Tee ise

Kuidas teha mustrilist kummutit?  

Allikas: atmosfaar.ee, 2. november 2017 09:08
Foto: Foto: atmosfaar.ee
Isetegemis- ja remondiblogi Atmosfäär tegijad jagavad õpetust, kuidas kasutada kriidivärvi ning maalida ise ägedate mustritega kapp. Piilu lisa!

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Kriidivärvid, osa 11/2. Halli sügistaeva põnevad mustrid

Eelmine postitus, kus oli juttu Gracemary piimavärvipulbrist, jäi tegelikult pisut poolikuks, sest see sama bränd (saadaval Coloratum salongis) toodab lisaks piimavärvipulbrile ka kriidivärvipulbrit. Kuna need kaks toodet on väga erinevad, tundus mõistlik teha postitus kahes osas. 

Kriidivärvipulbri segamine. Kriidivärvipulbri segamine on pisut teistmoodi, kui piimavärvi segamine. Siin tuleb pulber kõigepealt vähese veega seguks segada ja siis sellele lisada mõnda olemasolevat värvi vahekorras 1:5. Näiteks kui koduremondist on järgi jäänud seina või laevärvi (mis mööbliprojektiks samuti õiget tooni), siis see peaks sobima küll ja tulemuseks on tugevalt nakkuv ja hästi kattev kriidivärv. Igaks juhuks tasuks muidugi üle vaadata, mis tüüpi värv see on, mis alles on jäänud. Antud kriidivärvi tegemiseks sobib kõige paremini emulsoonvärv. Võib aga tekkida segadus, et kuidas ma tean, kas see värv, mis mul olemas on, on ikka emulsoonvärv? Leidsin internetist blogi Butafooria, kus on välja toodud emulsoonvärvide alaliigid. Sealt selgub, et emulsoonvärvideks saab nimetada kõiki järgmisi värve:

Emulsioonvärvid

* Akrüülvärvid

* Lateksvärvid (nt akrülaatvärvid, polüvinüülatsetaat e PVA, kopolümeer jne)

* Polüvinüülatsetaat värvid

* Vesiemulsioonvärvid

* Silikoonvärvid

Foto: Foto: atmosfaar.ee

No, õnnetuseks aga ei kirjutatagi tänapäeval paljudele värvidele peale, mis värvitüübiga tegu on ja mida see sisaldab. Kirjutatakse vaid, kas tegu on lae-, põranda-, akna-, mööbli- või seinavärviga. Me naabritel oli remondist järgi jäänud valget Sadolini laevärvi (lateksvärv kopolümeeriga) ja halli VivaColori Interior Kitchen pestavat seinavärvi. Esimese kohta leidsin infot interneti tootelehest, et mis värviga tegu on; VivaColori värvide kohta seda ma aga tootelehtedest välja lugeda ei suutnud, mistõttu küsisin seda neilt otse e-mailiga. Sain teada, et põhimõtteliselt on see lateksvärv (akrülaatvärv) ja seega mõlemad olemasolevad värvid sobisid mulle katsetamiseks hästi ning sain tööle asuda.

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Kolme sahtliga kapp, mille seekord korda tegemiseks valisin, on kunagi kellegi poolt ise tehtud. Just nii, kuigi see näeb välja justkui tüüpväljalase mõnest nõukogude tehasest, on see siiski käsitsi valmistatud (v.a. materjal muidugi). See paistis välja tervest kapi olemusest, kuidas see meisterdatud oli, ning tegi selle minu jaoks veelgi põnevamaks leiuks. 

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Õnneks kapi juures otseselt miskit väga parandada ei olnudki vaja. Alumise serva spoon oli lahti ja tuli uuesti liimida, kuid muidu tuli teha vaid kiire karestuslihv, vanad nupud sahtlitelt eemaldada, kriidivärviga ära värvida (tegin vist 3 kihti) ja teipide abil mustritega kaunistada. Mustrite tegemine oli väga aeganõudev, eriti, kuna plaanisin teha kolme erinevat mustrit – täpilist, triibulist ja ruudulist. Huuh, küll ilu nõuab alles ohvreid!

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Mustrite tegemine. Täpilist mustrit saab kõige lihtsamini teha ümara otsaga pisikese pintsliga. Triibulist ja ruudulist mustrit saab saavutada loomulikult maalriteipidega. Teipe müüakse ehituspoodides erinevate laiustega. Kõige kitsam, mida leidnud olen, on 12 mm laiune.

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Viimaseks tööks nagu ikka on lakkimine või vahatamine. Ma läksin seekord lakkimise teed, sest mulle tundub, et lakitud pind on tugevam kui vahatatud. Vahatamist ma üldjuhul eelistan rohkem täispuidust toodetel, mis on värvitud looduslike värvidega.

Foto: Foto: atmosfaar.ee

Kokkuvõttes on selge see, et kriidivärvipulbrist kriidivärvi tegemisel lendab värvi loodusliku koostise aspekt suure kaarega aknast välja, kuna pulber tuleb segada põhimõtteliselt mitteloodusliku värvi sisse. Samas asendub looduslikkuse aspekt arvatavasti hinnavõiduga. Muidu viiks remondist järgi jäänud värvi ohtlike jäätmete kogumispunkti, kuid nüüd saab seda pulbrit lisades ära kasutada ka mööbli värvimisel. Tasub tähele panna, et lumivalget värvi antud kriidivärvipulbriga päris ei pruugi saada (pulber annab nõrga hallika-beezika lisavarjundi) ja kulunud efekti jaoks ei pruugi see pulber + emulsioonvärv ka kõige parem variant olla.

Foto: Foto: atmosfaar.ee

On kindlasti inimesi, kes ei viitsi üldse ise mööbli värvimise ja uuendamisega tegeleda, ning siis on alati võimalus soetada meie poolt valmis tehtud tooteid. Kapi ’Sügistaeva mustrid’ kohta leiab rohkem infot Atmosfääri kodulehelt. Kel aga vähegi on soovi oma kätega midagi teha, siis meie soovime julget pealehakkamist!