Jõulud
Metsavana: polaartihased näitavad, et läheb tõsisemaks talveks 

ASJATUNDJAD VASTAVAD: Kas jõulud tulevad valged?  (50)

Kristjan Väli, 14. detsember 2017 00:00
TALVEVÕLUMAA: Maaliline vaatepilt Tallinnas Viimsi vabaõhumuuseumis mullu jaanuaris.Foto: Stanislav Moshkov

Kaks nädalat enne pühasid õue kiigates tundub, et lumiselt õdus jõululaupäev on vaid naiivse talveromantiku soovunelm. Kas see unelm võib siiski tõeks saada, selgitavad asjatundjad: Metsavana, sünoptik Taimi Paljak ja keskkonnafüüsik Marko Kaasik. 

Rahvasuus Metsavanaks ristitud Arvo Saidla, kelle ilmavaatluse instrumentideks on seapõrn, sipelgapesa ja ahvenauim, rahustab kõiki talve- ja jõuluaja sõpru. Metsavana sõnul on 24. detsembril Maarjamaal maa valge. Tõsi, selle mööndusega, et jõuluks maha tulev lumevaip ei pruugi olla eriti paks. „Usun, et Ida- ja Lõuna-Eestis sajab kõige rohkem,“ ütleb ta. Saidla hinnangul on pühade ajal külma 5–10 kraadi. Jaanuaris võib aga oodata juba 15 külmakraadi. 

Ilmatargale teadaolevalt on loodus talveks valmis. „Ka polaartihased ilmusid põhja poolt kohale, et siin talvituda. See tähendab, et läheb tõsisemaks talveks,“ teab ta. Tõsi küll, Metsavana hinnangul on talv juba viibinud, ent see pidavat olema tavapärane – iga aastaga venib sügis pikemaks. Ilmatarga sõnul pidavat ka keerutav tuul aastalõpu ilmaga endiselt mängima, laskmata sel liialt stabiilseks jääda. 

Samal teemal

25.01.2018
Metsavana: ahvenauim näitab, et veebruaris on miinuskraadid, kuid suvest on veel vara rääkida
22.12.2017
Soome on tulemas metsik lumetorm

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee