Korras kodu, rõõmus meel! Foto: Foto: Matton Estonia
Tekst Laura Toomsalu-Karro 28. september 2017 20:15
Eeskujulikult läikiv pliidiplaat näib kättesaamatu unistusena, küüri palju jaksad. Jonnakalt püsivad plaadil vaaritamist meenutavad laigud ja plekid. Mida teha, et pliit säraks taas nagu uus?

Nõu annab ISS Eesti puhastusosakonna juht H. Helena Tammessaar.

Puhasta kohe!

Keraamilisele pliidile tekkinud toiduplekid ja rasvapritsmed tuleks puhastada  kohe, kui pliit on maha jahtunud. Suhkrurikkad toidud peaks sellisest pliidist üldse eemal hoidma. Kui juhtub, et suhkur satub pliidile, tuleb tegutseda enne, kui suhkur pliidiplaadile hangub. Kraabi suhkur kaabitsaga ettevaatlikult maha ja puhasta puhastusainega. Pinnale tugevasti kinnijäänud suhkrut või muud sarnast toitu eemaldades võivad pliidile jääda lausa väikesed augud.

Kasuta õigeid nõusid!

Kõik pannid ja potid ei sobi keraamilisele pliidile. Kareda ja ebatasase põhjaga malmpanni on ühe käega raske tõsta, mistõttu seda tihtilugu lohistatakse, ent see teeb pliidipinnale suurt kahju. Keraamilisele pliidile ei tasu panna ka emailitud ja alumiiniumpotte.

Ei abrasiividele!

Paljudele tundub loogiline, et abrasiivsed puhastusained aitavad pliidi särama lüüa – lubab ju reklaamgi, et kõik, mis peab puhtaks saama, see ka saab –, aga neid tooteid ei soovitaks kusagil kasutada. Abrasiivne puhastusvahend teeb samamoodi kahju nagu kaabits: abrasiivne kreem kraabib puhastatavat kohta ja seda nühkides suureneb ala, kuhu mustus kinnituda saab. Pliit saab kraabitud ja seda enam ei paranda.

Tee nii!

Pliidiplaadi puhastamiseks sobivad ainult spetsiaalsed vahendid, mida võiks kasutada pigem vähem kui rohkem. Puhastusvahendiga liialdades peab rohkem vaeva nägema, et see pliidilt kätte saada, ja nii võib tunduda, et aine pole kõige parem.

Väldi kaabitsat 

Ehkki terava servaga kaabits tundub pliidi puhastamiseks kõige efektiivsem, on oht sellega pliidiplaati vigastada ja seda kahju enam parandada ei saa.

Tee nii!

Kõigepealt proovi mustust eemaldada puhastusainega ja kui see ei toimi, siis võid tõesti kaabitsa välja võtta. Veendu enne puhastamist, et hoiad kaabitsat õige nurga all! Pärast kaabitsa kasutamist tuleb pliit uuesti puhastusainega puhtaks teha.

Vaht teeb revolutsiooni

Puhastusvaht on sama uuenduslik nagu oli kunagi mikrokiudlapp. Vahuga käib puhastamine efektiivselt: ei ole vaja oodata, et aine mõjuks, tihke vaht ei voola laiali ja pääseb ka tõrksama mustuse alla. Vahuga puhastamine säästab palju aega!

Tee nii!

Pihusta vahtu umbes 25 cm kauguselt pinnale ja käi pind kohe kuiva ja puhta lapiga üle. Kui mustus ei kao, korda tegevust.

Millist lappi kasutada?

Keraamilise pliidi kallale ei või teps igasuguse lapiga minna! Valesti valitud lapp võib õrna pinda samamoodi rikkuda nagu kaabits ja abrasiivne pasta.

Pehme mikrokiudlapp on kõige parem valik! Isegi tavaline majapidamispaber võib olla liiga kare, seega vali kindlasti pehmeim paber. Svamme, tavalisi majapidamislappe ning seenlappe (kumjad lapid, mis imevad endasse palju vett) ei tohiks koduses majapidamises üldse olla, sest neis leiavad bakterid mõnusa paljunemiskoha.

Korras kodu, rõõmus meel! Foto: Foto: Matton Estonia