Kodu ja Aed

Džungel pesuruumis ehk Millised lilled sobivad vannituppa? 

Kodukiri, 22. november 2020 12:32
Foto: Pexels
Soovid vannituba mõne toreda taime või kauni lillega ilmestada? Loe, millised valikud sobivad niiskesse ruumi kõige paremini.  

Vannitubades, nagu ka teistes ruumides, saab taimi kasvatada, kui nende jaoks on olemas vajalikud tingimused: õhk, valgus, soojus ja vesi.
Kui päeval vannitoas toimetades tunned, et ruum kipub hämaraks jääma ja peab tule põlema panema, siis taimede jaoks on see ruum lausa kottpime.
Et taimed seal valguse poole püüeldes pikaks ei veniks ja kahvatuks ei muutuks, tuleks neile anda lisavalgust spetsiaalsete taimevalguslampidega.
Kui aga valgust on piisavalt, siis sobib vannituba enamike taimede kasvatamiseks hästi, sest niiskust on seal rohkem kui teistes ruumides, kus talvel kipub õhk liiga kuiv olema.
Seega sobivad vannituppa taimed, mis armastavad niiskust ja taluvad veidi varjulisemat kasvukohta. Neid leiab näiteks sõnajalgade, võhaliste, tsissuste hulgast.

Vannituppa sobivad:

  • Tupsrohtliiliad
  • Sõnajalad, näiteks kõrge nefroleebi (Nehprolepis exaltata) sordid
  • Epifüütne jänesejalg (Davallia)
  • Lõikheinad ja kõrkjad, näiteks vahelduvalehine lõikhein (Cyperus alternifolius), longus kõrkjad (Scirpus cernuus).
  • Helksiine (Soleirolia soleirolii)
  • Orhideed, näiteks kuuking (Phalaenopsis), ontsiidium (Oncidium), mirjuorhidee (Vuylstekeara hort) – viimased vajavad rohkem valgust
  • Flamingolilled (Anthurium)
  • Võhalised, näiteks sulgjas nõelköis (Epipremnum pinnatum ) ja sõrgköied (Syngonium)
  • Habetillandsia on justkui loodud vannitoas kasvatamiseks. Sa võid ta riputada üle kardinapuu, käterätinagisse või peegliäärele ja ei ole muret, et vannitoas ringi sahmides lillepoti ümber ajad. Tillandsiate perekonna liige habetillandsia on taim, mis saab oma toitained õhust ega kasva potis. Pärinedes troopilisest vihmametsast ja vajades kõrget õhutemperatuuri (talvel 18-25°, suvel kuni 30°) ning õhuniiskust aasta läbi, sobib ta vannituppa ideaalselt. Puhkeperioodi tillandsial peaaegu ei ole. Teda peaks aeg-ajalt piserdama või suisa vette kastma. Kuid valgust tahab seegi taim, nii et pimedas vannitoas teda kasvatada ei saa.

Samal teemal

12.09.2021
Koduõhk puhtaks! Need toalilled niisutavad õhku ja võitlevad haigustekitajatega
15.02.2021
10 NIPPI | Muuda kodune lilleriiul põnevaks väljapanekuks
22.00.2021
Ettevaatust! Need toataimed on väga mürgised
20.10.2020
Kasvatamise kuldreeglid: putuktoiduline taim võib talvituda külmkapis