Kodu ja Aed

MEHELIKUD OSKUSED: kuidas hoida maja suvel jahedana? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 14. juuni 2016 13:16
Foto: PantherMedia / Scanpix
Ehkki Eestimaal sai kuum suvi vististi maikuuga otsa ja algas tavapärane, võib päike ka paarikümnekraadise ilmaga majaseinad kaunis soojaks kütta ja su kodu kaunis lämbeks muuta. Eriti kui elad ülemisel korrusel, sul on palju aknaid ja puudub konditsioneer. Ja kes teab, ehk tuleb kuumus sel suvel veel tagasigi? Art Of Manliness on pannud kirja hulga kasulikke nippe selle kohta, kuidas maja jahedamaks muuta ja kuumus üle elada. Elustiil vahendab neist mõningaid.   

1. Aknad ja kardinad

Või veelgi parem, korja kokku ventilaatorid ja kasuta neid tuuletunnelite loomiseks. Efektiivseim viis on teha maja ühel küljel üks aken paokile, selle vastasküljel (kui sul on mitmekorruseline kodu, siis teisel korrusel) avada aken täielikult ja siis lasta seal ventilaatoril kuuma õhku majast välja imeda.

Hoia kardinad päeval ees. Kuni 30% kuumusest pääseb majja akende kaudu kasvuhooneefekti tõttu. Kui suletud kardinatega tunned end nagu koopas elavat, siis hoia kardinad ees ida- ja läänepoolsetel akendel.

2. Pese pesu öösiti

Pesumasin paiskab õhku hulga kuumust – mõistagi seetõttu, et see kasutab pesemiseks kuuma vett.

3. Unusta pliit

Elektripliit ja -ahi kütavad korralikult tuba. Nende kasutamise asemel mine õue ja grilli. Väga paljusid pliidil ja ahjus tehtavad sööke saab vabalt teha ka grillil. Kui sa siiski kasutad pliiti, siis lülita kindlasti õhupuhasti sisse – see ei pruugi maja küll jahutada, aga vähemalt parandab see õhuliikumist.

4. Maja väliskülg

Istuta maja kõrvale varjuandvaid puid ja muud rohelist. Mõistagi ei aita see kohe su kodu jahutada, aga tulevikus küll. Lisaks kaunistab see rohelusega su maja.

Akende kohale saab paigaldada päikesevarje-markiise ja akendele luuke. Markiis võib vähendada päikese põhjustatavat kuumust kuni 75%.

Mõtle pikemas perspektiivis. Kui kuumus on sinu kodus sage probleem, siis ehk on kasuks kuumakindlama katuse panek või maja värvimine mõnd heledamat tooni.

5. Hoia maja sees uksed lahti

Nii liigub õhk vabamalt ringi. 

6. Vaheta välja hõõglambid

Kuigi need annavad teistest pirnidest meeldivamat valgust, toodavad need ka omajagu soojust.

7. Kuidas hoida inimest jahedamana?

Maga kõige alumisel korrusel. Kui sul on kelder, siis koli sinna magama.

Proovi teisi voodiriideid. Puuvill on kerge ja hingav materjal. Poest on võimalik leida ka spetsiaalselt jahedust hoidvast materjalist voodilinu.

Pane ventilaator ööseks tööle (see peaks pöörlema vastupäeva). Temperatuuri see ei alanda, aga annab sulle jahedama enesetunde, kuna liikuv õhk ajab kuumust su kehast eemale.

Tee jääventilaator. Pane suur kauss jääd täis ja aseta see töötava ventilaatori ette.

Võta külma dušši! Sel on palju häid omadusi, aga olulisim on kõikehõlmav jahutamine.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee