Nipid

Loomaarst selgitab: miks koera märg karv haiseb? 

Tuuli Mäemat, 28. veebruar 2021 11:28
Koera võiks kohe peale jalutuskäiku korralikult kuivatada ja julgemaid neist ka föönitada.Foto: Dan Campbell-Robinson / Unsplash
Varakevadine sula toob endaga kaasa vihmased ja porised ilmad. Iga koeraomanik teab, et sellise ilmaga võib armsast lemmikust saada porikäkk ja sellega käib kaasas ka koeralõhn. Millal peaks haisva koera pärast muret tundma, räägib Tatari loomakliiniku loomaarst Katrin Vanem-Joost.

Miks koer märjaks saades lõhnab?

Samal teemal

Märja koera lõhna põhjustavad mikroorganismid, mis elavad koera nahal ja karvadel ning mõõdukas koguses kuuluvad normaalse naha mikrofloora hulka. Mikroorganismid produtseerivad halvasti lõhnavaid orgaanilisi ühendeid, mis lahustuvad vees. Kui vesi hakkab koeralt aurustuma, levivad lahustunud ühendid õhku, mistõttu nende kontsentratsioon õhus suureneb. See ongi põhjus, miks märjaks saanud koer ebameeldivalt lõhnab. Meie kliimas on koeraga jalutamiseks ilusat ja sademeteta ilma oodata üsna keeruline, seega võiks koera kohe peale jalutuskäiku korralikult kuivatada ja julgemaid neist ka föönitada – see vähendab oluliselt n-ö märja koera lõhna.

Kas halb lõhn võib tekitada suuremaid muresid?

Bakterid ja pärmseened paljunevad paremini niiskes keskkonnas ja võivad põhjustada nahapõletikke. Kui koer lõhnab intensiivselt ka kuiva naha ja karvkattega, võib proovida koera pesta spetsiaalse šampooniga. Kindlasti ei tohi kasutada inimestele mõeldud šampoone ja pesemisvahendeid. Kui nahk punetab, nahal on kahjustused, kõõm, koer sügab või lakub ennast pidevalt, on põhjuse väljaselgitamiseks vaja pöörduda loomaarsti poole.

Millest tekib märja koera lõhn? Foto: Katrina_S / Pixabay

Hea teada!

Koer võib jalutuskäigul leida midagi väga ebameeldivat (haisvad looma jäänused, väljaheited jm) ja asuda ennastunustavalt püherdama. Mida intensiivsem ja inimese mõistes kohutavam lõhn, seda vahvam tundub see paljudele koertele. Mõnikord kipuvad koerad püherdama just peale pesemist. Sellisel juhul tasub kaaluda šampooni/palsami vahetamist, kuna selle lõhn võib olla koerale ebameeldiv ja ta soovib sellest vabaneda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee