Jõulud

FOTOD | Toredaima bussijuhi Reinu 9 soovitust jõulude- ja nääride-aegseks bussisõiduks (4)

Toimetas Denes Kattago, 20. detsember 2017 09:24
Rein ArusaluFoto: Harry Tiits Photography
Jõulu- ja näärisaginas on bussisõitjaid alati tavapärasest enam. Reisijate poolt Euroopa toredaimaks bussijuhiks nimetatud bussijuht Rein Arusalu annab omalt poolt mõned nõuanded, mille abil pühadeks planeeritud sõidud veel meeldivamaks muuta.

1. Soeta pilet varakult

Kindlasti tasub pühadeks bussisõitu planeerides oma pilet eelmüügist varakult osta. Sõitjaid on pühade ajal palju ja võib juhtuda, et bussijaama kassast või bussijuhi käest piletit ostma minnes vabu kohti enam polegi. Lisaks mida varem on pilet soetatud, seda soodsam on pileti hind ning suurem istekohtade valik.

Enamasti internetist ostetud pileteid välja printima ei pea. Pileti saab bussijuhile esitada mugavalt ka oma nutiseadme ekraanilt. Nimeliste piletite puhul võib esitada ka ID-kaardi või PINS kaardi, kui pileti ostmisel on seda kasutatud.

2. Taga enda ja teiste sõitjate ohutus

Igas turvavööga sõidukis on turvavöö kinnitamine kohustuslik - nii autos kui ka bussis. Kuigi see nõue tuleb liiklusseadusest, on see kasulik eelkõige sõitjale endale ja tema kaasreisijatele, juhul kui bussijuht peab äkitselt pidurdama või toimub kokkupõrge. 

Samal teemal

Sõidu ajal tasuks kindlasti oma kohal püsida ja lahkuda sellelt vaid äärmise vajaduse korral. Bussi WC-d või kuumade jookide aparaati on mõistlik kasutada pigem sõidu alguses või vahepeatustes. Tasub meeles pidada, et hoolimata oskuslikust bussijuhist ja tipptasemel bussist tagab turvalise bussisõidu ikkagi iga reisija ise!

3. Pagas paki targalt

Kuigi paljudel reisijatel on soov võtta bussisalongi palju asju, et kõik vajalik oleks käeulatuses, tasub arvestada, et salongis lahtiselt olevad suured esemed võivad liikudes ohtlikud olla. Näiteks äkilise pidurduse korral võib halvasti paigutatud pagas kaasreisijatele otsa lennata ja vigastusi tekitada. Seetõttu tasub bussi kaasa võtta vaid käsipagas ja juba kodus asju kohvrisse või spordikotti pakkides sellega arvestada. Suurema pagasi võib julgelt usaldada bussi alumisse pagasiruumi.

Käsipagasisse on mõistlik pakkida vaid need esemed, mida kindlasti bussis vaja läheb, samuti sellised esemed, mis bussi pagasiruumi külma temperatuuri ei kannata.

Selleks, et asju bussi mitte unustada, tuleks enne bussist lahkumist kindlasti üle kontrollida oma istekoht ja selle ümbrus. Vaadata tuleks näiteks nii enda kui ka eesoleva istme alla ja panipaika pea koha. Samuti tasub kontrollida üle istmetasku ja bussi vahekäik. 

Juhul kui mõni ese ikkagi bussi ununeb, tuleks viivitamatult ühendust võtta klienditeenindusega ja anda edasi võimalikult täpne info kadunud eseme kohta, märkida ära sõidu väljumise kuupäev, kellaaeg, sõidusuund ja võimalusel ka istekoha number. Bussijuhid vaatavad peale igat reisi bussi üle ja annavad sealt leitud esemed klienditeenindusele. Märgates, et kaasreisija on midagi maha unustanud, anna sellest julgelt bussijuhile teada - see on otsijale hiljem suureks abiks!

5. Õigesti istudes väldid iiveldustunnet

Kui sõitjale on teada, et bussisõit võib temal või ta kaasreisijal iiveldust tekitada, tasub soetada bussipilet juba varakult, et saada iste bussi eesosas, sest nii saab sõitja otse aknast välja vaadata ja iiveldustunnet vältida. Samuti pole mõistlik võtta sõidule kaasa rasvaseid snäkke või gaseeritud jooke - pigem tasub joogiks valida vesi.

6. Kasuta sõiduaega kasulikult või lõõgastumiseks

Tänapäeval on mugavate bussidega sõit tõeline ajavõit! Kui ise rooli hoidma ei pea, tekib võimalus paaritunnise reisi jooksul lihtsalt lõõgastuda ja nautida näiteks bussi meediakeskuste sisu, sest mine tea, millal pühade saginas puhkehetki tekib. Mõnus ajaviide bussis on ka ristsõnade lahendamine ja ajakirjade lugemine. Samas on bussis olemas ka kõik vajalik selleks, et valmistuda ette näiteks töökohtumiseks - arvuti ja telefoni saab täis laadida ning wifi-ühenduse abil saab arvutis tööasju teha.

7. Lastega reisides taga ka nende turvalisus bussis

Laste meelelahutuse pärast pole vanematel vaja bussides muretseda, sest reisiaega täidavad meediakeskuste vahvad multifilmid ja mängud. Meediakeskuste statistika näitab selgelt, et just lapsed tunnevad kõige suuremat rõõmu busside meelelahutusvõimalustest - enim vaadatud filmid bussis on just lastefilmid!  

8. Vali reisile kergeid snäkke! 

Pikemate reiside puhul tasub näksimiseks kaasa võtta näiteks pähkleid või puuvilju. Joogiks sobib hästi vesi - kui see on maha ununenud, saad pudeli ka bussijuhi käest enne reisi osta. Reisile kaasa võetavat toitu valides on mõistlik vältida tugevalt lõhnavaid toiduaineid, sest see võib kaasreisijaid häirida.

9. Pikkadel reisidel turguta keha lihtsate harjutustega

Tänapäeva bussides on väga mugavad istmed, mida saab vastavalt soovile reguleerida. Kui aga pikematel sõitudel sellegi poolest sõiduväsimus tekib, on abiks mõned lihtsad võimlemisharjutused. Nii näiteks võib toetada käed istmele ja jalad maast mõneks sekundiks lahti tõsta. Samuti võib käsi ülespoole sirutada ja venitada või õlgadel risti olevate kätega keha kumerdada ja sirutada. Selliseid harjutusi on mõistlik teha lausa mitu korda, et seejärel oleks reisi mõnusam edasi nautida.


Bussijuht Rein on juba aastaid reisijatele juba ammune tuttav ning suur lemmik - kes on kord Reinuga sõitnud, mäletab tema nakkavalt positiivset suhtumist ja põhjalikku tervituskõnet veel kaua. Reinu võib kohata Lux Expressi Eesti siseliinidel sõitvate busside roolist. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee