Aeg on saaki korjata ja uut külvataFoto: congerdesign, Pixabay
Autor Therese-Liise Aasma 7. september 2018 12:58
Käimas on suur saagikoristus nii põllul kui tarbeaias. Samas tuleb mõelda ka kevadisele hooajale. Vaata, mida teha, et sügisel pikemalt saaki saada ning seda kevadelgi rikkalikult oleks.

  • Pikenda hooaega. Kata köögiviljad ja suvelilled looriga, et nende kasvuaega pikendada. Tõstetud ja kaetud peenardelt saab soojal sügisel mõnikord värsket peenrakraami korjata kuni aastavahetuseni. Külmade saabudes korja külmatundlik saak aiamaalt ära.
  • Ära jäta peenraid tühjaks. Külva tühjaks jäänud peenardele haljasväetist (ristik, harilik lutsern), mis kasvab ka madalamate temperatuuride juures. Nii säilib mulla viljakus ja tekstuur.
  • Tee komposti. Valmista kevadele mõeldes komposti, sest sügisel leidub selleks küllaldaselt materjali. Pisikesed oksad, seemneteta umbrohi, kolletunud puulehed ja niidetud muru sobivad kompostiks suurepäraselt.
  • Jäta lindudele söögipoolist. Ära lõika maha seemnetega ilu- ega tarbeaia taimi, sest need on aiaolenditele enne saabuvat talve toiduks.

Et saada varajast saaki

  • Külva karulauku. Külva poolvarjulisse kohta karulauku, sest seemned idanevad paremini, kui on läbinud külmaperioodi.
  • Külva köögivilju. Sügisl külvamiseks sobivad redis, porgand, küüslauk, till, füüsal, seller pastinaak, spinat, petersell ja oad. Need tuleks pista veidi sügavamale mulda kui tavaliselt. Vali köögiviljade kasvamise jaoks paik, mida päike kevadel esimsena soojendama hakkab.
Aeg on saaki korjata ja uut külvata Foto: congerdesign, Pixabay