Nipid

Tarbijakaitseamet: batuudihüppeid pakkuvad firmad ei suuda alati ohutust tagada 

Toimetas Piret Pappel, 6. detsember 2016 13:26
Pilt on illustreerivFoto: Andrew Fosker/REX
Tarbijakaitseamet kontrollis sel suvel ja sügisel õhkbatuutide kasutamist vabaõhuüritustel ja linnaruumis. 37 kontrollkäigul avastati 28 juhul rikkumisi.

Peamisteks probleemideks oli, et tarbijatele ei esitatud teavet batuudi ohutu kasutamise kohta ning batuutide paigaldamisel ei olnud arvestatud piisava vaba ruumi olemasoluga batuudi ümber.

Samal teemal

Samuti leidis amet, et mõnel juhul olid puhur ja elektrisüsteemid ligipääsetavad lastele, teenusepakkujal ei olnud tootjalt teavet kui palju lapsi võib korraga batuudil hüpata ning  batuudid olid osaliselt ankurdamata ehk nõuetekohaselt kinnitamata.

Täiesti ankurdamata batuute amet kontrollide käigus ei tuvastanud. Küll aga tuli ette juhtumeid, mil kõik tootja poolt ette nähtud ankurduskohad ei olnud kinnitatud või oli tehtud seda eirates tootja juhiseid.

Amet tegi puuduste kohta ettevõtjatele ettekirjutused puuduste kõrvaldamiseks ja selgitas täiendavalt ohutusnõudeid. Viiel juhul kohustas amet ettevõtet tõsise ohu tõttu, näiteks oluliste ankurdamisnõuete rikkumine või laste ligipääs elektrisüsteemidele, teenuse pakkumine ajutiselt peatama kuni puudused on kõrvaldatud. 

Ettevõtjatel, kes ei suutnud esitada tootjapoolseid juhiseid lubatud maksimaalse laste arv, vanus ja kasvu kohta või tõendada mõnel muul moel ohutut laste arvu batuudi koormamiseks, tuli teenuse pakkumine vastavate batuutidega peatada.

Tarbijakaitseamet rõhutab, et batuudi paigaldamine ja kasutamine peab ohutuse tagamiseks vastama tootja juhistele, milleks on kasutusjuhend, hoiatused, paigaldusjuhised jms.

Seega peab iga batuuditeenust pakkuv ettevõte veenduma, et ta on saanud tootjalt vastavad juhised. Ohutuse hindamisel võtab tarbijakaitseamet lisaks seadusandluses ning täispuhutavate mänguseadmete standardis kehtestatule aluseks ka tootjapoolsete juhiste olemasolu ja nende järgimise. Näiteks peab tootja olema batuudiga kaasa andnud teabe, mitu last, mis pikkuses ja kaalus batuudil hüpata tohib. Selline teave on oluline, et batuut ei oleks ülekoormatud ning ei põhjustaks sellest tulenevalt ohtu kasutajatele.

Kuna hooaeg on lõppenud, siis kindlasti on ka ettevõtjatel aeg oma batuutidele teha ülevaade, hinnata batuudi olukorda ning teha hooldustööd. Vajadusel tuleb ettevõtjail suhelda tootjaga, et saada infot batuudi kasutuse ja paigaldusjuhiste osas, et olla valmis vastu minema uuele hooajale. Amet jätkab batuuditeenuse ohutuse järelevalvet ka järgmisel hooajal.

Samal teemal

03.05.2017
Elektriliinide alla pandud batuudid seadsid laste elud ohtu
26.06.2016
6 head põhjust, miks on batuudil hüppamine tervisele kasulik!
23.04.2016
Kahe lapse elu nõudnud batuudiõnnetuse süüdistus jõudis kohtusse
22.04.2016
Tartumaal laste elu võtnud batuudiõnnetus viib kolm inimest kohtu ette