Aed

Puhkusele minnes veendu, et kodu on kaitstud! (4)

Evelin Samuel, 6. mai 2019, 20:43
Ka naabritel võib paluda kodule aeg-ajalt silm peale visata.Foto: Craig McLachlan / Unsplash
Suvel veedavad paljud meist pikalt aega suvilas või reisil olles, mistõttu kodu jääb sageli tühjaks. Enne puhkusele lahkumist veendu, et kodu on kaitstud võõraste eest. 

Uksed. Kui maja uksed ei ole kindlad, ei ole kodu turvaline. Muretse korralik ja tugev välisuks. Uks peab olema tugeva konstruktsiooniga ja vähemalt 44 mm paksune. Kinnita uksehinged poltidega, et ust ei saaks eest ära kangutada. Uksepiida sisse võib paigaldada metallriba.

Eriti kerge on lõhkuda ukseklaasi, sellepärast tasub nõrgad uksed massiivsemate vastu välja vahetada. Täpsemat nõu lukkude kohta küsi lukke müüvatest kauplustest. Kasulikud on lukud, mida saab avada ainult võtmega. Sel juhul ei saa ukseklaasi sisse löönud varas seestpoolt ust lahti. Kui vargal õnnestubki akna kaudu sisse saada, ei suuda ta siiski kogu vara sama teed kaudu minema viia.

Kui kortermaja trepikojas ei ole fonolukku, võiks teiste majaelanikega see ühiselt paigaldada. Kui fonolukk on olemas, ära lase sisse võõraid inimesi, kes ukse taga helistavad või sinu väljudes siseneda tahavad.

Varuvõti. Ära jäta varuvõtit tüüpilisse peidukohta: uksemati alla, lillepotti või kirjakasti. Neid kohti oskab ka varas esmajärjekorras kontrollida.

Enne puhkusele sõitmist, mõtle hoolega läbi, kuidas oma kodu pahalaste eest hoida. Foto: Markus Spiske / Unsplash

Samal teemal

Aknad. Võtmega lukustatavast aknast pääseb varas sisse vaid klaasi purustades, kuid see tõmbab tema tegevusele liiga palju tähelepanu. Esmajärjekorras tuleb kindlustada strateegiliselt kõige ohustatumad aknad, mis asuvad esimesel korrusel, õuepoolsetes tubades, vihmaveetorude läheduses ja trepikojakatuse kohal. Akende ette on võimalik paigaldada turvatrellid.

Katuselt ulatub varas edukalt akendeni ja rõdudeni, sellepärast tuleb aknad kindlalt sulgeda. Sulgeda tuleb ka kõik väikesed aknad, näiteks vannitoa õhuaknad ja katuseaknad.

Signalisatsioon. Kui sul on kodus väärisesemeid või kui elad piirkonnas, kus pannakse toime palju vargusi, peaksid paigaldama signalisatsiooni. See on tõhus vahend sissetungija eemaletõrjumiseks. Küsi nõu spetsialistidelt. Ka kindlustusfirma oskab soovitada usaldusväärset turvateenuse pakkujat.

Nähtavale kohale paigaldatud signalisatsioonielemendid sunnivad sissetungijat põhjalikult kaaluma, kas on mõtet edasi tegutseda.

Valgustus. Varastele ei meeldi tegutseda hästi valgustatud kohas. Paljud sensorite või infrapunakiirguse abil töötavad välisvalgustid lülituvad tööle, kui nende välja satub mõni liikuv objekt. Sensoreid on võimalik lisada ka tavalistele välisvalgustitele.

Värav ja aed. Eramaja taha ehitatud kõrge sein või aed aitab sissetungijaid eemal hoida. Kontrolli, kas maja ümbruses on halvasti kaitstud kohti ja kindlusta need. Üks võimalus vargaid eemale tõrjuda on okashekk. Soovitav on eramaja esikülg hästi nähtavaks teha, sest siis ei saa vargad seal märkamatult tegutseda. Hoia ka värav lukustatuna.

Garaaž ja kuur. Hoia garaaž ja kuur alati lukus, eriti siis, kui need on elumajaga ühendatud. Lukusta ka tööriistad, redelid jms, et neid ei saaks kasutada majja sissemurdmiseks.

Ka naabritel võib paluda kodule aeg-ajalt silm peale visata.Foto: Craig McLachlan / Unsplash

Lisameetmeid:

1) Kasuta aegrežiimil töötavaid lüliteid, mis panevad sinu ära olles kodus tööle valgustid, raadio, televiisori ja muud seadmed. See jätab mulje, et pererahvas on kodus.
2) Ära paiguta televiisorit ega videomakki nii, et need on aknast näha.
3) Kui lähed kodust minema, tõmba kardinad ette.
4) Sissemurdmine toimub enamasti siis, kui pererahvast kodus ei ole. Seepärast ei tasu oma tööl oleku aega ja puhkusesõite kõikidele avaldada. Loo suhted oma naabritega. Head suhted naabritega aitavad sul rahuliku südamega suvepuhkust veeta - nende informeerimine sinu äraoleku ajast aitab kaasa varguste ennetamisele. 
5) Enne puhkusele sõitmist lepi sõbra või naabriga kokku, et ta tühjendaks sinu postkasti, kohendaks kardinaid, koristaks aias lehti ja niidaks muru. Nii jääb mulje, et elu kulgeb oma tavapärast rada.
6) Kui kavatsed oma maja või korterit müüa, siis kasuta kinnisvarabüroo teenuseid. Ära kutsu ise ühtki ostjat enda juurde koju, vaid palu, et kõiki huvilisi saadaks kinnisvaramaakler või tema volitatud esindaja.

Kui puhkuselt tagasi tulles annab sisselöödud aken või lahtine uks märku sellest, et sinu koju on sisse murtud, ära sisene, vaid kutsu kohe politsei.

Allikas: Politsei- ja Piirivalveamet

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee