Äädikakärbestest saab lahti mitmete nippide abil!Foto: Skeeze / Pixabay
Helen Serka-Sanchez, Kelly Kipper 24. september 2021 10:48
Koos värskete aiasaadustega kipuvad tuppa tulema ka äädikakärbsed. Enne kui neid märgatagi oskad, on neid järsku puuviljakausi kohal terve pilv. Õnneks on nippe, kuidas neid tüütuid putukaid üle kavaldada.

Õunaäädikas
Sega väikeses purgis kokku õunaäädikas, nõudepesuvahend ja veidi vett. Kata purk pealt toidukilega ja tee sellesse väikesed augud. Õunaäädikas meelitab kärbsed purki, kust kleepuv pesuvedelik ei lase neil minema lennata.

Paberkoonus
Keera paberist koonus ja pane see purki, kus putukate ligimeelitamiseks on tükk banaani, arbuusi või tomatit. Kinnita koonus teibiga purgi suu külge, et putukad sealt välja ei tuleks.

Kärbselint
Kui hoiad toas palju puuvilju, siis riputa nende lähedusse kärbselint, kuhu putukad kinni jäävad.

Nelk
Pista puuviljakaussi nelgiterasid. Nimelt ei talu äädikakärbsed nelgilõhna ning lahkuvad niipea, kui seda tunnevad, jättes sinu puuviljad ja marjad rahule.

Hoia puhtust
Ära jäta taldrikutele või lõikelauale lahtilõigatud puu- ja köögivilju, sest need meelitavad ligi äädikakärbseid. Pese peale tarvitamist kohe ära kõik pinnad, kus vilju töötled. Samuti ära hoia toas lahtiseid alkoholipudeleid ja pesemata klaase – ka need on äädikakärbestele meeltmööda.

Säilita vilju külmas
Kui vähegi võimalik, hoia köögi- ja puuvilju kinnistes karpides või külmkapis. Toatemperatuuril kipuvad need kiirelt roiskuma ja äädikakärbsed on samuti kohe platsis. 

Viska prügi tihemini välja
Ajal, mil kõik kipub ruttu roiskuma ja putukaid ligi meelitama, tasub tihemini prügikasti välja viia. Kogu biolagunevad jäätmed väiksemasse konteinerisse, mida saad igapäevaselt viia spetsiaalsesse prügikonteinerisse. Sellisel juhul ei saasta sa olmeprügi toidujäätmetega, mida kogud suuremasse konteinerisse ja mida nii tihti pole vaja ära visata.

Pese kohe kõik viljad
Poest või turult ostetud viljad tuleks kohe ära pesta, et eemaldada võimalikud äädikakärbse munad ja vastsed.