Jõulud

Loomakaitsjad hoiatavad: inimeste jõuluroad koertele ei sobi! (50)

Toimetas Kristin Aasma, 24. detsember 2017 16:47
Koer ei ole inimene.Foto: PantherMedia / Scanpix
Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) tuletab loomapidajatele meelde, et jõulupühade-aegne ülesöömine mõjutab ka lemmikuid ning tagajärgedega tuleb tegeleda kohe. Kondid ei ole kindlasti koertele sobiv toit, sest võivad tekitada ohtlikke terviseprobleeme, hoiatavad loomakaitsjad.

Eestlastele on tavaks jõulupühade ajal korralikult süüa ja mõistagi hellitatakse ka omi lemmikuid rohkem, andes neile praest ülejäänud konte ja magusatki. ELL soovitab tungivalt seda mitte teha, sest kontide söömine võib tekitada sooleummistusi, mida on võimalik ravida vaid kirurgiliselt sekkudes. Hilinenud ravi on lemmiku tervisele väga ohtlik ja võib lõppeda ka surmaga.

Samal teemal

Inimeste söögilauale kuuluvad lihatooted sisaldavad palju soola ja teisi maitseaineid ning see võib koertel esile kutsuda allergilise reaktsiooni. Näiteks sibul ja küüslauk, ükskõik millisel kujul, võivad kahjustada punaseid vereliblesid ning kutsuda esile aneemia. Koertel tekib nõrkus, nad oksendavad ja kaotavad söögiisu.

Grill-liha söömine võib koertele põhjustada tugevaid seedehäireid, sealhulgas esile kutsuda kõhulahtisust ja oksendamist. Rasvase liha söömine võib lõppeda ka kõhunäärme põletikuga. Piimatooted võivad aga koeral põhjustada diarröad ning teisi seedehäireid.

„Ega ainult sooleummistus ohtlik ole“, nendib ELL Viljandimaa piirkonnajuht Kristel Täär ja lisab, et kondid võivad kinni jääda ka suulakke, hammaste vahele või söögitorusse. Lisaks võivad luude teravad servad vigastada magu ja sooleseinu või isegi lõigata need lõhki.

Ka šokolaad ei sobi koertele maiustamiseks, sest võib samuti esile kutsuda oksendmist, kõhulahtisust ja ilastamist. Lisaks võivad kofeiin ja teobromiin kiirendada südametööd, koer muutub rahutuks ja hakkab käituma närviliselt. 

Seda kõike on tark meeles pidada ja ennetada. Kui kahju on juba tekitatud, siis tuleks viivitamatult pöörduda loomaarsti poole.

Samal teemal

22.11.2017
Koeraomanikel on vähem stressi ning südametõbesid
22.11.2017
Lemmiklooma jõulud - mida teha, mida mitte!
20.11.2017
Jõulustress võib koera agressiivseks muuta
18.11.2017
VIDEO | Kodutud koerad ja kassid ootavad jalutajaid ja kõrva tagant sügajaid