Näiteks sooja hõõglambivalgusega harjunule sobivad 2700 – 3000 kelvini raames värvustemperatuuriga pirnid.Kui hõõglambipirnide juures oli tähtis silmas pidada, et pirn kuumeneb ning igasse valgustisse seetõttu ei sobi, siis teiste pirnitüüpide puhul seda ohtu ei ole.