Jõulud

Reportaaž sellest, kuidas valmib piparkoogist kõrgkunst

ÕL VIDEO JA GALERII | Kuidas mahutada ühte ruumi Püha Vaimu kirik, surmatants ja Jüri Kuuskemaa? (1)

Sirje Presnal | Video: Tiina Kõrtsini, 7. detsember 2017 00:01
Foto: Tiina Kõrtsini

Juba üheksandat aastat tuleb seltskond arhitekte jõulu hakul kokku ja pühendub lapseliku õhinaga piparkoogiteole. Piprapilv – nagu nad ise oma loomingulist rühmitust kutsuvad – on küpsetanud nii Ruhnu puukiriku kui ka kunstiakadeemia vana maja. Sel aastal valmib Piparkoogimaania näituseks Püha Vaimu kirik. Täpses mõõtkavas, kuid palju isuäratavama lõhnaga.

Laual on joonised, fotod, kokkupandav mõõdupulk, harilik pliiats, kalkulaator – täiesti tavaline arhitekti laud. Kuus arhitekti seisavad laua kõrval ja arutavad, kuidas oleks kõige mõistlikum katust toestada. Jõutakse otsusele, et tugikonstruktsioonid tuleb panna nii mõlemasse hoone otsa kui ka keskele.

Vaid valge glasuuriga kaetud tavatu kujuga piparkoogilatakad laual ja vaevutuntav piparkoogihõng (vaevutuntav – sest arhitekt Kairi-Kirt Ende majas on suurepärane ventilatsioon) reedavad, et tavalise hooneprojekteerimise asemel ehitatakse siin täna piparkoogimaja.

Eesti kunstiakadeemia arhitektuuriosakonna 1992. aasta lend – tõsi küll, osalises koosseisus – on teinud talvealguse piparkoogiküpsetamisest oma iga-aastase lennukokkutuleku. Ühe piparkoogi meisterdamisele kulub kuuel kunstnikul hea ööpäev, kuid sellest tuleb ka tõeline meistriteos – eksponaat Piparkoogimaania näitusel.

Samal teemal

06.12.2018
ÕL GALERII JA VIDEO | Piparkoogimaania näitus üllatab nii kolmemõõtmelise Kalevipoja, kiluvõileibade kui koduse raamaturiiuliga
10.12.2017
GALERII ja VIDEOD: Piparkoogist Jüri Kuuskemaa ja Vana Toomas - piparkoogimaania näitus „Vana Tallinn“ on avatud
02.12.2017
OSALE JA VÕIDA! Õhtulehe PiparkoogiMaania alustab taas!
01.12.2017
Millele mõtlevad Eesti tuntud inimesed jõuluvana külaskäigu eel?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee