VERIVORSTID JA KÜÜNAL, JÕULULAUD Foto: ALDO LUUD
Jõulud
21. detsember 2017, 09:35

TULETÕRJE: püsige köögis, kui valmistate pidusööki! (1)

Päästjad saavad jõulu- ja nääripühade ajal peamiselt kahte tüüpi väljakutseid. Need on tahmapõlengud ning toidukõrbemised. Mõlemad tuleõnnetused on täiesti ennetatavad.

Kõige lihtsam on vältida tahmapõlengut sellega, et kontrollite enne pühasid oma küttesüsteemide puhtust ise või lasete seda teha korstnapühkijal. Aktiivse kütteperioodi algusest on möödas juba mitu kuud ning kindlasti on ahjudesse, pliitidesse, kaminatesse ja korstnatesse kogunud mingil määral tahma ning pigi.

"Pidage piiri ka kütmisega. Ilmad on küll niisked ja sooja tahaks tubadesse, kuid ülekütmist tuleks vältida. Ainult puhta küttesüsteemiga ja õigeid kütmisvõtteid kasutades võite olla kindlad, et tuleõnnetust ei juhtu," soovitab ameti kommunikatsiooniosakond.

"Püsige köögis, kui valmistate pidusööki. Planeerige toidutegemine aegsasti, ka toiduainete varumine. Pole vaja ise tekitada olukorda, kus pliidil või ahjus süüa tehes, avastate, et midagi on puudu ja otsustate selle kiirelt toidupoest ära tuua. Tähelepanuta toit pliidil võib tekitada paksu pahandust ning jätta pidulised ilma nii meeldivast õhtusöögist kui ka kodust," lisab Kristi Kais Lääne päästekeskusest.

Päästeamet ei väsi kordamast, et kõige tähtsam siinjuures on töökorras suitsuanduri olemasolu kodus.

"Tuletame veel meelde, et kõigil kellel on kodus gaasiboilerid või –soojendajad on uuest aastast kohustuslik paigaldada eluruumi ka vinguandur. Soovitame vinguandur soetada ka oma puuküttega koju," lisab Kais.

Puukütte puhul võib vingugaas tekkida ka ilma tulekahjuta ning just sellistes olukordades ongi vingugaasiandur asendamatu. Vingugaas tekib ka siis, kui siiber liiga vara suletakse või kui küttesüsteemis on vead. Kuna suitsu- ja vingugaasianduri tööpõhimõtted on erinevad ja suitsuandur vingugaasi ei tuvasta, on ahiküttega kodudes vajalikud mõlemad.